Akustik Gitarlar

bence cortun 300-400 lrialık modelleri cok iyi , tavsiye ederim, ayrıca akustik te en hoşuma gden tonu olan gitar ovation lardır, yine bir tanıdğımda denedim harika tonları var,bulutsuzluk özlemi ndeki akın eldes in canlı ve fişsiz albümünde kullandığı gitardır,isterseniz dinleyin tonlar cok harika gerçekten..Biraz pahalı bir alet ama :)

desmodus demiş ki:
arkadaşlar ebay'den 750 800 dolarlık bir martin alınır mı yoksa memleketten bi takamine mi bulsam?bana yardımcı olabilirmisiniz?
valla hıc yurtdısı ışıne bulasma bence guzel bı takamine senın ısını fazlasıyla gorur dıye dusunuyorum kargoyla falan kastırmaya gerek yok hıc

Bende 1997'de 2.gitarım olan akustik Fender Gemini III kullanmış biri olarak Fender'i tavsiye ediyorum arkadaşlar Fender alanlar kesinlikle pişman olmaz.Ancak alacağınız gitarı almadan önce test etmenizi öneririm.

bendede eskiden crafter vardu elektro akustik, tonu falan gayet güzeldi ama beni tatmin etmiyordu. neden se bazı şarkıları elektro ile değilde akustik ile çalmak daha çok hoşuma gidiyor. para geçerse elime jumbo kasa almayı düşünüyorum. alırsamda takamine veya gibson alırım ama gibson tuzlu gelir .arkası bombeli plastik olan akustikleri nedense beğenmiyorum istediğim akustik tonlarını vermiyorlar .gitarın hası ağaçtır yani

Elektrik gitarlar için dediğimiz "denemeden asla" prensibi, akustik gitarlarda dibine kadar tutar. Aklınızda bulunsun.

Aynı markanın aynı modeli aynı sene ve hatta arka arkaya bile üretilmiş olsa dahi, birbirinden çok farklı çıkabilir tonu (tabi eğer fabrikosyon konturplak aletlerden değilse, onların tonu hep aynı onlarda dert yok).

Ocak ayında Amerika'da LA, Vegas, Chicago, Minneapolis ve NYCdeki bir çok dükkanda bir çok akustik denedim. 2 tanesini çok sevdim, biri Martin OM28-V Vintage Reissue idi ki fiyatı 2750 papel idi (bu aleti almak için bir les paul sattık bu arada boru değil yani zira bende ciddi bir eksik akustik gitardı) ve ona karşılık bir de sap ayarı berbat olsa da bir Taylor 110E. Sap ayarı cidden rezildi ki sanırım o yüzden kimse almamış.

Fiyat olayından dolayı aşikar şekilde elbette Taylor'ı aldım, ayrıca sapı (sap ayarını yaptıktan sonra) daha rahat Martin'e göre. Cidden çok iyi bir alet çıktı çok iyi yaptım diyorum her seferinde.

Ama gelgelelim daha önce baktığım diğer 110E'ler ve daha yukardaki 410, 414, 310 ve 314ler bunun kadar iyi değildi. Deneyeceksiniz, bıkmadan usanmadan.

Aleti 650 dolardan daha pahalıya aldım 700e, ama sonuçta musiciansfriend'den falan söylesem bu aldığım alet olmayacaktı açıkçası.

Akustik gitar pazarında alıcı için ciddi handikaplar var: Eğer satıcı biraz bilgili ise hangi gitarın ucuz ve daha iyi olduğunu biliyor. Ve dolayısı ile promosyonlara falan sokmuyor iyi olanları. Kısacası akustik gitar piyasasında iyi bir akustik bulmak için bol bol emek harcamak lazım, ve de bulduğunuzda fiyatı için çok kasmayacaksınız, zira satıcı iyi alet söz konusu olduğunda burunundan kıl aldırmıyor. Kıl bir durum kısacası.

B

DrB demiş ki:
Elektrik gitarlar için dediğimiz "denemeden asla" prensibi, akustik gitarlarda dibine kadar tutar. Aklınızda bulunsun.

Aynı markanın aynı modeli aynı sene ve hatta arka arkaya bile üretilmiş olsa dahi, birbirinden çok farklı çıkabilir tonu (tabi eğer fabrikosyon konturplak aletlerden değilse, onların tonu hep aynı onlarda dert yok).

Ocak ayında Amerika'da LA, Vegas, Chicago, Minneapolis ve NYCdeki bir çok dükkanda bir çok akustik denedim. 2 tanesini çok sevdim, biri Martin OM28-V Vintage Reissue idi ki fiyatı 2750 papel idi (bu aleti almak için bir les paul sattık bu arada boru değil yani zira bende ciddi bir eksik akustik gitardı) ve ona karşılık bir de sap ayarı berbat olsa da bir Taylor 110E. Sap ayarı cidden rezildi ki sanırım o yüzden kimse almamış.

Fiyat olayından dolayı aşikar şekilde elbette Taylor'ı aldım, ayrıca sapı (sap ayarını yaptıktan sonra) daha rahat Martin'e göre. Cidden çok iyi bir alet çıktı çok iyi yaptım diyorum her seferinde.

Ama gelgelelim daha önce baktığım diğer 110E'ler ve daha yukardaki 410, 414, 310 ve 314ler bunun kadar iyi değildi. Deneyeceksiniz, bıkmadan usanmadan.

Aleti 650 dolardan daha pahalıya aldım 700e, ama sonuçta musiciansfriend'den falan söylesem bu aldığım alet olmayacaktı açıkçası.

Akustik gitar pazarında alıcı için ciddi handikaplar var: Eğer satıcı biraz bilgili ise hangi gitarın ucuz ve daha iyi olduğunu biliyor. Ve dolayısı ile promosyonlara falan sokmuyor iyi olanları. Kısacası akustik gitar piyasasında iyi bir akustik bulmak için bol bol emek harcamak lazım, ve de bulduğunuzda fiyatı için çok kasmayacaksınız, zira satıcı iyi alet söz konusu olduğunda burunundan kıl aldırmıyor. Kıl bir durum kısacası.

B
Hocam Santa Cruz, Collings, Bourgeois gibi Small Shop yapimi akustikleri de deneme firsatin oldu mu?

akustikten hic anlamayan bir insan olarak soruyorum,
-alınırken dikkat edilecek özellikler neler? (sesinin güzelliği denebilir tabi denerken ama netten araştırma falan evresinde için, ağaç, köprü vs.)
-elektro akustiklerdeki elektroniklerde iyi markalar, özellikler vs neler?

Janmoreye,

Açıkçası hayır. Keşke olsa, ama biliyorsun o cins aletlere denk gelmek için nokta atışı yapmak lazım gideceğin dükkan açısından. LAde belki o cins bir şeyler yapabilirdim ama denk gelmedi işte.

Bir daha ki seferlere.

B ;)

Arkadaşlar bu aralar akustik gitar almayı düşünüyorum ne tavsiye edersiniz ovation ın modelleri iyi midir?Yanlız lütfen bilgi sahibi olanlar mesaj atsın !

Bir akustik hastası olarak şahsi düşüncem: bu gitarlar yıllandıkça güzelleşiyor sesleri :D mesela bende Ovation Collectors Edition akustik var bir de Espan marka 40 yıllık bir akustik var.Espan japon markası muhtemelen zamanında çakma birşeydi.Açık ara Espan ın sesi daha güzel.çok zengin dolgun tonları var. Hatta şaka yapmıyorum benim duyduğum en güzel akustik gitar tonlarına sahip :D

ha bu arada bir arkadaşta eric clapton ın konserlerinde kullandığı Takamine akustik vardı.onun sesi de muhteşemdi(Espan kadar iyi değildi ama.o gitarda cidden bir gariplik var böyle bi la majör basınca orgazm oluyosunuz parlaklıktan :D )

Geri