String Thru Neck Thru Jackson Modelleri

'Forum Meydanı' forumunda asgard218 tarafından 30 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

 1. İyi günler arkadaşlar, string thru ve neck thru jackson modelleri hakkında bilgi edinmek istiyorum yabancı forumlarda pek bilgi bulamadım eski modeller zaten katalogda yer almıyor, amerikan veya japon üretimi bu kriterde bildiğiniz modeller var ise paylaşırsanız sevinirim
   
 2. RR1T, KV2T, SL1T, SL2T, KE1T, KE2T hepsi string thru ve USA.
   
  asgard218 bunu beğendi.
 3. Yeni seri RR3'ler de neck-through ve abanoz klavye.
   
  asgard218 bunu beğendi.
 4. Konu biraz sapacak ama kusura bakmayın bende rr1 var fakat belimde ve omzumda oluşan bir problemden dolayı bu tip bir soloist arayışı içine girdim slsmg hariç bir uygun model bulamadım daha bilgili arkadaşlar mutlaka vardır diyerek konu açtım.
   
 5. Evet zaten amerikan veya japon üretimi bakıyormuşsunuz. Yeni seri Hindistan çıkışlı diye biliyorum. Hatta yeni SL2'ler de Hindistan sanırım.
   
 6. Yurtdışında usa olanlarına denk gelmiştim ama eski seri mi bilemiyorum bir de tüneldeki zuhalde denemiştim. Bu markaya gittikçe güvenim azalmaya başladı yeni gitarlarının çoğu vasat düzeyde.
   
 7. EMM

  EMM

  Ben 2007 üretimi bir Jackson SL1 kullanıyorum. 2008 yılında USA Musicians Friend'den almıştım. Fiyatı uçmuş, tabi gerek Jackson'ın fiyat politikası, gerekse döviz kuru sebebiyle çok pahalı.

  Şu an piyasada Tune-l distribütör. Link: Jackson USA SL1 Soloist BLK - Tune-L Musical Instruments Fender & Jackson Türkiye Distribütörü

  Yalnız, çok fazla gitar alıp sattım, bu gitar kadar rahat ve enteresan başka bir gitar daha çalmadım hayatımda. Bu esnada elimden geçen bir kaç tane USA çıkışlı Musicman, Fender, Gibson, Godin ve Japonya çıkışlı ESP, Ibanez vs. gitarlar oldu. Bu gitarın sap kalitesi, ergonomisi ve rezonansından sonra şu an çaldığım Fender USA Deluxe Strat bile inanın SX gibi geliyor. Lakin gitar Türkiye'de, ben değilim. Gidince onu da getireceğim umarım...

  Neck thru zaten SL1. Hatta SL2 de öyle... Ergonomisi, dengesi, sap rahatlığı, tonal aralığı, akord stabilizasyonu, tuşesi, fretleri, işçiliği herşeyiyle harika bir gitar. Yeni çıkan SLSMG ve Soloist serileriyle hiç ama hiç alakası da yok. Yeni uzakdoğu Jackson'ları ben Schecter'lara benzetiyorum. İşçilik ve kalite olarak bence onlarla aynı sınıftalar ki zaten fiyatlar da o civarlarda.

  Fakat, SL1 gerçekten harika bir gitar, severek kullanıyorum. Tavsiye de ediyorum.
   
  asgard218 bunu beğendi.
 8. Yapma bunu, off.. Gitara başlarken hayalimdi.
   
  EMM bunu beğendi.
 9. EMM

  EMM

  Abi, benim de hayalimdi bu gitar. Lise bitirme hediyesi olarak bunu istemiştim... Hala çok severek çalıyorum.
   
 10. Problem markada değil de, fabrikalarda. Büyük deprem sonrasında Japonya fabrikası kapandı, yoksa kalitesi bayağı iyi işler yapıyorlardı. Giriş seviyesi gitarlar zaten önceden de Hindistanda yapılıyordu. Sanırım Japonya uretiminin bir kısmı Endonezya, bir kısmı Meksika'ya kaydırıldı ama çalmadığım için bu konuda bişey diyemem.

  Pre Fender masalı var bir de, yok efendim firma Fendere satıldıktan sonra kalite düştü diye, ama aynı insanlar aynı malzemelerle aynı modelleri yapmaya devam ediyor. Fabrika Corona'ya kaydırıldı sadece (Fender custom shopla aynı yerde).
   
  spitz, asgard218 ve EMM bunu beğendi.
 11. EMM

  EMM

  O olay zaten tam şehir efsanesi... Elindekini satmak için insanların uydurduğu şeyi; insanlar gerçek sanıp savunmaya başladı sonradan...
   
  blackfriday666 bunu beğendi.
 12. Fiyatı nefes kesiyor 12400tl, ama dediğiniz gibi alet muazzam işçiliğine diyecek yok alıp uzunca denemek isterdim, düzgün kullanımda evladiyelik olur. Açık söyleyeyim piyasa bu haldeyken ne yapacağımı hiç bilmiyorum para yetişmiyor. Yurtdışına çıkınca çaresine bakmaya çalışacağım şuanlık ne kadar model öğrensem kar, bir arkadaşın tavsiyesiyle Agile markasını araştırmaya başladım
   
  EMM bunu beğendi.
 13. EMM

  EMM

  Ikinci ele düserse de mutlaka deneyin, belki uygun fiyata düser.

  Agile'in 7 telli modelleri ve LP modellerini biliyorum, basarili bir marka. Yalniz Türkiye'de pek ikinci eli yok, bulmak da satmak da dert.
   
 14. japon jacksonlar gercekten guzeldi hele rr24 vardi ne efsane gitardir o oyle made in japan
   
  asgard218 bunu beğendi.
 15. EMM

  EMM

  RR24m gerçekten çok güzel bir gitar.

  Fakat Japon DK2m'lerin aşırı abartıldığını ve çok da iyi olmadıklarını düşünüyorum.
   
  flyravenfly bunu beğendi.
 16. neden ? bence dk2m lerde rr24 olmasada iyi gitarlar neden abartiliyor sence?
   
 17. EMM

  EMM

  Hemen örneklendireyim:

  USA Jackson için konuşuyorum. İkinci elde özellikle çokça kez kullanılan ve eski Jackson'lar için söylenen "Pre Fender" olayı vardır. Bunu yazanlar, Fender Jackson'ı almadan önce, Jackson'ın daha kaliteli gitarlar ürettiğini savunarak, Pre Fender dedikleri Jackson'ların daha iyi olduğunu savunurlar. Bunu yapma sebepleri ise, piyasadaki diğer Jackson'ları elemektir. Yani aslında saçmalıktır. İşi bilen insanlar bunun saçmalık olduğu biliyorlar. Özellikle Pre Fender döneminden ve Fender sonrası dönemden gitarlar çaldıysanız, bir fark olmadığını görürsünüz. Zaten yabancı forumlarda da görürsünüz, yok böyle birşey.

  PRS için konuşayım. Aynı şeyin laciverti. 1993 yılında sanıyorum PRS fabrikasyona geçmişmiş, fakat bundan önce herşeyi el yapımıymış. 1991-1992 yılından PRS satanlar bu "Pre Factory" ibaresini eklemişler ki, ellerindeki ürünleri daha pahalıya iteleyip, yeni PRS'ler yerine insanların bu eskileri tercih etmesini istemişler. Aynı şekilde yabancı forumlarda saçmalık olduğu konuşuluyor.

  Japon Jackson'lar için konuşayım, DK2m bundan 4-5 yıl önce ikinci elde 800TL'ye bulunan bir gitardı. Aynı şekilde 500TL civarlarına Performer serileri satıldı. Sonradan çıkan uzak doğu üretimi Jackson'lar piyasayı biraz kırdılar. İnsanlar ellerindeki DK2m'leri 1300-1400TL'den satmaya çalıştılar. Tezleri de, "bak bu Japon, uzakdoğulardan daha iyi" oldu. Nispeten doğruydu da ama, örneğin Ibanez'in Prestige gitarlarından daha iyi değillerdi bence. Abartanlar bile oldu, 90'larda üretilen Japon'ların Amerikan modelleriyle aynı seviyede veya daha iyi olduğunu savundular.

  Ciddi anlamda çok fazla Jackson geçti elimden, çok fazlasını da denedim. Gerek USA, gerek Japon...Bu bağlamda abartıldığını düşünüyorum.
   
  asgard218 bunu beğendi.
 18. Piyasada biraz alım satım yaptıkyan sonra dediklerinzi anladım aynen de katılıyorum. Her ilan açan aklına ne geliyorsa yazıyor bundan dolayı aşırı bilgi kirliliği var, yine en iyi yol deneyip sonra karar vermekten geçiyor. Agile bulamadım, bu aralar SL1 kovalıyorum ilanlarda bakalım.
   
  EMM bunu beğendi.

 19. Anliyorum peki suan uretilen ve 1000 dolara satilan jackson pro serisi yekpareleri endonezya uretimi ve bolton lar ise meksika bunlari deneme sansiniz oldu mu sanki japonya fabrikasi kapatildiktan sonra suan mevcut pro serisinin eskiye nazaran kalitede bozulma gibi bi algi var bende.(Siz ne dusunuyorsunuz?) ve Bundan dolayi da japon jacksonlarin biraz abartilmasi normal degil mi sizce de? Japonlarin amerikayla kiyaslanmasi tabiki sacma bence de
   
 20. EMM

  EMM

  Su an üretimdeki modelleri daha deneyemedim. Bu yüzden bir yorum yapmak istemem. Fakat dediginiz sekilde, yeni uzak dogu uretimlerde bir miktar kalitenin dustugunu ben de okuyorum sagda solda.

  Denemeden yorum yapmak gibi bir talihsizlige yol acmayayim. :)
   

Bu Sayfayı Paylaş