Xotic Bb Plus Ile Ilgili..

kaan hoşgeldin, transparanlık mevzusuyla ilgili..
yüksek seslerde üst üste gain boost bindirildiğinde ton aşırı parlak karaktersiz safi güçlü bir tona dönüşüyor güzel bir olay değil.özellikle ts pedallar yapıyor

Gain boost olunca ses kompreslendiği için en üst (parlaklığı oluşturan kısım) ve alt kısımlar kırpılıyor aslında, yani parlak değil mid ağırlıklı oluyor ama bir eq pedalı gibi değil yaratılan fark. Pedalın önüne bağlayınca eq bazında çok bir değişiklik yapmak mümkün olmuyor zaten. (Gain/kompresyon miktarıyla orantılı, clean için geçersiz)

Çok gain verince güçlü ton olur tabi, gain en düşük halde iken volume ile o ayarı yapabilirsin sana kalmış. Dediğim gibi transparanlık göreceli ama gain 0'dayken, volume'u de sonlamayıp deneye deneye en uygun hale getirebilirsin abi. Karaktersiz olduğuna da katılmıyorum uygun ayarlar uygulanınca.

Şimdi hem çok güçlü olmasın durumu, hem 'gain yetersiz geliyor' durumu var :) Ben anlamadım o işi tam. İstersen bendeki Ms BB üstüne Green Mile ile bir video çekip atayım sana bir bak. Ben Joyo Vintage Overdrive ile bir kayıt yapmıştım zamanında ama Green Mile ile de yaparım istersen.

@EMM Tam da konuştuğumuz mevzu varmış abi gel sen de.
Bende Ms Bb var, orijinalini çalmadım hiç ama videolardan çok hoşuma gitmişti. Klonu da başarılı olsa gerek, çok organik bir sound var, harika bir overdrive.
Bence de önüne eklenecek bir Green Mile işi çözer gain açısından ama transparanlık mevzusu göreceli -tabi bazen transparan olmaması bile istenebilir- ben umursamıyorum pek, asıl lazım olan gain çünkü.

Merhaba, şu an elimde memnun olarak kullandığım Xotic BB Preamp pedalım var, mooer pure boost ile boostluyorum.Sololarda boosttan aldığım gain yetersiz geliyor.
Deneyen arkadaşlardan, Xotic BB+ ile ilgili değerli bilgi ve fikirlerinizi bekliyorum.İki pedalın farkları neler, a ve b kanalı ne yapıyor? boost mu yoksa iki farklı karakterde iki drive mı yanyana merak ettiklerim bunlar.Tanıtım videolarını izledim, tecrübeleriniz daha aydınlatıcı olacaktır.

@forbidden_city vallahi muhabbetin üstüne gelmiş tam.

Ben bir süre bu aletin Xotic BB Plus modelini kullandım. Malum iki kanallı bir alet, Plus modeli. Oldukça başarılı ve @forbidden_city'nin de dediği gibi organik bir sound'a sahip.

Tanımlamak gerekirse de:

Channel B = BB Preamp. Bunu internet sitelerinde de yazmışlar zaten. Bu kanal nispeten Overdrive olup, Gain'e yüklenildiği vakit biraz kompresyona uğrar, Overdrive-Distortion arasında bir ton verir.

Channel A = Bu farklı ve yeni olan kanalıdır. Daha çok parametre var, Gain olarak daha yükseklere tırmanıyor. Kompresyona çok uğramıyor ama pedal üzerinde Compression ayarı var, açıldığında daha bir yağlı dedikleri tonlara ulaşılabiliyor, lead tonlar yani. Ve bu kanal için adamlar; "dizayn ettiğimiz en versatil booster" demişler. Kaynağı vereceğim aşağıda.

Şimdi soru burada Xotic BB modelinin yetersiz gelmesi ki bu açıdan bakınca normal. Çünkü BB Preamp aslında bir OD pedalıdır ve çok yüksek Gain işlerine gelmez. Benim Xotic BB+ modelinin, A kanalında deneyimlediğim de buydu. Ayrıca bu A kanalı çok da transparan bir kanal değil, koyu kapalı bir kanaldı. Bu kanal zaten Xotic BB+ modelinde EQ katını kaybetti, yerine bir tane Tone potu koyup geçtiler, önceliği de Channel B'ye verdiler. (ki olması gereken de bu çünkü Channel B çok güzel...)

Toparlarsak, şimdi @ÇokSinirlendim, sen bu BB Preamp'ın tonunu beğendiğin için biraz boost'lamaya çalışmışsın, ve olmamış. Boost yaptığın pedalda Gain'i biraz daha artırdıysan da çamurlaşmıştır. Bu kanal Boost'a pek uygun değil. Tonal karakteri sebebiyle...

Ben bu sebeple başka pedal önereceğim, eğer istenilen daha saturated, daha yağlı tonlar ise. Ki bu karaktere de en yakın BB+ olacak önerim. Çünkü ben, BB Preamp'ın çok fazla boost'lanabileceğini düşünmüyorum.

Istenilen tonlar nedir? Mesela bir şarkı, bir ünlü vs.? Ona göre daha iyi bir yorum yapabiliriz.

Kaynak: BB Plus - Effects

Tam olarak aradığım ton xotic bb preamp'ın 12 yönündeki gaini ile xotic bb preamp'ın 9 yönündeki gaini boostlandığında alınacak ton.Aslında Ms bb preamp alıp iki xotic boostlanabilir yeni aklıma geldi..Ton bozulmasın hiç değişmesin istiyorum.Ama tuşeye karşılık veren bol, hırçın ama ayarında bir gain ile sololara girmek derdim.

Ses kalitesi çok net belli etmiyor belki detayları ama yine de şimdi buradaki adam bile gain 0, volume full pozisyonunda kullanmadığı halde bence lead için güzel bir ton.

Yani tonun hiç değişmemesi, aynı detayları verecek olup daha fazla gain'li olması bence epey zor. Ki evet BB gibi karakteristik sese sahip bir pedal için daha da zor bence. Bunu Engl preamp'imde de hissettim. Detaylarda gizli olan güzellikler başka pedallar eklenince gidebiliyor evet ama ille de daha çok gain isteniyorsa bazı şeylerden feragat edilebilir bence ya.

Neyse bir kayıt ile şey yapmaya çalışırım ben :)

@forbidden_city
Tanımlamak gerekirse de:

Channel B = BB Preamp. Bunu internet sitelerinde de yazmışlar zaten. Bu kanal nispeten Overdrive olup, Gain'e yüklenildiği vakit biraz kompresyona uğrar, Overdrive-Distortion arasında bir ton verir.

Bb Plus kullanmışsınız ama Bb preamp kullandınız mı ?

Bence Bb Plus ile Bb preamp farklı pedallar. Plus modellerin a veya b kanalı adını aldığı pedalın kopyası değil, farklısı. Aynı durum Ac Plus için de geçerli. A Kanalı Ac booster gibi ( sadece gibi ) B kanalı da ucundan azıcık Rc booster gibi.

Ha, kötü mü ? Değil elbette. Hepsi ayrı alem bence.

Ben de Ac Plus'ın A kanalını arkadaşın kafasında duyup anlatmaya çalıştığı tona daha yakın hissettim.

MS konusunu bilemiyorum, söylediklerim Xotic içindir.
Mooer Pure Boost beğenilen bir pedal, zaten Xotic RC Booster klonu kendisi.

Bu arada, bunu söylemeden geçemeyeceğim, bir Xotic pedalının içini açtıysanız görürsünüz, bazı komponentlerin üzeri kazınmıştır. Bu komponentlerin de ne olduğu belirsiz olmakla beraber internette dolaşan Xotic pedal devre şemalarının hiç birinin orijinaliyle aynı olmadığı söyleniyor. Gerçeğinin ne olduysa firmadaki tasarımcılar tarafından biliniyor. Klonlama için bir koruma mekanizması...

Kaan söylemiş, Pure Boost kesmediyse Green Mile ile deneyin. Tube Screamer belki sizi paklar ama daha koyu olması da olası...

Ses kalitesi çok net belli etmiyor belki detayları ama yine de şimdi buradaki adam bile gain 0, volume full pozisyonunda kullanmadığı halde bence lead için güzel bir ton.

Yani tonun hiç değişmemesi, aynı detayları verecek olup daha fazla gain'li olması bence epey zor. Ki evet BB gibi karakteristik sese sahip bir pedal için daha da zor bence. Bunu Engl preamp'imde de hissettim. Detaylarda gizli olan güzellikler başka pedallar eklenince gidebiliyor evet ama ille de daha çok gain isteniyorsa bazı şeylerden feragat edilebilir bence ya.

Neyse bir kayıt ile şey yapmaya çalışırım ben :)

Adamın board'u çok güzelmiş. Hem hesaplı nispeten, hem de mesela ED-1 koymak ne bileyim, hoşuma gitti. :D Bence Dynacomp'tan çok daha başarılıdır.

Bb Plus kullanmışsınız ama Bb preamp kullandınız mı ?

Bence Bb Plus ile Bb preamp farklı pedallar. Plus modellerin a veya b kanalı adını aldığı pedalın kopyası değil, farklısı. Aynı durum Ac Plus için de geçerli. A Kanalı Ac booster gibi ( sadece gibi ) B kanalı da ucundan azıcık Rc booster gibi.

Ha, kötü mü ? Değil elbette. Hepsi ayrı alem bence.

Ben de Ac Plus'ın A kanalını arkadaşın kafasında duyup anlatmaya çalıştığı tona daha yakın hissettim.

BB Plus kullandım, BB Preamp kullanmadım. Fakat bildiğim ve öğrendiğim kadarıyla bahsettiğim kanalların çok benzer olduğu. Zaten adamlar da internet sitelerinde şöyle demişler, Channel A için:

"» Channel A epitomizes the core of the original BB Preamp."

Tabi BB Preamp'ta daha fazla parametre var. Bu da iki pedalı ve iki kanalı farklı yapıyor. Ama sitesinde de dediği gibi, özetliyor.

Farklısı
da diyemeyiz, aynısı da diyemeyiz özetle. Çok benzer, hatta amaç aynı...

BB Plus kullandım, BB Preamp kullanmadım. Fakat bildiğim ve öğrendiğim kadarıyla bahsettiğim kanalların çok benzer olduğu. Zaten adamlar da internet sitelerinde şöyle demişler, Channel A için:

"» Channel A epitomizes the core of the original BB Preamp."

Tabi BB Preamp'ta daha fazla parametre var. Bu da iki pedalı ve iki kanalı farklı yapıyor. Ama sitesinde de dediği gibi, özetliyor.

Farklısı
da diyemeyiz, aynısı da diyemeyiz özetle. Çok benzer, hatta amaç aynı...
Bb preamp kullanmış olsaydınız, bariz farklılığı hissederdiniz. Ben bb preamp ın o açık sesini başka bir pedalda ( tüm xotic ler dahil ) bulamadım.

Bb preamp kullanmış olsaydınız, bariz farklılığı hissederdiniz. Ben bb preamp ın o açık sesini başka bir pedalda ( tüm xotic ler dahil ) bulamadım.

Mutlaka... Aynı olduklarını savunmuyorum zaten.
Kaynak gösterdim, tecrübelerimi söyledim.

Edit: Ayrıca aynı bile olsalar, önceki mesajımda dediğim gibi, BB Preamp'ta geniş bir EQ katı var. Ton aralığı BB+'a göre çok daha geniş olacaktır.

Mutlaka... Aynı olduklarını savunmuyorum zaten.
Kaynak gösterdim, tecrübelerimi söyledim.

Yok, haklısınız. Xotic o iddiada bulunuyor, aslında kelime oyunu da yapıyorlar bariz bir şekilde.

Ac Plus çok çok güzel bir pedal ( şu an elimde olduğu için ondan bahsediyorum ) ama Ac booster ile benzeşiyor sadece ( a kanalı ) B kanalı başka bir dünya zaten. Bb plus ile bb preamp arasındaki de ( benim kulaklarım açısından ) benzer bir durum. Yani, gelişmiş versiyon gibi algılanıyor ilk bakışta. O bakımdan tutturuyorum böyle:)

Pedal dünyasında yeni sayılırım fakat hikaye tanıdık geldiği için deneyimlerimi paylaşayım dedim. Bb preampı alalı iki hafta kadar oldu. Bundan önce arkadaşımınkini ödünç alıyordum. Bb'yi düşük gain joyo american soundu yüksek gain olarak kullanıyordum fakat joyoyu ne kadar düzgün ayarlamaya çalışsam da bb'nin karakteriyle çok oynuyor. Son konserde iki bb'yi yan yana koydum (hi-low gain) istikrarlı bir ton yakaladım ama yabancı forumlardan okuduklarımdan da yola çıkarak bb yüksek gainde çok kirleniyor. Bu yüzden ayarları biraz daha yumuşak tuttum. En son memnun kaldığım ton ise amfi ve pedal ayarlarımı düşük gainde kullanacağım tonlar için neck ve neck+bridge pozisyonuna göre ayarladıktan sonra yüksek gain solo tonları için iki bb ile beraber bridge manyetiğine geçtim. Şimdilik güzel bir ton yakaladım. Konser kayıtları çıkınca da örnek ses atmaya çalışırım.
Bu arada benim de amfim yok sahnede twin reverb kullanıyorum. Benim yaptığım şekliyle ilk bb yerine boosterı koyarsan sanki bir süre idare eder gibi geliyor. Tabi yanlışım varsa düzeltin dostlar.

Bu arada, @ÇokSinirlendim inatla cevap vermiyor ama ben de inat ettim.

Arkadaş, amplin yoksa neyle çalıyorsun allasen?
Pardon, gözümden kaçmış olmalı veya başka bir şey, görseydim cevaplardım.
Evde amfimsi Marshall 15R var fakat kullanmıyorum doğru düzgün.Ses kartı kullanıyorum daha önce belirttiğim gibi.Sahnelerde ise genelde marshall mg100-50 denk geliyor.

Son düzenleme:
Geri