Gitar Boyama (custom Re-paint) Süre- Fiyatlandırma Ve Şartlar

'Diğer İlanlar' forumunda uvidinli tarafından 17 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

1. Merhaba arkadaşlar,
    Bu konuyu, gitar boyama işi ile ilgili tarafıma yöneltilen soruları yanıtlamak amacıyla açtım.
    Öncelikle gitar(lar)ın teslim alınma ve teslim edilme şartlarından bahsetmek isterim.
    GİTAR KABULÜ--- KABUL
    Boyama isteğinde bulunan kişi ile şartlarda (aşağıda boyama tipi, niteliği teslim süresi ve fiyatı kapsar) anlaşılması durumunda gitarı yalnızca ahşap kısmıyla (demonte) ve olduğu gibi teslim alıyorum. Gitara -teslim alındıktan sonra- olası ve onarılamaz şekilde bir zarar gelmesi durumunda : kabul sırasında belirlenen rayiç bedeli gövdenin sahibine 1 ay içinde ödenir.
    Neck-thru ve set-neck tarzı tek parça/vidasız birleşimli gitarlar için de aynı durum söz konusu : Gövde ve kafadaki(headstock) tüm donanım çıkartılmış şekilde teslim alıyorum.
    İstenirse headstock boyaması da (matcing tarzda) yapılabilir.
    İşe başlamak için kabul sırasında rakamın yarısı ; işin teslimi sırasında da kalanı nakit tahsil edilir.
    Şehirlerarası kargo sorumluluğu kargoyu gönderen kişiye aittir.
    GİTAR TESLİMİ----TESLİM
    Gitar istendiği şekilde boyanarak teslim edilir. Bu konu tamamen tarafımı ilgilendiren bir sorumluluktur. Ancak, ürün profesyonelce paketlense bile şehirlerarası kargo sorumluluğunu-hele hele değerli parçalar için-almak istemiyorum...Bu durum size uygun değilse lütfen aracı vasıtasıyla elden teslim aldırınız / alınız.
    Yapılan işin beğenilmemesi durumunda boya sokülerek ahşabı boyasız halde sahibine teslim edilir. Bu durumda, harcanan zaman emek ve malzemenin bir kısmını telafi etmek amacıyla toplam ücretin %20'si kesilerek %80'i geri ödenir.

GARANTİ ŞARTLARI :
    Boyadığım tüm gitarlara 2 yıl süreyle boya garantisini veriyorum : Vurma, çarpma, ezik ve cila kırılması sonucunda oluşan tüm kozmetik deformasyonlar söz konusu garantinin kapsamı dışındadır.
    Bununla beraber, belirli bir rakam karşılığında(Aşağıda belirtilen hangi tip boyama yapıldıysa ilgili rakamın 1/2'si tutarı karşılığında), kullanıcı tarafından veya kullanıcının neden olduğu kozmetik deformasyonlar istek üzerine giderilerek cila yenilemesi yapılar ve ilgiliye teslim edilir.

Kısacası, elimden geldiği sürece, gitarla ilişkimi ömür boyu sürdürüyorum...

BOYAMA STANDARTLARI :
    - Zeminlemede -tersine bir anlaşma olmadığı sürece- doğal, yapışma ve uygulama özelliklerinden dolayı yalnızca su bazlı boyalar (akrilik tabanlı) kullanıyorum.
    (Piyasadaki en kaliteli akrilik -sanatsal- boyayı kullanıyorum : Satın aldığım ürünler stüdyo kalitesinde olup ortalama 100-150 ml.lik ürünlerdir ve kg.lık piyasa malzemesi değillerdir... Örnek olarak, İstanbul'da Güven sanat'dan beğendiğiniz marka ve ürün kodunu belirtmeniz yeterli olur...
    Ya da, yanar döner profesyonel kalitede toz boyalar (rakamları hatırladığım kadarıyla- 100g : 15-20$ civarındadır.)
    - Dolgu verniği ve son kat cilada otomatikman nitro selüloz kullanılacaktır. Gerek Nefes alan ve gerekse kozmetik özelliklerinden dolayı gitara en çok yakışan malzemelerin bunlar olduğunu düşünüyorum. Başka malzeme önermeyiniz lütfen : yıllardır bu işlerin içindeyim ve asla ucuz malzemeyle çalışmam ; benim emeğime, sizin de paranıza yazık olur... Bunun da ötesinde kimseyi hayal kırıklığına uğratmak istemem.

UYGULAMA STANDARTLARI VE FİYATLANDIRMA :
    2 tip uygulama standardı belirledim.
    Zeminleme ve renklendirme aynı olmak kaydıyla, nitro selüloz dolgu verniği ve son kat cila uygulalamaları tarzı, işçilik, emek ve dolayısıyla süre farklılık gösterir :
    1. STANDART BOYAMA :
    Piyasada mobilyacıların veya lüthierlerin standart yaptığı tarzda uygulamalardır. Boya tabakası genellikle kalın olur, çünkü işçilik süresi ve emek nispeten azdır.
    1/2 kat dolgu verniği inceltilerek profesyonel tabanca ile atılır ; zımparalanır, üzerine 2-3 kat son kat ince vernik, yine tabancayla atılır. 3/4 hafta kurumaya bırakılır. İnce zımpara yapılır, parlatma solüsyonu ile parlatılır, polisaj makinası ile son kat bitirilerek yaklaşık 4/5 hafta içinde teslim edilir.
    Toplam işçilik süresi : 5 gün... (zımpara işleri (1 gün) ; zeminleme-boyama(1-2 gün) ; dolgu verniği (1 gün) ; Son kat ve parlatma (2 gün).)
    FİYATLANDIRMA
    Boyalar $ bazında satılıyor ve her satın alma sürecinde artışlarla karşılaşıyorum maalesef.:( Yine de 2016 sonuna kadar verilen siparişlerde sabit rakamlarımı korumaya çalışacağım.;)
    - Düz renk boyama : 500 TL, (Sap/matching headstock boyaması da istenirse 750 TL)
    - Sunburst boyama : 600 TL (Sap/matching headstock boyaması da istenirse 850 TL)
    2. CUSTOM SHOP BOYAMA :

Bu tarz -old school- boyama yapan kimse var mı bilmiyorum... Rahmetli babamın özel ve sanatsal işlerinde kullanıldığını izlemiştim. Kendimce yıllar içinde geliştirdim. Son derece zahmetli ve süre alan ve zaman zaman rötuşlar gerektiren emek-yoğun bir iştir. Pahalı ve özel gitarlar için öneririm.
    Boya tabakası çok ince olur. Tamamen fırça ve zımpara ile ile dikkatlice yapılan iştir.
    Renklendirilmiş yüzey üzerine çok ince 2 kat dolgu verniği atılır, zımpara uygulanır. Aynı işlem bir daha tekrarlanır. Tamamen düzgün yüzey elde edilene kadar bu durum defalarca tekrarlanabilir... (İbanez S540 gitarımda 4 kez tekrar ettiğimi hatırlıyorum. Aksi takdirde böyle yapıştırmalı bir yüzey üzerini bu kadar ince boyayabilmek bence pek mümkün değil.)
    Ardından, yine fırçayla çok ince son kat verniği 2-3 kez atılır ve zımparalanır.(Duruma göre değişiyor.)
    Normal şartlarda 2 kez tekrardan sonra çok ince 3-4 hafta kurumaya bırakılır ve çok ince zımparalanarak parlatma solüsyonu ile parlatılır, polisaj makinası ile son kat bitirilerek yaklaşık 6-8 hafta içinde teslim edilir. Bu arada özel boyama uygulamalarından veya inceltme sırasında oluşan boya defekti veya boyama ile ortaya çıkabilecek öngörülemeyen sorunlar dolayısıyla yapılacak rötuş işlemlerini de işcilik gün maliyetlerine ekleyerek dağıtıyorum.
    Toplam işçilik süresi : 15-20 gün... (zımpara işleri (7 gün) ; zeminleme-boyama(3-4 gün) ; dolgu verniği (3 gün) ; Son kat ve parlatma (5 gün).)
    FİYATLANDIRMA
    Boyalar $ bazında satılıyor ve her satın alma sürecinde artışlarla karşılaşıyorum maalesef.:( Yine de 2016 sonuna kadar verilen siparişlerde sabit rakamlarımı korumaya çalışacağım.;)
    - Düz renk boyama : 1000 TL, (Sap/matching headstock boyaması da istenirse 1350 TL)
    - Sunburst boyama : 1250 TL (Sap/matching headstock boyaması da istenirse 1500 TL)
    - Özel Çalışmalar(Elite serisi) : her türlü relic, metal görüntü v.b. özel çalışmalar içeren özel tasarım nitelikli çalışmaların rakamları talep edenle görüşülerek belirlenir.

Aklınıza takılan soruları yanıtlamaktan memnuniyet duyacağım.
    Sevgiler.
    Uğur VİDİNLİ

NOT : Custom tasarımlarda çok belirgin şekil (insan yüzü/vücudu gibi) çizimleri gelecekte sıkıntı/bıkkınlık yaratabilir : Özellikle dışbükey yüzeylere X veya Y-ekseni boyunca bakıldığında asimetrik çarpılmalar söz konusu olabilir. Bu yüzden, şekilleri duruma göre çarpıtmak gerekir ki düzgün görünsün(efekt)..Sıkıntılı iş vesselam:)
    Diğer konu da özel bir renk isteniyorsa bana marka ve kodu bildirilmesini rica ediyorum : Uygulama yapıldıktan sonra beğenmeme ve hayal kırıklığı sorunu ile karşılaşmak istemiyorum.

Okuduğunuz ve ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim.
    Uğur VİDİNLİ www.ugurvidinli.com

Ekli dosyalar:

Son düzenleme: 22 Kasım 2016
    livarkahil, 2013, ktlcn ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. Garanti şartları eklenmiştr, bilgilerinize...

Bu Sayfayı Paylaş