Istanbul Luthierleri

Tr'de özellikle istanbul'da genel olarak boya işini luthierler ya yapmıyor ya da çok çok uçuk rakamlar istiyorlar. İstanbul'da sabiha gökçen-kurtköy taraflarına doğru giderken sağlı sollu elektrostatik toz boyama vs gibi işlem yapan yerler görebilirsiniz oralara sorulabilir.

Elektrostatik Boyama Toz Boya

Bildiğim kadarıyla metal parçalara uygulanıyor ama ağaca uygulama yapıyorlar mı bilemem. King bee custom birçok gitar boya işi var facebook sayfalarından görebilirsiniz

Karahan gitar boyama işleri var eskişehir'de

Karahan Gitar Boyama

Bir de matt guitars'da güzel boyama işi görmüştüm ama sadece gitar boyuyorlar mı bir sormak gerek. Bu bahsettiğim 3 yeri de daha önce hiç denemedim ama yaptıkları işlere göre konuşuyorum, bana pek fena görünmediler lkain, çıplak gözle de yaptıkları işleri henüz görmedim.

Simli boya harbi hatta kabul etmeyen bir yöntem. Bunun için eğer yapılabiliyorsa, elektrostatik boyama bana göre en iyi sonucu verecektir. Yapılabiliyorsadan kastım, 120-240 derecelik kademeli fırınlara girmesi. Ahşap için derece düşer mi ya da bu sıcaklık anlık olarak mı veriliyor , ağaca zarar verir mi bilmiyorum doğrusu. En iyisi bu tür boyama işi yapan firmalara telefonla sorulabilir. Bunlar endüstriyel manada üretim yaptıkları için profesyonel makine ve işçilikle size yardımcı olabilirler. Fiyat konusunu bilemem ama bana göre maliyeti luthiere boyatmaktan daha ucuz olur. Sürpriz bir fiyat da alabilirsiniz emin değilim yani. Daha çok mobilya-ahşap boyama yapan yerlerle konuşun. Mobilya-ahşap boyama yapan küçük ölçekli marangozları filan kastetmiyorum aman yanlış anlaşılmasın. Onlar çok rezil bouyuor. Örnek verdiklerim yerler, genelde hangar gibi büyük atölyeleri olan ve sadece boya işi yapan yerler. Marangoz filan değiller yani. Burada metal parçaları da boyatabilirsiniz. Google'dan aratın İstanbul'da birçok yer var. Benim dediklerim anadolu yakasında ama avrupa yakasında da vardır.

Son düzenleme:
Aslında esas problem, boyamak değil (o da çok kolay değil ama yapan yerler var). Esas problem üstündeki boyayı düzgün çıkartıp, gitarın yüzeyini pürüzsüz hale getirebilmek. Baya zaman alıyor, gövdenin şeklini de bozmamak gerekiyor.

Karahan fotolarda yaptıkları işler güzel görünüyor, umarım gerçekte de her gitara aynı ilgiyi gösteriyorlardır. Fiyatları da fena değilmiş.

Boyayı sökemez ler ama air brush yapanlar çok iyi boyar bu tür renklere. Kendi boyasında kalkma şu bu felan yoksa üstüne ince bir tabaka boya attırsanız çok hoş olabilir

Arkadaşlar gitarımı aldığımdan beri hiç sap, entonasyon ayarı vs hiç bir şey yaptırmadım. 10 46 tele geçiceğim için aynı zamanda tüm ayarları yaptırmak istiyorum ve fretlerim çok aşındı onlarıda düzelttirmek istiyorum yani baştan sona tüm ayarları yaptırıcak bir luthier arıyorum. Önerebiliceğiniz luthierler var mı ? bide fiyat aşağı yukarı ne kadar oluyor. Sağ olun şimdiden
Bide 1 hafta önce gitarımın tellerini değiştirdim ve az önce elektrik hissettim tellerde. Yani elektrik çarpmadı ama kolumla dokununca az da olsa hissediyorum ve ilk defa böyle bir şey oluyor. Sorun amfide mi jackte mi çünkü ikisinide yeni aldım

Arkadaşlar gitarımı aldığımdan beri hiç sap, entonasyon ayarı vs hiç bir şey yaptırmadım. 10 46 tele geçiceğim için aynı zamanda tüm ayarları yaptırmak istiyorum ve fretlerim çok aşındı onlarıda düzelttirmek istiyorum yani baştan sona tüm ayarları yaptırıcak bir luthier arıyorum. Önerebiliceğiniz luthierler var mı ? bide fiyat aşağı yukarı ne kadar oluyor. Sağ olun şimdiden
Bide 1 hafta önce gitarımın tellerini değiştirdim ve az önce elektrik hissettim tellerde. Yani elektrik çarpmadı ama kolumla dokununca az da olsa hissediyorum ve ilk defa böyle bir şey oluyor. Sorun amfide mi jackte mi çünkü ikisinide yeni aldım

Hocam tellerde neden elektrik olsun?

Geri