Focusrite 2i2 Mi Steinberg Ur22 Mi ?

Seçim

• Scarlett 2i2

Oylar: 25 50.0%
  • Ur 22

Oylar: 25 50.0%

• Toplam oy veren
    50
Ev ortamında cubase ile , Sadece elektro gitar kaydı ve vokal kaydı için kullanmalık bir ses kartı arıyorum , Daha önce Scarlett solo kullandım, gayet memnundum ama , Ur22 kafamı karıştırıyor cubase stabilitesi sayesinde, İnternetteki karşılaştırmalarda urr2de preamfi yok deniyor, Pek anlamıyorum kayıt teknolojilerinden ne değişir benim için, + ve - ler olarak yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Hocam, cubase artik beles dagitiyor o urunu, bir + olarak gormemek lazim. UR22 kayit kalitesi genelde baya geride kaliyor karsilastirmalarda dinlemistim UR22 baya amator kaliyordu digerleri yaninda (sanirim roland ve 6i6 karsilartirmasiydi)

2i2'nun da gitar kayitlarinda sorunlu bir alet oldugu biliniyor, reddit'e girin bu konuda cok fazla yazi var. Ayrica scarlett driver konusunda cok basarisiz bir sirket.

Yakin bir zamanda Steinberg U22 ile Roland Duo-Capture-EX arasinda kalmistim, roland ile gittim mutluyum.

scarlet aynen driver sorunlu alet , caz cuz sesler çıkarması muhtemel bide pc yi açıp kapatırken pat put gibi hoparlörden sesler duyabilirsin, fiyatına göre ur 22 iyi alet, pat put sorunu yok driverları iyi alırsan pişman olmazsın, bende kullanıyorum daha üst seri spl crimson tarzı ses kartı almazsamda kullanmaya devam ederim.

Şu sıralar ben de aslında ses kartı almayı düşünüyorum. Kafama takılanlar var, özellikle preamp kısmı. Yükseltince çıtırtı yapmayan bir şey lazım.
Genelde yazılarda preamp katını kısarsanız cızırtı azalır ya da kesilir diye geçiştiriliyor ama o zaman da ses hacimi ve manyetik duyarlılığı kaybolmayacak mı?
Preamp katı bir nevi hacim katı değil mi? Manyetiğin tuşelere daha duyarlı olduğu, sesin daha dolgun olduğu yahut güçlü çıkmasını sağladığı şey. Yanlış mı biliyorum, düşünüyorum bu preamp katının ne olduğu hakkında?

Bu fiyat aralığında ikisi de çok tutulan güzel kartlar, aktif manyetikli gitarları yüksek gain ile preamp'a girerseniz clipping sorunları yaşayanlar oluyor, benim ilk zamanlardaki kartlarımdan biriydi 2i2, çok memnundum, driver sorunu vs. yaşamadım, tam tersi presonus 22vsl vardı, onda çok stabilite sorunları yaşamıştım, driver problemleri ve vsl arayüzünün tüm parametreler flat iken bile soundu renklendirmesi gibi. 2i2'nin bence tek kusuru üzerinden alınan hardware direct monitoring sinyal seviyesi ile daw üzerinden alınan ad/da'larda işlenmiş sinyal seviyesinin bariz farklı olması, yani hardware monitoring biraz düşük kalıyor, haliyle daha fazla yükleniyorsunuz gain'e , bu da peak-distorsion riski barındırıyor, üzerindeki halo renkli sinyal metreleri de sanırım bunu önlemek için koymuşlar, yeşilde tutarak kayıt alırsanız sorun olmayacaktır.
roland'ın eksisi ise output potansı hem kulaklığı hem de monitörü aynı anda aynı seviyelere değiştirmesi, yani ayrı kayıt odanız yok ve mikrofon kullanacaksanız monitörleri sürekli şalterinden kapatıp açmanız gerekecek.
MAC kullansaydınız eğer size o fiyat aralığında kesinlikle ikinci el bi apogee duet firewire önerirdim, o fiyata böyle bir preamp-ad/da kalitesi yok çünkü :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
gitar kaydı amp simlerle yapılacaksa presonus preampleri tek geçerim ne gibi sorunlar yaşandı bilmiyorum ama sağlam tonlar almak için bence üstündür...
Hem mekanik arıza hemde kullanımda sinyal sıkıntıları yaşayan bir çok kişi oldu etrafımda,Hatta bir dönem çalıştığım dükkanın teknik servisine bolca gelip giden bir karttı kendisi.

gitar kaydı amp simlerle yapılacaksa presonus preampleri tek geçerim ne gibi sorunlar yaşandı bilmiyorum ama sağlam tonlar almak için bence üstündür...
Aynı sınıfta başka kartları da kullanıp aradaki farkı test etme imkanınız olmadıysa bu kadar iddialı şekilde yönlendirme yapmaktan kaçınmanızı tavsiye ederim, presonus'un hem vsl kartlarını, hem bluetube preamplarını da kullandım, öyle abartılacak donanımlar değiller, kaldı ki focusrite dünyanın en iyi preamp markalarından biridir, ISA serisi milyonluk studyolarda bile rack'te yer bulan cihazlardır, arkasında Neve gibi efsane bir mühendis var çünkü.

Aynı sınıfta başka kartları da kullanıp aradaki farkı test etme imkanınız olmadıysa bu kadar iddialı şekilde yönlendirme yapmaktan kaçınmanızı tavsiye ederim, presonus'un hem vsl kartlarını, hem bluetube preamplarını da kullandım, öyle abartılacak donanımlar değiller, kaldı ki focusrite dünyanın en iyi preamp markalarından biridir, ISA serisi milyonluk studyolarda bile rack'te yer bulan cihazlardır, arkasında Neve gibi efsane bir mühendis var çünkü.
amfi simülasyonları ile gitar kaydı için presonus focusrite tan daha üstündür diyorum...bunu söylemekten kaçınacak bir durum yok yeterince test ettim ayrıca kendimde focusrite kullanıcısıyım...benim söylediğimle alakasız ek bilgi vermeniz saçma olmuş...

Son noktayı bu gece koyalım mı ur22 vs 2i2 :D Büyük kapışma, Yarın sabah ürünü satın alıcam bakalım hangisi olacak. Ur22 de midi in out olmasıda bir + gibi geldi bilemedim.

amfi simülasyonları ile gitar kaydı için presonus focusrite tan daha üstündür diyorum...bunu söylemekten kaçınacak bir durum yok yeterince test ettim ayrıca kendimde focusrite kullanıcısıyım...benim söylediğimle alakasız ek bilgi vermeniz saçma olmuş...

Arkadaşım emin ol giriş seviyesinden home premium kartlara kadar elimden çok fazla cihaz geçti,şu an home studyomda rme babyface ve ortağı olduğum ticari bir studyoda apogee duet kullanıyorum, aradaki farkları iyi analiz edebildiğime inanıyorum, studyo tecrübeniz ve bilginiz ne düzeyde bilemiyorum ama buraya ek bilgi yazarken sizden izin almama bence gerek yok, siz presonusun preamplarını tek geçerim demişsiniz, ben de focusrite'ın preamp konusunda daha uzman bir firma olduğunu belirtmek istedim, en ufak bir yazışmayı dahi saçma, alakasız gibi kelimelerle tartışmaya götürme çabasını terk edin lütfen. bu fiyat aralığındaki kartların sınırları bellidir, beklentileri şişirip sonradan hayal kırıklığı yaşanmaması adına gerçekçiliğe davet etmek istedim sadece...

Son noktayı bu gece koyalım mı ur22 vs 2i2 :D Büyük kapışma, Yarın sabah ürünü satın alıcam bakalım hangisi olacak. Ur22 de midi in out olmasıda bir + gibi geldi bilemedim.
Ben olsam ikisini de almaz , daha kaliteli bir ses kartı alırdım. :) Çünkü imzanızdaki set-up'ınıza bakıyorum. Belli ki bir hayli para harcamışsınız. Ses kartı almaya gelince niye eli sıkı davranıyorsunuz ? :)

Arkadaşım emin ol giriş seviyesinden home premium kartlara kadar elimden çok fazla cihaz geçti,şu an home studyomda rme babyface ve ortağı olduğum ticari bir studyoda apogee duet kullanıyorum, aradaki farkları iyi analiz edebildiğime inanıyorum, studyo tecrübeniz ve bilginiz ne düzeyde bilemiyorum ama buraya ek bilgi yazarken sizden izin almama bence gerek yok, siz presonusun preamplarını tek geçerim demişsiniz, ben de focusrite'ın preamp konusunda daha uzman bir firma olduğunu belirtmek istedim, en ufak bir yazışmayı dahi saçma, alakasız gibi kelimelerle tartışmaya götürme çabasını terk edin lütfen. bu fiyat aralığındaki kartların sınırları bellidir, beklentileri şişirip sonradan hayal kırıklığı yaşanmaması adına gerçekçiliğe davet etmek istedim sadece...
Ben şu ur22de preamfi yok muhabbetine bir cevap alabilirmiyim bilginiz varsa, Teknik özellik karşılaştırmasında ur22 ye çarpı atmışlar da :D

Ben olsam ikisini de almaz , daha kaliteli bir ses kartı alırdım. :) Çünkü imzanızdaki set-up'ınıza bakıyorum. Belli ki bir hayli para harcamışsınız. Ses kartı almaya gelince niye eli sıkı davranıyorsunuz ? :)
Hocam öğrenciyim, lise ve üniversite ilk 2 yılımda aracım yoktu çok güzel biriktirebiliyordum :) Şuan sanayi gaz kredi derken çok yorgunum bunu bile taksitle alacağım alırsam.

ben en alt seviyeden en üst seviyeye kadar bir iddiada bulunmadım...arkadaşın ihtiyacına o seviyede presonus 22 vsl karşılar focusrite ın o seviye cihazına kıyasla...stüdyo tecrübesi ya da başka ses kartları ile alakalı bir durum değil hatta benim tecrübem arkadaşın durumuna daha uyuyor bende ev kullanıcısıyım...sen farkları iyi analiz ettiğine inanıyorsan iki dry gitar kaydı al o zaman presonus 22vsl ve focusrite 2i2 ile koy üstüne bias amplitube bakalım ne göreceksin? premiumun neve mühendisinin benim yazdığımla alakası yok giriş seviye kartlardan konuşuluyor burada...yanlış yönlendirme yok yani kendi tecrübeme dayanak olarak presonus diyorum...buna karşı bir görüş varsa onu duymak isterim...

ben en alt seviyeden en üst seviyeye kadar bir iddiada bulunmadım...arkadaşın ihtiyacına o seviyede presonus 22 vsl karşılar focusrite ın o seviye cihazına kıyasla...stüdyo tecrübesi ya da başka ses kartları ile alakalı bir durum değil hatta benim tecrübem arkadaşın durumuna daha uyuyor bende ev kullanıcısıyım...sen farkları iyi analiz ettiğine inanıyorsan iki dry gitar kaydı al o zaman presonus 22vsl ve focusrite 2i2 ile koy üstüne bias amplitube bakalım ne göreceksin? premiumun neve mühendisinin benim yazdığımla alakası yok giriş seviye kartlardan konuşuluyor burada...yanlış yönlendirme yok yani kendi tecrübeme dayanak olarak presonus diyorum...buna karşı bir görüş varsa onu duymak isterim...

Kendi tecrübelerinizi ve zevkinize uyan bir ekipmanı burada övmeniz ve insanlara tavsiye etmenizden daha doğal birşey olamaz, buna saygı duyuyorum, burada insanlar ekipman sorularına öneri yazarken çekinmemeli zaten, ama yazılan bir konuya en ufak zıt-farklı bir bakış açısı getirildiğinde "saçma" nitelendirmesi yapmanızın doğru olmadığını belirtmek istedim, amacım konu dışına çıkıp bireysel tartışmaya gitmek değil, siz presonus'u memnun şekilde kullanıyorsanız sorun yok. Yalnız tekrar altını çizmekte yarar var, bu fiyat aralığındaki ses kartlarının aşağı yukarı soundları aynı, fark isteniyorsa gerçekten bir üst segment olan rme-apogee-universal audio gibi kartlara bakmak lazım, en amatör kulak dahi ilk kayıtta farkı anlıyor.

Konuyu açan arkadaşım, ur22 ya da 2i2'yi birbirine tercih ettiğiniz için pişman olacağınız bir durum yok ortada, home studio için ikisi de yeterli kartlar, belki biraz daha zorlanıp Audient id14 bakılabilir, son günlerde birkaç tane arkadaşıma aldırdım çok memnun kaldılar, preamp ve converter'ları 2i2 ile ur22'den daha iyidir.

Tekrar dediğim gibi 2i2 yi iki kere aldım ve sattım ur 22 ye geçtim pat put seslerden kurtuldum soru 2 kart arasında sorulmuş, yoksa bi dünya marka var .2 kart arasında tercihim steinberg olur hep.

Geri