Gitarla Ilgili Tecrübeleriniz

'Müzik - Genel' forumunda masterofpuppets tarafından 10 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

 1. İyi akşamlar arkadaşlar,hepimiz gitara başladığımızda bazı konularda zorlandık mesela ben yeni yeni gam öğrenmeye başladım ve şu an zorlanıyorum.Sizden tecrübelerinizi,yöntemlerinizi,hikayenizi paylaşmanızı istiyorum hem öğrenenlere hemde öğrenmek isteyenlere bir rehber olur.Şimdiden teşekkür ederim.
   
 2. Ben şu andaki bilgimle başlasam :
  1 - Kesinlikle metronom kullanırdım egzersiz yapıyorsam.
  2 - Egzersiz yapmaktan daha çok hoşuma giden şeyleri çalmaya daha çok vakit ayırırdım ve bunu asla tek türe yaymazdım. Burada zaten yeterince egzersiz malzemesi çıkıyor.
  3 - Gene mekanik egzersizler şurada kullanırdım kafamdaki müzikal bir melodi var biliyorum melodinin nasıl olduğunu ama çalamıyorum mesela. O çalamadığım şeyi egzersiz yapardım.
  4 - Grup ver ekuri önemli. Gençken birilerini bulmak kolay . Çalmayı sevdiğin şeyleri çalan insanlar bulmak ve beraber çalmak da geliştirici bir şey.
   
 3. Yeni başlayanlara tavsiyem: Ekipman olayına çok takılmayın. Çalışırken rahat çalabileceğiniz, doğru notalar veren bir gitar ve uygun fiyatlı bir amfi yeterli olacaktır. Bol bol pratik yapın. Metronomla çalışın. Ve en önemlisi yürümeyi öğrenmeden koşmaya çalışmayın. Yani basitten zora doğru çalışın..
   
  masterofpuppets bunu beğendi.
 4. Kursa gitmeye ihtiyaç duydunuzmu ?
   
 5. Şahsen ben duymadım. Naçizane tavsiyem kesinlikle ve kesinlikle metronomla çalışılması.
   
  Oguz92 ve masterofpuppets bunu beğendi.
 6. Ben metronomla çalışırken neyi nasıl ayarlayacağımı anlamıyorum,bu iş nasıl olur anlatabilirmisin.
   
 7. Yarın özelden dönüş yapayım.
   
  masterofpuppets bunu beğendi.
 8. Tamam teşekkür ederim iyi akşamlar.
   
 9. hazır yeriyken bende sorayım normal bir egzersizi metronomanla calışıyorum fakat bir melodiyi (örn sweet child o mine solosu) metronomla calısamıyorum solo corba oluyor yerine oturtamıyorum bir türlü ne yapmam lazım :D ?
   
 10. Müzikte temel kural: "Yavaş çalabildiğin bir partiyonu, hızlı da çalabilirsin"

  Hızlı çalmaya zorlamayın ilk başlarda. Hatta notaları tane tane duyabildiğiniz/basabildiğiniz bpm'den başlayın. Zaten çalıştıkça açılacak parmaklar ve kulak. 5'er bile yükseltseniz çok faydasını gorürsünüz.
   
  masterofpuppets bunu beğendi.
 11. backing track'inin üzerine çalmaya çalış

   
  masterofpuppets ve malikgirmez bunu beğendi.
 12. bu sweet child örneği tartım sorunu gibi geldi bana.. çalacağın hemen hiç bir şey bire bir metronom kliklerine oturmayacaktır.. öyle olsa nota uzunluklarına gerek kalmazdı.. bu işin temeli de nota uzunluklarını sayabilmekten geçer (okuyabilirsen de bonus olur).. youtubeda counting veya reading musical notes gibi arasan bolca malzeme çıkacaktır
   
  masterofpuppets, malikgirmez ve citygray bunu beğendi.
 13. tam olarak şöyle başlayıp karmaşıklaşarak devam eden bir şey kastettiğim.. kulakla bu tartımların çevresinden dolaşamıyorsanız linktekine benzer antrenmanlar şart.. dolaşıyorsanız bile bu tip egzersizlerden zarar gelmez..
   
  malikgirmez ve masterofpuppets bunu beğendi.
 14. Enstürmana ilk başladığımda da ve hala devam ettiğim bir olay vardır. Yolda giderken genelde ayakta olurum İstanbul yolları uzundur. Tek elim ve bu sağ elim boştaysa kulağımda ki parçanın bass sağ el vuruşlarını yapmaya çalışırım. Bu şekilde parçanın notalarını çıkartmasamda bass ritmini çözerim. Yalnız bir ara deli muamelesi gördüm bir kız grubundan ama umrumda değil açıkçası o sırada Dance of the Eternity'e bakıyordum :D
   
 15. ahah ben de genelde andy james yahut jason becker dinlerken sol elimle, acaba burada nereye basiyo tarzi gelisine sweepler yapiyorum, minibuste bana bakip aralarinda gulmeye baslayan hanimlarin sayisi.... cok.
   
  MetalAddiction ve masterofpuppets bunu beğendi.
 16. Hocam aynısını ben de gitarlar için yapıyorum. Genellikle DT oluyor parçalar ve karnımın üzerinde pena vuruşları, sol elimle de telefonu tutarkan kulaklığın kablosunu da telefona yaslayıp tel muamelesi yapınca insanlar çok garip bakıyor. :D Teyzenin birinin bir bakışı vardı ki anlatamam. :D Ama n'apayım kendimden geçiyorum. :rolleyes:
   
  MetalAddiction ve masterofpuppets bunu beğendi.
 17. Zaman içerisinde oluşan tamamen kişisel fikirlerimdir, ben yeniden başlıyor olsaydım bunların farkında olarak başlamak isterdim;

  1. Dikkatimi o metod, şu gitaristin tekniği bu parçanın solosu gibi beni bir noktaya ulaştırmayacak ve bir süre sonra dikkat dağıtacak bir yola girmek yerine enstrümanımı ve müziği daha iyi anlamaya - tanımaya çalışarak vakit harcamak isterdim. Guthrie Govan'ın dediği gibi; günün birinde sürekli pratik ettiğin o pentatonik lick'i 220 bpm'de kusursuz çalabildiğinde eline ne geçmiş olacak? Hiç bir şey... Gitar çalabilmeyi öğrenmek aşçılık, lick öğrenmeyi yemek tarifi gibi düşünebiliriz.

  2. Çaldığım şeyi duyarak, farkında olarak çalmaya alışmak. Daha doğru ifadeyle "notaya tereddütsüz basmak".
  Hızlı çalabilmenin, iyi tuşenin önündeki en büyük engel bu belki de. Önünü görmeden, attığın adımdan emin olmadan koşamazsın.

  3. Metronom eşliğinde hazmederek çalmayı alışkanlık haline getirmek. Çalarken müzikteki zaman kavramının, vuruşların farkında olmak.

  4. Hatasız çalabildiğimi duyabilmek için halihazırda çalabiliyor olduğum şeyleri tekrar tekrar çalmak ve kendimi kandırmak yerine çalamadığım - çalmak istediğim şeyleri çalmaya çalışmak. Beyin yakan bi' cümle oldu bu galiba :)

  5. Pick of Destiny'i bulmuş olaydım, peh peh peh... :D
   
  katilinek, OzanK, Grundar ve 4 kişi daha bunu beğendi.
 18. Bu yazdıklarınızı postitlere yazıp çalışma masama asacağım,teşekkür ederim.
   
  Buried bunu beğendi.
 19. Rica ederim ne demek, bir tık bile faydam olursa ne mutlu... Bol müzikli günler. (y)
   
  masterofpuppets bunu beğendi.
 20. @Buried nefis yazmış.. naçizane eklemek istediklerim:

  6- iki elimi dengeli geliştirmiş olmak isterdim..
  7- sol elimin dört parmağını da eşit kullanabilir olmak isterdim
  8- bu iki maddeyle ilgili egzersizleri bildiğim halde düzenli ve ısrarla tekrar edecek sabır ve azmim olsun isterdim
   
  masterofpuppets ve Buried bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş