Gitarın Sap Ayarı Sorunu

'Elektro Gitarlar' forumunda yakupnwo tarafından 26 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

1. Selamun Aleyküm, ben bazen gitarıma daha kalın teller değiştirip farklı akord lar yaptığım için sap ı alyan ile dengeliyorum fakat sorun şu ki alyan artık dönmüyor. yuvası çok genişledi diye düşünüyorum bu yüzden alyan dönmüyor ve o nu nasıl düzeltebilirim bir yolu varmıdır bilmiyorum yardımlarınızı bekliyorum.

2. Aleykumselam yuva genişlediyse oraya önce lastik tarzı bir kauçuk koyuduktan sonra çevirmeyi dene

EMM bunu beğendi.
  3. Bazen kalın tel kullanıyorsanız her seferinde sapa müdahale etmek doğru değil. Köprü yüksekliği ile çözebilirsiniz durumu.

4. Tamamda sap yukarı kalkarsa napıcam :D

5. denicem teşekkür ederim umarım işe yarar.

6. Sap yukarı kalkarsa derken neyi kastettiniz?

Bu arada trus rod devamlı oynanacak bir yer değil. Muhtemelen yanlış alyan ile müdahale edip yalama yapmışsınız, bir ihtimal de alyanım ucu yalama olmuş olabilir, bu durumda tam boyutunda olması gereken alyan anahtarı alıp deneyin derim, fakat ilk durum ise ciddi sorun var demektir. Oradaki vida kafasının çıkartılıp yenisinin takılması gerek. Bu da usta işi.

fingersaspick bunu beğendi.
  7. sap çubuğuna elleşmeniz sizin ve yakınlarınız için çok ciddi riskler taşımaktadır. İşi bizim gibi profesyonellere bırakmanız sizin açınızdan en doğru seçimdir. deneyimli kadromuz ve son teknoloji ciyazlarımızla hizmetinizdeyiz. www.gitarbişeysi.com

Son düzenleme: 27 Mayıs 2016
  8. Son teknoloji tuner ciyazımızla gitarlarınızın akordunu hassas bir şekilde yapıyoruz. İşi ehline bırakmazsınız akvaryumda beslediğiniz balığınız biseksüel olabilir! www.gitarbişeysi.com

ogulcaan, gkaykaya97 ve haşmet bunu beğendi.
  9. sapı tek seferde en fazla 45 derece çevirip en az yarım saat dinlendirmek gerekir

10. EMM

EMM

735
    816
    4,556
    @spitz

Hocam link acilmiyor?

11. Açılmayan linkleri açmaya çalışmak istemediğiniz sonuçlar doğurabilir. Bunun için profesyonel çözümler üreten kişilere başvurmanız daha sağıklı olacaktır. Dilerseniz yardımcı olabiliriz.

www.linkservisi.com

12. tunckk

tunckk

912
    1,174
    9,005
    Maalesef bu doğru değil. Öyle bir yazmissiniz ki sanki sap ayarının tek amacı tel yuksekligiymis gibi algılanıyor. Eğer farklı kalinliktaki bir tel takiliyorsa mutlaka sap ayarı kontrol edilmeli gerekiyorsa ayarlanmali.

13. Elbette haklısın mükemmel bir kondisyon için ikisi de ayarlanır. Burada "bazen" farklı kalınlıkta tel takmaktan bahsedilmiş. Sapı sürekli eğip bükmek yerine yine geçici iş görecek bir öneri.

tunckk bunu beğendi.
  14. ben napcam şim ya :(

15. lastik işe yaramadı mı şimdi :(

hyelaldi bunu beğendi.
  16. Her tel kalınlığı değişiminde sap ayarı yapmak gerekiyor mu? Atıyorum .11'den .10'a düşürmek istiyorum çok fark eder mi? Şehrimde yapabilecek kimse yok, gitarı da mahvetmek istemiyorum açıkçası korkuyorum biraz.

17. Denemeden bilemezsin, idare de edebilir, hafif bir ayar da gerekebilir. Eğer köprü yüksekliği doğru ayarlanırsa kullanabilirsin.

18. Gitar mahvolmaz...köprü sabittir niye ellemek istiyorsunuz onu anlamadım. Köprünün ayarını yaparsın durur.

Tavsiye veren insanlar ya çok pimpirikli ya da gitarla ilgili yanlış duyumları var.

tunckk bunu beğendi.
  19. Gitar teli kalınlığını değiştirecekseniz, akorda göre ve ölçüye göre bi gerginlik oluşacak bu da sapı ya çekecek ya bırakacak.

Astro fizik değil bu iş. Eğim onikinci perdeye kadar optimal olana kadar ayarlıcaksınız. Çükünüz düşmez merak etmeyin. Yoksa 100 liraya bu işi yapmaya hazır insanlar var. 100 lira size battıysa ben size 50ye yaparım.

Gitar köpükten değil. Bişey olmaz korkmayın.

EMM, Aegnor Luinwe ve tunckk bunu beğendi.
  20. ya benim sorunum devam ediyo hala napıcağımıda bilmiyorum :(

Bu Sayfayı Paylaş