Truss Rod Konusunda Yardım

'Elektro Gitarlar' forumunda blackfriday666 tarafından 21 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

1. Elime bugün bir Jackson PS3 geçti, hatta bir arkadaşıma forumdaki bir abiden almıştık kendisi de görürse veya hatırlayan varsa pek sevinirim yardımcı olursa. Bugün birtakım ayarlar yapmak için kapağı açtığımda daha önce hiç karşılaşmadığım bir manzara ile karşılaştım. Alyanın girmesi gereken yuva doluydu, düşüncem içeride alyanın kırılmış olma ihtimali ancak alırken bahsi geçmediği hiç acaba kısmen eski bir gitar olduğundan farklı bir yapıya mı sahip düşüncesindeyim.

Resimleri aşağıya ekliyorum ayrıca şu konuyu da inceledim ama pek yardımcı olmadı, sizce ne düzeltir bunu?
    stratocaster truss rod sorunu

Ekli dosyalar:

2. Bu tür gitarlar için pipo alyan gerekiyor.

3. Peki bunun ölçüsü nedir hocam? Bi takım normal alyan var boy boy, trussa uyacak olanın ölçüsü nedir?

4. blackfriday666 bunu beğendi.
  5. Memlekette pipo alyan bulmak zor, uygun ölçüde lokma uçlu tornavida da aynı işi görür ;)
    TORNAVİDA LOKMA UÇLU ELTA.jpg

6. Gibson es335ler icin olcu nedir peki??

7. Gibson için 1/4"'lik yani 6,35mm bir pipo alyan lazım. Zaman içinde Gibson'un üretimleri arasında fark var mıdır bilemiyorum ama...

ogulcaan bunu beğendi.
  8. Lokma takımı al 20 liraya falan, diğer işlere de lazım olur (jackplate somunu, potans somunu ve diğer ev işleri)

hackeiommi ve CrimsonKing bunu beğendi.
  9. Aynen öyle, özellikle strat tipi jack yuvası için lokma büyük kolaylık sağlıyor

10. Bahsi geçen setten evde buldum 7mmlik olan ile de denedim ancak dönmüyor, buyüzden alyanın içten kırıldığı düşüncesine kapıldım yeniden. Önceden sap ayarı yaptım az çok ne kadar zorlamam gerektiğini biliyorum ancak dönmedi hiçbir şekilde değil trussı direk sapı kırmaktan korktum öyle bir zorlamadan bahsediyorum.

11. Normalde çok rahat döner o. Büyük ihtimalle oksitlendi ya da vida diş kırmış ve sıkışmış da olabilir. öyle yada böyle ne olduğunu anlamanın tek yolu var bir yöne doğru kuvvetlice asılacaksınız yapacağınız başka birşey yok. Ama eğer sap da çok ciddi bir eğrilik yoksa olduğu gibi bırakın derim trussrot kırılırsa gitarı çöpe atın.

12. Biraz WD40 iş görecektir. Alyanı WD40 sıktıktan sonra yukarıdan aşağıya bakar şekilde saat yönünün tersine döndürmeye zorlayın. Uzun sürekli olarak değil kısa aralıklarla yüksek tork uygulayarak. Bildiğim kadarıyla o truss rodlar tek yönlü. Vida havşası sonuna dayanmış ta olabilir.

Bu işlemi yaparken arada saat yönüne de döndürmeyi deneyin mutlaka rahatlayacaktır.

13. WD40'ta sorunu çözmedi sabah denedim. Sanırım bilen birinin el atması gerekecek. Teşekkürler

Bu Sayfayı Paylaş