Luthier

'Elektro Gitarlar' forumunda KorayKartal tarafından 18 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

1. Öncelikle selamlar benim 2 ay öncesine kadar ilk defa floyd roselu bir gitarım oldu ama şuan telleri çok paslandı değiştirmek istiyorum elimde Elixir teller var onları takarken koparsa 35 tl boşa gitsin istemiyorum açıkçası.Tel değişimi için luthiere gitmek saçma mıdır? Değilse gidince takılacak telleri kendimiz mi veriyoruz yoksa luthier mi alıyor? Ortalama kaç dakika sürer bu işlem ve de avrupa yakasında önereceğiniz bir yer var mı?

2. Herhangi bir müzik dükkanında telin üzerine belli bir miktar para alarak değiştirirler. Luthiye aramanıza gerek yok. Bazı stüdyolar da aynı hizmeti verebilirler. Girip sormanız yeterli.

3. Telleri paslandıracak kadar kullanmayınız. 2 ayda bir teli atınız. Ayrıca tel takmayı öğrenmeye çalışın. Basit bir işlem, youtube'da videoları var. Korkulacak bir şey yok. Gerekirse 1-2 defa batırın, sonra öğrenirsiniz.

4. Sitenin arama fonksiyonu var. Haberiniz yok diye söylüyorum. Ben bu cümleleri yazmadan önce deneme amaçlı kullandım mesela. Arama bölümüne tel değişimi yazdım. 25 sayfa sonuç çıktı.

Konu açmadan önce arama kısmını kullanırsanız aynı başlıklardan bir milyon tane olmamış olur.

Hep aynı konular, hep aynı cevaplar...

can_gny, arkham_rock ve citygray bunu beğendi.
  5. Tel koparsa 35 lira gidecek (aslında kopsa bile gidecek para 35 değil elinizdeki setin tek telini rahatça bulabilirsiniz birkaç dolara) ama tel değiştirmeyi öğrenmezseniz ve bu iş için her seferinde birine para verirseniz emin olun giden para çok daha fazla olacaktır :)

Bunun dışında kişisel görüşüm bir gitarist enstrümanının temel ayarlarını (sap ayarı, entonasyon, elektronik vs. ) yapabilecek kadar bilgi sahibi olmalı çaldığı enstruman hakkında. Tel değiştirmeyi listeye yazmıyorum bile o kadar da değil :). Tel değiştirme noktasında olduğunuza göre gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki bu tarz konuları maddi değeri henüz yüksek olmayan enstrümanınızda öğrenir, pratik yaparsanız, ileri müzik yaşamınızda, o değerli aletler üzerinde öğrenmek zorunda kalmazsınız.
    Ki inanın bir noktada hepsini öğrenmek zorunda kalacaksınız!!

Bu Sayfayı Paylaş