Amfi Gain'i - Manyetik Output'u Korelasyonu

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda welmour tarafından 13 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

1. welmour

welmour

557
    1,110
    9,006
    Tekrar yazmaya üşendiğimden önceki bir konudaki mesajımı kopyala yapıştır yapıyorum affedin :D
    Ola Englund abimizin Andertons röportajında ortaya attığı benim de düşününce hak verdiğin bir teori, yüksek gain tonlar için yüksek gain amfide vintage output'lu, orta gain amfide yüksek modern output'lu manyetikli gitarın daha iyi tat vereceği şeklinde bir önermesi var kendisinin. Hem manyetik yüksek çıkış hem high gain amfi olunca gainin bazen kontrol edilebileceğinden fazla olduğunu söylüyor, tonun "clarity" (türkçesini bulamadım kusura bakmayın) (@hackeiommi abi netlik olarak çevirdi)'sinin azaldığını iddia ediyor. Forum ahalisi olarak ne düşünüyoruz acaba bu konuda?

@hackeiommi @oldiesngoldies @spitz konuya bekleniyorsunuz :D

uvidinli ve hackeiommi bunu beğendi.
  2. ola her amfide aynı sesi arayan bir adam. güzel bir soundu var; ancakpek güvenemiyorum ben dediklerine. illa ki preamp geyini kökleyeceğiz diye bir şart yok. iomminin de diğer başlıkta yazdığı gibi.

berraklık olarak çevirebiliriz.

misal power katına yaslanmak istersek, yüksek çıkışlı bir manyetik ve üzerine boost ile yine berrak bir sound elde edilebilir diye düşünüyorum. yine de kayıt tekniği ne gerektirir bilemem, ola da forumdaki çoğu kullanıcı da o işi benden daha iyi bilir. :)

Son düzenleme: 14 Nisan 2016
    hackeiommi bunu beğendi.
  3. hafif "püsküllü" sound da iyidir bence. biraz pre, biraz power. her zaman berrak olacak diye de bir şart yok. (bence)

gideyim yutupa röportaj vereyim de "püsküllü" yü ingilizceye nasıl aktaracaklarını düşünsünler. şimdi onların düşünmesi lazım.

inhumanform, tunckk ve welmour bunu beğendi.
  4. Davete icabet şarttır :)

Bir önceki konuda bahsettiğim duruma biraz açıklık getireyim önce. Bu yorumuma sebep olan gitar vintage outputlu değil, vintage karakterliydi lezzet olarak. Screamer'ı düşük outputlu modern karakterli bi manyetikle deneme şansım olmadı. Ama şuana kadar Ola abimizin bahsettiği durumu yaşamadım açıkcası. EMG 81tw-89, Dimarzio Tonezone, Air Norton, Blaze Set, Gibson Burstbucker Pro Set ile çaldım. Hepsinde de istediğim lezzeti yakaladım. Gaini genelde saat 2-3 yönünde kullanıyorum. Booster pedalım varken hiç çekinmeden basarım pedala bir yandan "Moorree gainn" diyerekten. Ama ton çamurlaşmadı hiçbir zaman. Ne düşük volumede ne yüksek volumede.
    Bir de acaba Ola'nın bu yorumu kayıt yapma süreciyle ilgili mi diye de düşünmeden edemiyorum. Kendisi Marshall Mg15'ten bile devasa tonlar çıkartabileceği için uzmanlığı biraz o yönde. Ama ben yazdığı tonları samimi bulmuyorum, güzeller mi evet ama her amfi her manyetik aynı/yakın güzellikte tınlayamaz gerçek hayatta. Hatta tınlamaz. Olayı biraz fazla digitalleştirdi artık. Yaptığı işi takdir ediyorum ama çok yanıltıcı olabilir duruma göre.

HmzGkgz bunu beğendi.
  5. İşin özü, ben fazla gain açmanın netliği öldürdüğü düşüncesindeyim. Bu yüzden Ola'nın burada dediğini mantıklı buluyorum. Ha, her amfide geçerli olur mu, bu uyum yakalanır mı, onlarca amfi ve gitar üzerinde ayrıntılı deneyimim olmadığı için kesin de konuşamam.

Önceden bahse katkı olarak yazdığım durumu da biraz daha açayım. Kendi amfilerimle yaptığım denemelerde müzikte aradığım tarz sertliğe amfinin gainini aşırı açmaktan ziyade, gain üzerine midleri de ayarlayarak rahatça yakaladığımı, böylece netliği de koruyabildiğimi gözlemledim. Aradığım sertliğin ise genelde 80 sonrası Black Sabbath tarzı etkisinde olduğunu da ekleyeyim.

Kullandığım formül (onluk değerlerden) genelde: En fazla 4-7 arası preamp gain + 7,5-10 arası mid + yaklaşık 7,5-9,5 arası power amp gaini.

Bu formülde midleri kıstığım zaman tarzın da daha yumuşadığını söyleyebilirim. Ama midleri sıfıra getirmiyorum hiç. Sanırım kulağım öyle ya da böyle mid sinyali arıyor.

Bu formül hem gitarın hem de amfinin ve hoparlörlerin barındırdığı, her birinin üretim kalitesine bağlı netlik içeriğine ve birbirlerinin uyumuna göre de değişir elbet. Ben death metal, grindcore düzeyinde sert tonlar kullanan biri değilim. En fazla thrash seviyesine çıkıyorum. Onda da Nighthawk ile biraz mid düşürüp, gerektiğinde en fazla 8-9 civarı preamp açmak bana yetiyor. Ama anlayacağınız üzere güç katım genelde sürekli açık.

uvidinli bunu beğendi.
  6. yıllardır bu teoriyle kullanıyorum zaten ben şahsen yeni bişey olmamalı =)

hackeiommi ve sizofren85 bunu beğendi.
  7. @hackeiommi hocama katılmakla beraber ben de gain'in çok artışının netliği öldürdüğü konusuna katılıyorum ve bir ekleme yapmak istiyorum. Genelde Peavey 6505+ 112 amfimin Gain kısmını saat 12 yönünü geçmeyecek şekilde ayarlarım. Hatta daha da güzel bir yöntem, tube screamer ile ton karışımı yapmaktır (tam olarak boost'lamak olmuyor sanırım bu söyleyeceğim). Özellikle evde çalan arkadaşlar için bu öneri daha dikkate alınabilir bence. Gain'i 10'u geçmeyecek şekilde ayarlıyorum (hi-gain kanalım için bayağı düşük bir değer). Tube screamer pedalımdan da saat 9 yönünde gain ve output veriyorum. Böyle yapınca sanki power lambaları da kırılmışa yakın bir ton oluyor :) Hem netlik bozulmuyor. Hem de istediğim gain miktarına (yine gain çok sayılmaz) bu şekilde ulaşıyorum.

hackeiommi bunu beğendi.
  8. Hakan @hackeiommi doğru demiş : saflık(pure), temizlik(clear:Görüntü olursa visible) ve şeffaflık(transparency) anlamlarında da kullanılıyor diye biliyorum. Ancak burada en uyumlu tanımlama sanırım bu...

hackeiommi bunu beğendi.
  9. Bu konuyu tartışmak gayet güzel olmuş!.. Bu ayar konusunda hala iyi değilim... İnsanlar hep hangi ampli, hangi gitar, hangi pedal ve prosesör konusunda arpacık kumrusu gibi düşünüyor ve bilgi istiyorlar, doğal olarak.
    Ancak, ampliyi doğru şekilde ve istenildiği gibi kullanıp ayarlayabilmek hiç de sanıldığı kadar kolay birşey değil!..
    Bu konuda -kendi hesabıma- öğrenecek çok şey olduğunu düşünüyorum!..:)

hackeiommi, J-P ve end_of_beginning bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş