Pink Floyd Sound'ı Ve Amfi Seçimi

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda mmukoza tarafından 8 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

1. Selamlar. Uzun bir aradan sonra foruma ve müziğe tekrardan dönüş yapmak istiyorum. Hiç lafı uzatıp vaktinizi çalmadan, hangi konuda tavsiye isteyeceğimi belirteyim.

Bütçe : 1500-2000 TL
    Aranan Tonlar : Sadece Pink Floyd/David Gilmour tarzı çalınacak.
    Gidip Deneme İmkanı : Yok
    Çalışılacak Yer : Müstakil evin çatı katı.
    Bulunan Amfiler : Laney Cub 12R, Blackstar HT5R (Bu konuda dediğim gibi canlı dinleme/test etme fırsatım hiç olmadı, olmayacak da muhtemelen. Ancak internetten bulabildiğim amfiler bunlar.)

Benim bulabildiklerim bunlar ancak, sizin de tavsiyelerinizi dinlemek isterim. İkinci ellere pek sıcak bakmıyorum. Türkiye'de rahatlıkla bulunabilecek, bilindik distribütörleri olan markalar tercihimdir. Taşınacağım için 1 hafta içerisinde şu alım işlerini halletmem benim için de çok iyi olur. Gitar olarak strat kullanacağım, efekt kısmı ise şuan için fuzz face mini silicon, flashback delay, joyo vintage od ve mxr dynacomp şeklinde gidiyor ancak efekt kısmını ileride kapatabilirim. Dediğim kriterler içinde benim için David Gilmour tonlarına düşük ses seviyelerinde nokta atışı vuracak bir amfi lazım kısacası. Değerli tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler !

2. Cub12 varmış işte. Amacınız zor kırılan, temiz kalmaya meyilli bir ampli olmalı. Drive olayını bütünüyle pedal dan alacaksınız sonuçta. Ben olsam laney i kullanır, cebimdeki para ile strymon lex alırım. Fuzz, delay, phase, chorus ve flanger ve olmazsa olmazı rotary speaker. Soundun şifreleri bunlar :)

firatozeler ve mmukoza bunu beğendi.
  3. Bulunan amfiler derken, elimde var olan amfileri kastetmemiştim hocam (= İnternette araştırmalarım sonucunda bulabildiğim amfileri kastetmiştim. Ama benim de gönlüm Laney'den yana bakalım kısmet (= Teşekkür ederim bu arada tavsiyeniz için Strymon'u da hemen inceleyeceğim.

4. Haa, ben tamamen yanlış anlamışım :) Bulunan diye okuyunca, laney var diye düşündüm.

Bence blackstar kesinlikle konu dışı kalmalı. Benim düşüncem zor kırılan bir ampli yönünde. Gilmour Hiwatt ampli kullanırdı. Drive soundu olduğu gibi pedaldan gelirdi ( muff ve tube drive)
    Aslında size bir site öneriyorum, ingilizce varsa buradan yorum okumanıza gerek kalmaz.
    Gilmourish.com

5. Hatta direkt link veriyorum. Sayfanın en altında ampliler isim isim, özellikleri ve yorumu ile verilmiş :

Amps |

Laney orda da var:)

6. Çok teşekkür ederim evet bu siteyi hatırlıyorum, tekrardan hatırlattığınız için teşekkürler :)

7. EMM

EMM

735
    816
    4,556
    Amfi: Boston AT15 SuperBlues Lambalı Ampli (Sıfırı 1400TL ama ikinci elde yarı fiyata bulunur.)
    Gitar: Fender Standard Stratocaster - Mexico (İkinci elde 1300TL civarına bulunabilir.)

8. Gilmour soundu konusunu biraz "indirmiş" durumdayız sanırım:) Hakkında site olan bir konu olduğunu hatırlatayım. Meksika fender ve Boston ampli ile olsaydı keşke.. David Gilmour diyoruz.

uvidinli ve sixfeetunder bunu beğendi.
  9. Bütün sorularını cevaplayacaktır ;)

uvidinli, oldiesngoldies ve taka bunu beğendi.
  10. EMM

EMM

735
    816
    4,556
    Zaten 2000TL bütçeyle biraz "indirgenmiş" olması normal :) Verdiğim öneri de 2000TL bütçe için, nispeten kolay bulunur aletler.
    Siz 2000TL'ye ne önerirsiniz?

Edit: Gitar dahil değilmiş, ben gitar+ampli zannettim. O zaman geri çekiyorum önerimi.

11. Laney fiyat performans açısından en iyisi. İzleyin siz kendiniz karar verin.

12. EMM

EMM

735
    816
    4,556
    Tartışmadaki iki ampli konusunda bir şeyler söyleyeyim.

Laney Cub12R modelini uzun süre kullandım. Öncelikle pedallarla çok iyi anlaşan ve fiyatına göre çok iyi bir alet.
    Boston AT15 bilindiği üzere Fender Blues Junior karakterinde ve tam bu sebeple biraz daha tizler yüksek, lambanın kompresyonu daha çok hissediliyor. "Sparkling cleans" dedikleri olay burada.
    Laney biraz daha soğuk cleanlere sahip, daha flat diyebilirim.
    Bu bağlamda Gilmour işleri için bu ikisi arasından AT15 daha güzel olur bence.

Eğer 2000TL'nin tamamını ampliye yatırıcaksanız Blues Junior'ın iyi bir yatırım olacağını düşünüyorum. Sıfır almaya kalkarsanız Blues Junior alamazsınız, bence ikinci el de bakın.

Son düzenleme: 8 Mayıs 2016
  13. Tuzum bulunsun ben de ucuz ama istenen sonuçları verebilen pedaları ekleyim :) mooer eleclady çok iyi bir electric mistress klonu, joyo classic chorus iyi bir ce2 klonu, rat için yine mooer black secret iyi çözüm, tubedriver yerine mxr fet driver ucuz alternatif, dyna comp edinilmeli, muff'ı boostlamak için boss bd2 veya ehx soulfood hoş ve hesaplı olur, delay konusunda binson echorec sonucu için tc alterego edinilebilir, muff konusunda bass bigmuff veya deluxe versiyonu iyi, sanırım şu an pluton müzikde indirimli satışları var ama kişisel görüşüm fuzz pedalının kötüsü insana ızdırap olabiliyor o yüzden muff için kesenin ağzını açıp skreddy p19 veya blackout effectors musket gibi galantor adam işi pedallara bakmakta fayda var :D
    her ne kadar devresi tam anlamıyla bir muff olmasa da wampler velvet fuzz'a da bir bakılmalı

simurgh ve Grundar bunu beğendi.
  14. Çok güzel tavsiyeler.
    Ben ise (biraz oyunbozanlık olacaksa da...) başka şeyler söyleyeceğim. Kişisel algılanmasın, ama söyleyeceğim şeylerin bu başlığı açan kullanıcıya da faydası olabileceğini düşünüyorum.
    Gilmour gibi baştan aşağı "tarz" ve "tını" olarak niteleyeceğim adamların ne kadar bireysel ve özgün müzisyenler olduğunu bazen unutuyoruz. Bilginin internet üzerinden heryere yayıldığı ve teknolojinin ucuz biçimde hepimizin erişimine açıldığı bu çağda, Gilmour soundu için neler kullanmak gerektiği asıl tartışma konusu oluyor. Kötü de değil bu elbette. Ama eksik...
    Benim gitara başladığım dönemler bundan radikal olarak farklıydı. Bilgi ve teknloji erişimi çok daha kısıtlı olunca, insanlar kendilerini geliştirmek için daha fazla çaba harcardı. Dolayısıyla da biz gitar çalmaya odaklanırdık. Soundun elimizde olduğunu bilmezdik belki, ama çalışımızı geliştirmek yapabileceğimiz tek şeydi.
    Ben 74 doğumluyum. Az önce baktım, Gilmour 1946 doğumlu imiş...
    Ben olsam, (zaman da varsa şayet) mümkün olan en minimal set up ile, (belki de sadece gitar ve amfi ile...) bu işe girişirdim. Para değil, zaman ve efor harcardım. Gerisi bu işin "kozmetiği".

uvidinli, emekdeniz, Osxfang3 ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  15. 2 sene önce elimdeki Boston Super Blues AT15 amfi ve Marshall Blues Breaker 2 pedal ile öğrenmeye başladım Gilmour tuşesini.Daha sonra uzun araştırmalar ve aldığım tavsiyeler doğrultusunda edindiğim ekipmanlar ile Pink Floyd seslerine oldukça yakın olduğumu düşünüyorum.Kullandığım ekipman ;

Boston Super Blues AT15 lambalı reverblü amfi
    Fender Road Worn 50's Stratocaster
    Lindy Fralin Vintage Hot manyetik seti
    Tech 21 Fly Rig 5
    Mxr Phase 90
    Mxr Custom Badass 78 Distortion
    Ibanez CP10 80 yapımı kompresör

Kendi oluşturduğum kombinasyon ,temel Pink Floyd parçalarının seslerine çok yaklaştığımı düşünüyorum.İmkan olursa ses kaydı da yollayacağım :)

exalseffix, barrios ve EMM bunu beğendi.
  16. EMM

EMM

735
    816
    4,556
    Egehan, sen zaten bu ekipmanların yarısı yokken de tuşeyi çözmüştün diye hatırlıyorum. Bana eski Fender'inle attığın kayıtlar mesela... :)

egehanbirge bunu beğendi.
  17. Ibanez tsa15. Yaninada ms pozitron big muff rams head pedal.

18. Evet, ben de yazacaktım hatta. Ibanez tsa15 değeri hiç bilinmeyen bir ampli. Şiddetle tavsiye ederim. Mesa aldım diye sattım, hala pişmanım. Keşke yine bulsam da ben de alıp koysam bir kenara.

19. Ben az kalsin satiyordum geri cektim ilani. Laney 12rde kullandim ibanezin yanindan gecemez bana gore. Cok amfi denedim pedallarin hakkini en iyi veren tsa15. Onerdigim pedalda gilmourun kullandigi bir pedal, forumdan mustafa (mspozitron) aynisini 120 liraya yapiyor. Ben yaptirdim cok memnunum.

20. Egehan, Badass 78'i Fly Rig ile nasıl kullanıyorsun ? Dışarıdan bir başka distortion pedalı ile anlaşıyor mu Fly Rig ? Bendeki RK5 için hiç düşünmemiştim bunu, merakımdan sordum.

Bu Sayfayı Paylaş