Farklı Büyüklükte Referans Monitörü

Merhaba,iki adet farklı büyüklükte referans mönitörü kullanılabilir mi ? Mesela bir adet yamaha hs5 ile bir adet yamaha hs8.

Mobilden açtığım için iki tane konu açılmış,özür dilerim.

özellikle alt frekans cevapları farklı olacağı için tonal balansı ayarlamak mümkün olmayacaktır, hatta hoparlörler aynı büyüklükte konilere sahip olsa bile marka model olarak aynı dönemde üretilmiş, mümkün mertebe eşlenik cihazlar olmalıdır. Bakın sağ ve sol kanaldaki duyum eşitliği o kadar önemli ki, hoparlörlerin oda içinde yerleştirilirken bile her iki duvara da simetrik konumlanması gereklidir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
özellikle alt frekans cevapları farklı olacağı için tonal balansı ayarlamak mümkün olmayacaktır, hatta hoparlörler aynı büyüklükte konilere sahip olsa bile marka model olarak aynı dönemde üretilmiş, mümkün mertebe eşlenik cihazlar olmalıdır. Bakın sağ ve sol kanaldaki duyum eşitliği o kadar önemli ki, hoparlörlerin oda içinde yerleştirilirken bile her iki duvara da simetrik konumlanması gereklidir.
Peki mix ve mastering yapmak için hangi büyüklükeki referans monitörü işimi görür.odam 12 cm2.

Peki mix ve mastering yapmak için hangi büyüklükeki referans monitörü işimi görür.odam 12 cm2.
12cm2 değil 12m2 dir o.
Ayrıca odanızın taban alanını vermek yerine uzunluk, genişlik ve yüksekliğini verseydiniz daha iyi olurdu (Şimdiden söyleyeyim: Odanız "kare" değildir umarım. Çünkü kare oda, miksaj esnasında başınıza büyük dert açar).
Konuya döneyim: Bu tip standart boyutlardaki odalar için 5" üzerine çıkmayın. Bir çift eşlenik 5" monitör alın. Konumlarken de odanın kısa kenarına konumlayın.

12cm2 değil 12m2 dir o.
Ayrıca odanızın taban alanını vermek yerine uzunluk, genişlik ve yüksekliğini verseydiniz daha iyi olurdu (Şimdiden söyleyeyim: Odanız "kare" değildir umarım. Çünkü kare oda, miksaj esnasında başınıza büyük dert açar).
Konuya döneyim: Bu tip standart boyutlardaki odalar için 5" üzerine çıkmayın. Bir çift eşlenik 5" monitör alın. Konumlarken de odanın kısa kenarına konumlayın.
Evet 12m2 :) odam kare değil duvarlarda 3:4 gibi oran var.
yamaha hs5 ya da bulabiliyorsan krk rokit 5 yetecektir...referans monitörler büyüdükçe kalitesi artmaz mix yapılan odanın büyüklüğüne göre monitör çapı seçilir bildiğim kadarıyla...
Teşekkürler ev stüdyosu kurmayı düşünüyorum peki kulaklık olarak ne önerebilirsiniz bütçem 300 TL civarı.

Evet 12m2 :) odam kare değil duvarlarda 3:4 gibi oran var.

Teşekkürler ev stüdyosu kurmayı düşünüyorum peki kulaklık olarak ne önerebilirsiniz bütçem 300 TL civarı
ben kullanmadım ama kullanan tanıdıklarım var bu fiyat aralığında en iyi performans ürünü samson sr950 diye biliyorum...850'ydi esas ama 850 artık üretilmiyor ya da bulunmuyor...ayrıca sr850'nin nette kolaylıkla bulabileceğin bir modlaması da var baya performansı arttırıyormuş...

Samson SR950 Stüdyo Referans Kulaklığı - Müzik Enstrumanı

5" ya da maximum 6.5" modeller işinizi görecektir. bütçenizi bilemiyorum ama giriş için de olsa en azından iyi birşeyler alın ki sonradan al-sat işlemi arasında kaybedeceğiniz parayı baştan iyi cihaza verin :) jbl lsr305 favorim, yamaha hs5-hs7, focal alpha50, adam f5 gibi monitörler işinizi görecektir. kulaklık olarak kapalı arka bir kulaklık alın ki mikrofonla da kayıt alacak olursanız mikrofona alt yapı sızdırmasın, samson sr850 bunun için uygun değil, sr950 olabilir ama, bi süre kullandım, biraz parlak da olsa güzel kulaklık, yine akg k77 o aralıkta en çok tercih edilen modellerden, o kadar da bütçe yoksa sennheiser'ın hd201 serileri parasına göre iyidir...

5" ya da maximum 6.5" modeller işinizi görecektir. bütçenizi bilemiyorum ama giriş için de olsa en azından iyi birşeyler alın ki sonradan al-sat işlemi arasında kaybedeceğiniz parayı baştan iyi cihaza verin :) jbl lsr305 favorim, yamaha hs5-hs7, focal alpha50, adam f5 gibi monitörler işinizi görecektir. kulaklık olarak kapalı arka bir kulaklık alın ki mikrofonla da kayıt alacak olursanız mikrofona alt yapı sızdırmasın, samson sr850 bunun için uygun değil, sr950 olabilir ama, bi süre kullandım, biraz parlak da olsa güzel kulaklık, yine akg k77 o aralıkta en çok tercih edilen modellerden, o kadar da bütçe yoksa sennheiser'ın hd201 serileri parasına göre iyidir...
Kayıt mikrofonla olacak,aklımda yamaha var aslında yorumları gayet olumlu,kulaklık olarak avrupada sony mdr 7506 görmüştüm sizce nasıldır ?

Kulaklıkla mix olmaz sesin her zaman karakteri olur diye birşey okumuştum
tüm bir yazının akışı içerisinde nasıl bir anlama gelir bilemedim açıkcası kendime göre konuyu şöyle toparlayayım...
1-ister kulaklıkla ister referans monitör ile mix yapabilirsiniz
2-hangisi önce alınmalı derseniz bence monitör alacak imkan varsa kesinlikle alınmalıdır...
3-kulaklık farklı bir bakış açısı, gece sessiz çalışma, yolda vs laptopla mix ya da çok özel frekanslara yoğunlaşmak istediğinde vs gerekecek birşey ama ilk aşamada zaten böyle bir duyarlılığınız olmayacak...
4-bütçe kulaklığa yetiyorsa kulaklıkla da başlanabilir bunda bir sorun yok
5-mixi sonlandırmadan önce zaten önce referans aldığımız parçalarla karşılaştırıyoruz daha sonra telefon, araba, mp3 çalar vs ne bulabiliyorsak farklı yerlerde dinliyoruz ondan sonra içimize sinerse birine dinletiyoruz ya da yayınlıyoruz o yüzden kulaklığın karakteri vs çok dert değil çünkü miximizi renklendirecek zaten çok etmen var...

Kulaklık istediğiniz kadar flat - referans derecesinde renksiz olsun, bir kere stereo panoramadan dolayı yanılma imkanınız var. normalde sol monitörümüzü sağ kulağımız daha az da olsa duyuyor, sağ monitör de sol kulağımıza geliyor, kulaklıkta bu ayrım çok keskin, dolayısı ile ortada bırakılıp panlanmayan sesler ile sağa ve sol uca yatırılmış sesler arasındaki dengeyi tam olarak mükemmelleştirmek de zorlaşıyor. pahalı kulaklık amfilerinde crossfield özelliği var ama onların da iyi bir kulaklıkla beraber bütçesi zaten monitör parasını geçiyor. dediğiniz gibi mobilite-gürültü gibi zaruretler olmadıkça monitör kullanmaya gayret edilmeli. onda da yine geç saatlerde kısık sesle çalışılmamalı, insan kulağının frekanslar arasında dengeli bir duyum kazanabilmesi için belirli bir ses yüksekliğine ihtiyaç vardır, yoksa yine dengesiz bir mix çıkar ortaya. oda akustiği önemli bir etmen tabi ama uygun bütçeli çözümlerle bir nebze iyileştirme sağlanabilir.

Geri