Çeviri

'Müzik - Genel' forumunda hakan01 tarafından 25 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

 1. Selamlar,benim ileri seviye ingilizcem var ve bunu kullanmak istiyorum YouTube üzerinde gitar incelemeleri,how to improve your solo skills vs vs .yararlı bilgilendirici olabiliecek içeriklere altyazı eklemeyi planlıyorum.Sizce yaralı olur mu?
   
  ikumru bunu beğendi.
 2. Yararlı olur tabi ki, ancak eğitici içeriklere ağırlık vermeniz daha iyi olur.
   
 3. Açıkçası bizde kendi başına öğrenme veya kendi kendinin öğretmeni olma mantalitesi yok. Araştırıyım, video izliyim, bişeyler kapıyım, kitaplara methodlara bakarak kendim çabalayarak öğreniyim gibi meziyetlere sahip değiliz. Bizde armut piş ağzıma düş. Biri gelsin göstersin, karşıma otursun öğretsin, sorayım söylesin... Valla millet gitarın akordunu bile luthiere yaptırıyor. Luthierlerin %90 yaptığı iş tel değiştirip bezle gitar silmek. O yüzden bu videolar illaki birileri için çok yararlı olur ama hiçbir zaman istenen hedef kitleye ulaşmaz. Hedef kitlede iş yok çünkü...

  Öte yandan başkasının videosuna altyazı ekleyip kendi kanalında paylaşamazsın, hak ihlilali olur yayınlamana izin vermezler... Başkasının videosunada altyazı ekleyemezsin... Anca lick library, truefire, guitarworld gibi sitelerle iletişime geçip böyle bir planın olduğunu söylemen gerekir...
   
  CrimsonKing, HmzGkgz ve rosto bunu beğendi.
 4. Hocam youtube da altyazı ekleme sistemi var.İnsanların videolarına altyazı ekliyosun.Yotube kontrol ediyor ve yayınlıyor diye biliyorum.
   
 5. O olay bildiğim kadarı ile youtube ile alakalı değil. Siz yazıp gönderiyorsunuzz Çeviridğiniz altyazı videonun sahibine gidiyor, o kontrol edip isterse yayınlıyor. Haliyle bu tür kanalların hemen hiçbiri "acaba kelimesi kelimesine, anlamı bozmadan, sonkronu tam tutacak şekilde doğrumu çevirmiş" diye türkçe kontrolü yapmayacağı için yayınlamazlar. Boşa gitmiş olur yani yaptığınız çeviri. Dediğim gibi en sağlamı bu sitelerle iletişime geçip planınızı anlatmanız...
   
 6. Youtube'un otomatik alt yazı ekleme özelliği var. Anı anına videodaki konuşmayı alt yazı olarak verebiliyor. Ancak kötü ve anlaşılmaz bir dil kullanılmışsa ya da videodaki konuşma net değilse karman çorman bir şekilde yanlış çeviriyor.
   
 7. Biliyorum o sistemi. Ama ondan hiçbirşey anlaşılmıyor. Birebir doğru çeviriyorum ben.
   
 8. Çeviri işi aslında çok emek verilen, ama takdir edilmeyen bir süreç Türkiye'de. İşin kötüsü Türkiye'deki genel İngilizce seviyesi çok düşük olduğu halde şimdi internet yüzünden herkes yalan-yanlış da olsa İngilizce ile uğraşıyor, google üzerinden metin çevirtiyor vs... Bu işi hobi olarak mı yapmak istiyorsunuz bilmiyorum, ama takdir edilmesini beklemeyin. O videoları izleyen pek çok kişi muhtemelen İngilizce biliyor, bilmese de adamın ne çaldığını görüyor zaten. O nedenle bu videolara yazı eklemek çok anlamlı olmayabilir. İnternette dizi altyazılarını çeviren bir sürü insan var, beş kuruş almıyor ve çok da emek veriyorlar. Ama kimsenin takdir ettiği yok, herkes tüketmekle meşgul.
  Keşke Türkiye'de nitelikli müzik kitaplarını (özellikle de gitar eğitimi alanında) Türkçe'ye adam gibi çevirip yayınlamak isteyen yayınevleri olsa. Bu konuda berbatız ne yazık ki.
   

Bu Sayfayı Paylaş