Elektro Gitar Tel Gevşeklik Ve Cızırdama Sorunu

hocam 7 telli gitar falan alsaniza, cok kalin seslerden bahsediyorsunuz. 6 telli gitarda c'nin altina inen insan gormedim ben henuz. Oyle bir parca oldugunu da zannetmiyorum, sanatcilar 7,8 hatta 9 telli gitar kullaniyorlar bunun icin. 6 telli gitarlarda ne kadar tel degistirseniz de tam performans alamazsiniz.
Bkz: Amon Amarth, In Flames, Hypocrisy, Ektomorf vs vs vs

Daha önce başka yerlerde de söyledik: Her tam ses düşüş için, mevcut setten bir sonraki seti seçeceksiniz. Örneğin, gitar 10-46 set ile standart akortta (E) stabil çalışıyorsa, D için 11-48, C için 12-52, B için 13-56 kullanılırsa, yalnızca tel yüksekliği ayarı ve FR gibi yaylı köprü mekanizmalarına sahip gitarlar için yay ayarı ile tekrar stabil duruma gelinir.

Drop akortlarda ekstra üst tel gevşetmesi de olduğu için, bu sefer de en kalın telde bir sonrakini seçmek lazım. Mesela Drop A akordu, standart B'den elde edileceği için, 13-56 yerine 13-58 veya 13-62 gibi bir set kullanmak optimum sonuç verir.
teşekkür ederim ama söylentiler üzerine 12 52 lik elixir istettim :(( iş görmezmi yani :S

en üst tel a# olacaksa iş görmez daha kalın teller de gitarınızın eşik ve köprüsüne zarar verir. bu yüzden 7 telli gitar lazım
Kalın tel eşiğe zarar vermez. Ben kullanıyorum yıllardır. 24.75" gitarda 12-68 set var. Hiçbir sıkıntı yok.
Arkadaşa da sübjektif olarak Elixir'in 12-68'lik setini öneririm. Ben Drop A# kullanıyorum. Gayet memnunum. 12-52 de kullandım ama bass sesler ve hissiyat açısından bence 68" güzel.

Kalın tel eşiğe zarar vermez. Ben kullanıyorum yıllardır. 24.75" gitarda 12-68 set var. Hiçbir sıkıntı yok.
Arkadaşa da sübjektif olarak Elixir'in 12-68'lik setini öneririm. Ben Drop A# kullanıyorum. Gayet memnunum. 12-52 de kullandım ama bass sesler ve hissiyat açısından bence 68" güzel.
peki elixirin 12 68 lik teli drop c de nasıl olur? drop c için 10 46 mı daha uygun yoksa? bu arada elixirin o telini alabileceğim bir türk sitesi varmı?

peki elixirin 12 68 lik teli drop c de nasıl olur? drop c için 10 46 mı daha uygun yoksa? bu arada elixirin o telini alabileceğim bir türk sitesi varmı?
Drop C'de denedim 12-68'i ama verimli değil. Gitarın scale olayına da bakar bu. Ben 24.75" için konuşuyorum. Telleri fazla gerince de, gevşek tutunca da verimi düşüyor. Bence 12-68'in En verimli sistemleri Drop A#, Drop A, Drop G# bence. Tabi bir de bunların standart eşlenikleri.
10-56 var Elixir'in 7 telli gitarlar için. Onun en kalın 3 telini alırsın, en ince 3 teli de rounded olmayanlar için kullanırsın. Drop C'de 10 numero olur bence. Tabi senin denemen daha güzel. Benim denemediğim Elixir seti kalmadı bunları bulana kadar.
Bu arada artık her yerde var Elixir. Mydukkan'da var, DoRe'de var. Senkop'ta var.

Drop C'de denedim 12-68'i ama verimli değil. Gitarın scale olayına da bakar bu. Ben 24.75" için konuşuyorum. Telleri fazla gerince de, gevşek tutunca da verimi düşüyor. Bence 12-68'in En verimli sistemleri Drop A#, Drop A, Drop G# bence. Tabi bir de bunların standart eşlenikleri.
10-56 var Elixir'in 7 telli gitarlar için. Onun en kalın 3 telini alırsın, en ince 3 teli de rounded olmayanlar için kullanırsın. Drop C'de 10 numero olur bence. Tabi senin denemen daha güzel. Benim denemediğim Elixir seti kalmadı bunları bulana kadar.
Bu arada artık her yerde var Elixir. Mydukkan'da var, DoRe'de var. Senkop'ta var.
mydukkanda bulamadım sanırım ya linkini atabilirmisiniz? benim gitar ibanez rg170dx yani 24 perde 24.75mi bilmiyorum sanırım 24.75 bu arada baktımda bu ne fiyat ya elixirin telleri çok pahalı benim bütçe yetmez valla 80 90 100 :D

12 54 mü 12 56 mı hangisi daha iyi olur? 12 56 biraz pahalıymış :D birde 68 demiştiniz 56 yazıyor
54 56 çok fark etmez. Ama hissedilir. Tamamen kisisel tercih. DoRE'ye bakar mısın. Orada 12 68 var. İlla Elixir olaması şart değil dersen yukarda arkadaşın önerisi daha mantikli. Direkt 12 56 alabilirsin. Ya da 12 68 gauge için başka tel markaları da bakılabilir pahali geldi ise.

Geri