Beadf#b - Baritone

Zırt pırt akort kurcalamak kötü bişidir

• Evet

Oylar: 1 14.3%
  • Hayır

Oylar: 2 28.6%
  • Akort insanın kendine yakışanı giymesidir.

Oylar: 4 57.1%

• Toplam oy veren
    7
C

cosimaru

Merhabalar. Dün dinlediğim bir akustik performansın hoşuma giden partını çalabilmek için akortu baritone a çektim. İlginç bir şekilde ses kaybı yaşamadım. Fakat tekrar normal düzene aldığımda sanki tellerde bir yükseklik hissettim. Bu kadar kolay sapa zarar vermiş olabilir miyim akort değiştirirken. Gitar modeli LAG T66D. Parçayı merak eden olursa diye

3:09 dan başlayan kısım :)

Teşekkürler şimdiden :)

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş:
Gitarınızın mevcut akordunun standart E olduğunu varsayıyorum.

Baritone (Standart B), standart E akorda göre 2.5 ses düşük bir akort olduğu için daha kalın tel seti ister. Siz mevcut ince tel setinizle akordu bu kadar düşürürseniz sap gerilimi anormal bir biçimde azalır. Sapın böyle bir şey ile kalıcı bir zarar görmesi mümkün değil; ama telleri eski haline döndürdüğünüzde dahi tel gerilimi aynı olsa da sap geriliminin toparlanması zaman alır. Hatta bu süre zarfında gitarınızın arada bir akort kaçırması bile muhtemeldir.

Bu konuda önerilerim şöyle:
- Standart akordunuzdan drop veya en fazla 1 tam ses düşüm haricinde zırt pırt akort düşürmeyin. Örneğin gitarınız standart E'deyse, Drop D veya en fazla standart D'ye düşürebilir ve sonra eski haline döndürebilirsiniz.
- Sürekli düşük akortta kullanacaksanız, kalın set takmalısınız. Her tam ses düşürme için bir sonraki kalın tel setini seçmelisiniz. Örneğin gitarınız standart E de ve 10-46 set kullanıyorsunuz. D'ye düşmek için 11-48, C ye düşmek için 12-52 ve B ye düşmek için 13-56 set takmalısınız.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gitarınızın mevcut akordunun standart E olduğunu varsayıyorum.

Baritone (Standart B), standart E akorda göre 2.5 ses düşük bir akort olduğu için daha kalın tel seti ister. Siz mevcut ince tel setinizle akordu bu kadar düşürürseniz sap gerilimi anormal bir biçimde azalır. Sapın böyle bir şey ile kalıcı bir zarar görmesi mümkün değil; ama telleri eski haline döndürdüğünüzde dahi tel gerilimi aynı olsa da sap geriliminin toparlanması zaman alır. Hatta bu süre zarfında gitarınızın arada bir akort kaçırması bile muhtemeldir.

Bu konuda önerilerim şöyle:
- Standart akordunuzdan drop veya en fazla 1 tam ses düşüm haricinde zırt pırt akort düşürmeyin. Örneğin gitarınız standart E'deyse, Drop D veya en fazla standart D'ye düşürebilir ve sonra eski haline döndürebilirsiniz.
- Sürekli düşük akortta kullanacaksanız, kalın set takmalısınız. Her tam ses düşürme için bir sonraki kalın tel setini seçmelisiniz. Örneğin gitarınız standart E de ve 10-46 set kullanıyorsunuz. D'ye düşmek için 11-48, C ye düşmek için 12-52 ve B ye düşmek için 13-56 set takmalısınız.

Çok güzel açıklamışsınız. İzlemem gereken yolu öğrenmiş oldum. Teşekkürler.

Geri