Istanbul'da Krom Kaplama Yapacak Luthier?

J

Jchrome

#1
merhaba arkadaslar, yardimci olabilirseniz harika olur

yurt disindan aldigim 80'lerden kalma bir custom ibanez radius var, ozel bir japon agacindan klavyesi vs var, iyi bir gitar yani, elime de baya bir oturdu. her neyse, yeni manyetikleri ve kopruyu aldim, totalde baya para bayildim fakat henuz monte etmedim zira an itibariyle gitara yeni boya istiyorum, su anda resim cekemiyorum fakat rengi ve gorunumu su sekil;tam boyle degil tabi, boya baya eski :)

govdenin yuzey texture'i su hale getirmek istiyorum;


kendi atolyem falan yok yani kendim yapmam imkansiz. google edip buldugum 5-6 luthiere de mail attim, 2 tanesi yapamacagini, 1'i de artik yapmadigini soyledi, digerleri cevap yazmadi. yani bu kadar ustune dusmezdim aslinda ama gitar benim icin hakikaten ozel/ilham kaynagi vs, dolayisiyla kisillestirmek istiyorum.

sorum: istanbulda bu isi (sicmadan) yapabilecek birisini taniyor musunuz?

yardimlarinizi bekliyorum
saygilarimla
 
#2
İzmirde king bee custom paint diye bir yer vardı orayı bir araştır derim zahmetli bir is oldugu icin istanbulda pek ilgilenmek istemeyebilirler kendilerine göre haklılar onlar da.
 
#3
Öyle bir yazmışsın ki ne oluyor dedim. Krom kaplama dediğiniz şey, esasen metal kaplamadır. Anladığım kadarıyla gitarı krom metaliyle kaplamayı düşünmüyorsunuz, siz parlak simli mavi bir boya istiyorsunuz. Yalnız bu tip gitar boyama işini hakkıyla yapacak pek yok. İstediğinizi elde etmeniz pek kolay değil. Üstündeki boyayı düzgün kazımak bile kendi başına problem diyebilirim. İlla ki bir yerde ağaçta talaş kalkıyor ve boyarken pürüz bırakıyor.
 
#5
İstediğin metalik boya, krom değil. Ayrıca ağaca krom kaplama da olmaz krom boya atılır, ayna gibi olan ibanez js bir örneği. Krom boya isteseydin yapması gerçekten zordur ancak metalik boyada (gösterdiğin mavi örnek) bir problem olmaz.
 
#6
Pahalıya gelir, zaman alır. Donanım, sap ve boya sökülecek, baştan boyanacak, geri toplanacak, tekrar ayar yapılacak. İstanbul'da kardeşim de dahil bu gitarı boyayacak Güzel Sanatlar mezunu adam çıkar da, sonrasında da yine ayar için luthier yüzü görecek.
 
#8
Tr'de özellikle istanbul'da genel olarak boya işini luthierler ya yapmıyor ya da çok çok uçuk rakamlar istiyorlar. İstanbul'da sabiha gökçen-kurtköy taraflarına doğru giderken sağlı sollu elektrostatik toz boyama vs gibi işlem yapan yerler görebilirsiniz oralara sorulabilir.

Elektrostatik Boyama Toz Boya

Bildiğim kadarıyla metal parçalara uygulanıyor ama ağaca uygulama yapıyorlar mı bilemem. King bee custom birçok gitar boya işi var facebook sayfalarından görebilirsiniz

Karahan gitar boyama işleri var eskişehir'de

Karahan Gitar Boyama

Bir de matt guitars'da güzel boyama işi görmüştüm ama sadece gitar boyuyorlar mı bir sormak gerek. Bu bahsettiğim 3 yeri de daha önce hiç denemedim ama yaptıkları işlere göre konuşuyorum, bana pek fena görünmediler lkain, çıplak gözle de yaptıkları işleri henüz görmedim.

Simli boya harbi hatta kabul etmeyen bir yöntem. Bunun için eğer yapılabiliyorsa, elektrostatik boyama bana göre en iyi sonucu verecektir. Yapılabiliyorsadan kastım, 120-240 derecelik kademeli fırınlara girmesi. Ahşap için derece düşer mi ya da bu sıcaklık anlık olarak mı veriliyor , ağaca zarar verir mi bilmiyorum doğrusu. En iyisi bu tür boyama işi yapan firmalara telefonla sorulabilir. Bunlar endüstriyel manada üretim yaptıkları için profesyonel makine ve işçilikle size yardımcı olabilirler. Fiyat konusunu bilemem ama bana göre maliyeti luthiere boyatmaktan daha ucuz olur. Sürpriz bir fiyat da alabilirsiniz emin değilim yani. Daha çok mobilya-ahşap boyama yapan yerlerle konuşun. Mobilya-ahşap boyama yapan küçük ölçekli marangozları filan kastetmiyorum aman yanlış anlaşılmasın. Onlar çok rezil bouyuor. Örnek verdiklerim yerler, genelde hangar gibi büyük atölyeleri olan ve sadece boya işi yapan yerler. Marangoz filan değiller yani. Burada metal parçaları da boyatabilirsiniz. Google'dan aratın İstanbul'da birçok yer var. Benim dediklerim anadolu yakasında ama avrupa yakasında da vardır.


 
Son düzenleme:
#9
Aslında esas problem, boyamak değil (o da çok kolay değil ama yapan yerler var). Esas problem üstündeki boyayı düzgün çıkartıp, gitarın yüzeyini pürüzsüz hale getirebilmek. Baya zaman alıyor, gövdenin şeklini de bozmamak gerekiyor.

Karahan fotolarda yaptıkları işler güzel görünüyor, umarım gerçekte de her gitara aynı ilgiyi gösteriyorlardır. Fiyatları da fena değilmiş.
 
#10
Boyayı sökemez ler ama air brush yapanlar çok iyi boyar bu tür renklere. Kendi boyasında kalkma şu bu felan yoksa üstüne ince bir tabaka boya attırsanız çok hoş olabilir
 

Üst