Pedalları 12 Ve 18v Ile Beslemek..

Merhaba, sabah yabancı forumları gezerken boost ve drive pedallarının 12-18 volt ile beslenerek headroomun arttırıldığından bahsedildiğini gördüm.
Daha önce kulağıma gelmişti fakat iş ciddiye bindi benim için.
Drive olarak Xotic BB Preamp kullanıyorum.Kompresör de CS-3.
Xotic ve kompresörü 9 yerine 12v ile beslesem yararları neler, uzun vadede zararları neler olur?
Avantaj ve dezavantajlarını merak ediyorum.
Tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

Xotic pedalları 15v a kadar çalışabiliyor ancak bb preamp 12v ile çalıştığında herhangi artı bir durum olmuyor. Ayrıca her pedal 9v üstünü desteklemez. Boss cs3 ün desteklediğini duymadım ama bakmak lazım. Desteklese de ne işe yarar, bilemiyorum. Benim bugüne kadar duyduğum xotic ep booster ve fulltone ocd ile 18v un daha çok sevildiği yönünde ama kendi tecrübelerim doğrultusunda elindeki pedalların ( bb ve cs3) doğru sonucu 9v ile vereceğini söylemeliyim.

Xotic BB'nin şemasına göre konuşuyorum: Beslemeyi büyütmek drive performansını değiştirmez. 9V veya 12V ile beslemek, tonal anlamda bir fark getirmez. Herhangi bir yararı olmayacağı gibi, zararı da olmaz. 18V'a kadar çıkarmayın yeter ki.

Kompresör için ise şu aşamada bir şey söyleyemeyeceğim.

Pigtronix'in pedallarini kullanirken denemistim. Headroom ev ortaminda bile hissedilebilir duzeyde artiyor. Pigtronix Aria Disnortion, yüksek V ile beslendiginde daha zor drive'a giriyordu.

Cok guzel pedaldi be.

Pigtronix Philosophers Tone'da ise hatirlamiyorum farkini. Cok da onemli degilmis demek diyip gecmek istiyorum.

xotic BB+'da ise bir fark duymamistim.

Merhaba, sabah yabancı forumları gezerken boost ve drive pedallarının 12-18 volt ile beslenerek headroomun arttırıldığından bahsedildiğini gördüm.
Daha önce kulağıma gelmişti fakat iş ciddiye bindi benim için.
Drive olarak Xotic BB Preamp kullanıyorum.Kompresör de CS-3.
Xotic ve kompresörü 9 yerine 12v ile beslesem yararları neler, uzun vadede zararları neler olur?
Avantaj ve dezavantajlarını merak ediyorum.
Tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun olurum.
Bazı pedallar bu şekilde tasarlanmış oluyor. Bahsettiğiniz forum linkini bilmiyorum, ancak bahsedilen pedallar bunlar olabilir. Benim aklıma gelen ilk örnek Fulltone GT-500. 9v ve 18v ile çalışıyordu yanlış hatırlamıyorsam ve 18v ile beslendiğinde çok daha agresif, bangır bangır bir ton veriyordu. Ancak her pedal bu şekilde tasarlanmıyor elbette.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Xotic pedalları 15v a kadar çalışabiliyor ancak bb preamp 12v ile çalıştığında herhangi artı bir durum olmuyor. Ayrıca her pedal 9v üstünü desteklemez. Boss cs3 ün desteklediğini duymadım ama bakmak lazım. Desteklese de ne işe yarar, bilemiyorum. Benim bugüne kadar duyduğum xotic ep booster ve fulltone ocd ile 18v un daha çok sevildiği yönünde ama kendi tecrübelerim doğrultusunda elindeki pedalların ( bb ve cs3) doğru sonucu 9v ile vereceğini söylemeliyim.

Özellikle Ep booster'ın üzerinde çok durmuş yabancı forumlardaki arkadaşlar, tavsiye üstüne tavsiye.Gözle görülür headroom farkı var yazmışlardı.

Özellikle Ep booster'ın üzerinde çok durmuş yabancı forumlardaki arkadaşlar, tavsiye üstüne tavsiye.Gözle görülür headroom farkı var yazmışlardı.
Oluyor, ben de ep booster kıvamında farklı bir booster kullanıyorum ( alen geere junkie ) o da 18v ile daha hoş oluyor. Ama voltaj değişikliği deveye hendek atlatmıyor yani. Bir miktar fark olursa oluyor. Çok da şehir efsanesine döndermemek lazım.

Uzerinde ne yaziyorsa onu kullanmak lazim.. Zaten aksi olsa su araliklarda diye belirtiliyor ki zaten farklarinida net sekildr duyuyoruz. Riskr girmeye gerek yok. O sekilde deneyip cok pedal telef eden arkadasim oldu.

Sakın! denilecek kadar da tehlikeli değil bence. Pedalın voltaj toleransı araştırılırsa sıkıntı olmaz. ( ki Google'a pedalın ismiyle birlikte 12v 18v gibi bir şey yazılırsa cevap hemen çıkıyor genelde)
Yeter ki aşırı voltaj vererek pedalı uçurmasınlar.

Sakın! denilecek kadar da tehlikeli değil bence. Pedalın voltaj toleransı araştırılırsa sıkıntı olmaz. ( ki Google'a pedalın ismiyle birlikte 12v 18v gibi bir şey yazılırsa cevap hemen çıkıyor genelde)
Yeter ki aşırı voltaj vererek pedalı uçurmasınlar.
Zamaninda ben cok aradim. Ozellikle voltaj artinca gainde artma durumundan dolayi. Karakterini sevdigim bir pedali dahada guclu hale getirmeye calismak adina.. Sonuc su oldu.. Bozuldular.. Uzerinde eger 9-12v 9-24v gibi ibaraler yoksa bence sakincali..

Denemek babinda bir aranma soz konusu... Uzerinde uretici firmanin koydugu bir su voltajlarda kullanilabilir ibaresi yoksa pedala zarar verme acisindan gayet sakincali bir durum..

Ben böyle teşvik edermiş gibi olmayayım ama sizin kadar garantici değilim. Xotic firması pedallarına 9v ibaresi koyuyor ama 15v a kadar desteklediğini sitelerinde belirtmişler. Bir işe yaramıyor, o ayrı ama pedal da yanmaz yani. Benim güç kaynağı özel yapım bir şey. Kabloların hepsi de birbirine benziyor. Çok uzun süre boyunca 12v 400ma ile çalışması gereken bir pedalı, yanlış kablo takarak 9v 500ma ile çalıştırdım. Bu durumu ses açısından fark ediyordum ama kabloya hiç ihtimal vermediğim için pedalın lambasına falan bağladım. Normalden çok daha önce kırılıyordu. Bir şey de olmadı. Boss pedalları hiç bilmiyorum ama analog pedalların bir çoğu farklı voltajlarda çalışabiliyor. 4v - 19v hatta daha da geniş voltaj toleransı olanlar da var. Suhr mesela. Fulltone keza öyle.
Çok da korkmamak lazım. Ev falan yanmaz yani. Sadece iyi araştırmak, emin olmak gerekli.

Ben böyle teşvik edermiş gibi olmayayım ama sizin kadar garantici değilim. Xotic firması pedallarına 9v ibaresi koyuyor ama 15v a kadar desteklediğini sitelerinde belirtmişler. Bir işe yaramıyor, o ayrı ama pedal da yanmaz yani. Benim güç kaynağı özel yapım bir şey. Kabloların hepsi de birbirine benziyor. Çok uzun süre boyunca 12v 400ma ile çalışması gereken bir pedalı, yanlış kablo takarak 9v 500ma ile çalıştırdım. Bu durumu ses açısından fark ediyordum ama kabloya hiç ihtimal vermediğim için pedalın lambasına falan bağladım. Normalden çok daha önce kırılıyordu. Bir şey de olmadı. Boss pedalları hiç bilmiyorum ama analog pedalların bir çoğu farklı voltajlarda çalışabiliyor. 4v - 19v hatta daha da geniş voltaj toleransı olanlar da var. Suhr mesela. Fulltone keza öyle.
Çok da korkmamak lazım. Ev falan yanmaz yani. Sadece iyi araştırmak, emin olmak gerekli.
Hocam izah edemedim galiba.. Bazi pedallar gerekli aciklamalari sitelerinde yada icerik kagitlarinda belirtiyor. Ben sizin kadar garantici degilim demissiniz dogrudur ama burda 10 tllik aletlerden bahsetmiyoruz. Saydiginiz suhr vs gibi pedallar zaten gerek pedal ustunde gerek aciklamalarda bunu belirtiyorlar. Ki zaten bunun icin tasarlanmislar. Uretici tarafindan bir aciklama yapilmamis ise bunu uygulamak sakincali.. Dikkat ederseniz ev yanar demiyorum pedal hasar gorur diyorum :) Bir cok pedali denedim hepside elimde kaldi.. Haa muhakkak fazlas voltaji destekleyen ama ton ve islevsel olarak degisim olmayan pedallarda vardir. Ama genel olarak pedalin ustunde neler yaziyorsa o sekil kullanmak en dogrusudur. Cok kucuk ihtimallerde olsa, mal zarari disinda can guvenligide soz konusudur. Eger garanticilikten kastiniz bu ise evet garanticiyim ve diger arkadaslarada garantici olmalarini onermekteyim.

@antbalci nın Sakın! mesajını Sakin! olarak güncelliyorum:) Sakin dostum, kişisel bir durum yok. Başlıkta esen "aman ha" havasına karşılık genel olarak yazdım. Siz derken çoğul konuşuyorum. Elbette 9v yazıyorsa normali 9v ama araştırıp bilgi edindikten sonra, üretici de desteklemişse denenebilir diyorum. Konunun başlarında da belirttim. Pek bir getirisi olmuyor. Lüzumsuz bence.

@antbalci nın Sakın! mesajını Sakin! olarak güncelliyorum:) Sakin dostum, kişisel bir durum yok. Başlıkta esen "aman ha" havasına karşılık genel olarak yazdım. Siz derken çoğul konuşuyorum. Elbette 9v yazıyorsa normali 9v ama araştırıp bilgi edindikten sonra, üretici de desteklemişse denenebilir diyorum. Konunun başlarında da belirttim. Pek bir getirisi olmuyor. Lüzumsuz bence.
Kisisel bir durum olarak algilamadim. Zaten o yuzden de yazmak zorunda kaldim. Cunku bunu bir tavsiye gibi algilayip uygulabilecek genc arkadaslarimiz var. Bizde yaptik bunlari.. :) Hemde oyle boyle seyler yapmadim :D Neticede biz kendi aramizda tartisirken temel olarak neyin ne oldugunu bilerek getirisini goturusunu tartarak ve farkinda olarak fikir paylasiyoruz. Ama onlar tavsiye gibi algilayabilir. Bu arada burdan ifadeler cok belli olmuyor anlatilamiyor :) Gayet sakin yazmistim halbuki :) Kusurumuz varsa affola.. :)

Geri