Pay Pal Türkiye'den Çekildi

[QUOTE Kaldı ki AB müktesebatı çerçevesinde attığımız imzalar gereği, uluslararası hukuk bizim hukukumuzun üstünde. Uluslararası anlaşmazlıklarda ve meselelerde bizim hukukumuzun borusu ötmüyor. Bu iş PayPal'a zorluk çıkarıp, kovup "Siz yemeyin, biz yiyeceğiz" meselesinden başka bir şey değil.
[/QUOTE]
Hiç olur mu? Bu çok gülünçmüş Hakan. Dünya'yı A Haber ve Sabah Gazete'sinden takip edince gülünç oluyor tabii.

Burada yanlışın var. Bu adamların serverlarını iki iri bilgisayar ve bir kaç terabaytlık hard diski gibi düşünüyorsun gibi bir izlenime kapılmaktayım. Öyle ise hayır, bu adamların serverları milyar dolarlık büyük tesisler şeklinde olur. Onu alıp da binlerce kilometre öteye bir anda taşımak diye bir şey söz konusu olmaz, olamaz.

Kaldı ki sen elli milyon vatandaşının kimlik ve sağlık bilgilerini kaptırmış güdük bir ülke iken, adamlar gelecek ve senin ülkene server kurup, milyar insanın bilgisini sana teslim edecek. Sen kendi vatandaşının bilgilerini çok iyi korudun ya, bir de "kendi" güvenliğin (hangi güvenlikse o?) için milyarla insanın ilgisi senin zırt pırt patlatılan sistemine emanet edilecek. Mantıklı mı sence?

Kaldı ki AB müktesebatı çerçevesinde attığımız imzalar gereği, uluslararası hukuk bizim hukukumuzun üstünde. Uluslararası anlaşmazlıklarda ve meselelerde bizim hukukumuzun borusu ötmüyor. Bu iş PayPal'a zorluk çıkarıp, kovup "Siz yemeyin, biz yiyeceğiz" meselesinden başka bir şey değil.

Kaldı ki yerine kurulan TROY denilen zımbırtı ayrı bir zırva. Dünya çapında tanınan sistemi kov, kendi güdük sistemini dünyaya dayat. Kim takar senin zırvalığını?

Buraya kadar bazı ayrıntılara müdahil olmak, katkı yapmak için yazdım sadece. Sonuç kısmına dokunmuyorum, bence doğru.

Dediklerinin hepsinde haklısın abi. Zaten paypalın öyle 2 tane harddiskten oluşan bir sistem olacağına inansam kendim kullanmazdım. Adamların sistemi nerdeyse kırılamaz güvenlik duvarları ve milyar dolarlık serverler ile dolu. Benim hukuki açıdan dememin sebebi, hukuki olarak elimizden bir şey gelemeyeceğindendir. Zaten çıkartılan kanun saçma. Fakat bu duruma itiraz bile edilse yargıtaya bile gitse içtihat yapılmadığı sürece ki bu konu hakkında birebir kanun var ve bizim hukumuzda içtihadların yeri çok azdır, bir şey yapılamaz maalesef. Aslında her iki paragraftada durumun vahimiyetini açıklamaktayım bilmem anlatabildim mi.

Neyse PayPal kapandı, alışverişlerimizin yolu tıkandı ama bu yolla çoğumuzun bağış yapmasını da sağlmış oldu, başka da olumlu bir yönü yok bu haberin zaten.
Yine yurtdışından kargo dahil 1 dolara aldığım ürünü kendi ülkemde kargo hariç 20 liraya almaya mahkum edildim. Başka da birşey olmadı. Sözde AB üyeliğini zorluyoruz. Yakında bu siteye de denetleme gelir ya da yasaklanır. Daha sonra internet komple kapatılır. Daha sonrası benim hayal gücümü aşar, bekleyip göreceğiz.

Kaldı ki AB müktesebatı çerçevesinde attığımız imzalar gereği, uluslararası hukuk bizim hukukumuzun üstünde. Uluslararası anlaşmazlıklarda ve meselelerde bizim hukukumuzun borusu ötmüyor. Bu iş PayPal'a zorluk çıkarıp, kovup "Siz yemeyin, biz yiyeceğiz" meselesinden başka bir şey değil.

Burayı atlamışım açıklama yaparken. Avrupa Birliği kuralları sadece ve sadece AB'ye tam üye olanları kesin olarak ilgilendirir. Biz daha uyum sürecindeyiz ve uyum süreci içerisinde ki yapılan anlaşma ise program anlaşmadır. Yani program anlaşmaların bağlayıcılığı yoktur. İster yaparsın ister yapmazsın ki şuanda Mülteci değişimi ile birlikte yürüyen uyum anlaşmalarında biz tüm protokolleri gerçekleştirmedik ve Uluslar arası hukuka görede gerçekleştirmek zorunda değiliz. Burada sakın hükümeti savunduğumu zannetmeyin. Elimden geldiği kadar hukuki bir açıklama yapmaya çalışmaktayım siyasi değil. Siyasi olarak olay rezalet zaten bunu belirttim açık olarak.

Burayı atlamışım açıklama yaparken. Avrupa Birliği kuralları sadece ve sadece AB'ye tam üye olanları kesin olarak ilgilendirir. Biz daha uyum sürecindeyiz ve uyum süreci içerisinde ki yapılan anlaşma ise program anlaşmadır. Yani program anlaşmaların bağlayıcılığı yoktur. İster yaparsın ister yapmazsın ki şuanda Mülteci değişimi ile birlikte yürüyen uyum anlaşmalarında biz tüm protokolleri gerçekleştirmedik ve Uluslar arası hukuka görede gerçekleştirmek zorunda değiliz. Burada sakın hükümeti savunduğumu zannetmeyin. Elimden geldiği kadar hukuki bir açıklama yapmaya çalışmaktayım siyasi değil. Siyasi olarak olay rezalet zaten bunu belirttim açık olarak.

Yok, herhangi bir art niyet taşıdığını düşünmüyorum. Ama uluslar arası hukukun üstünlüğünü biz yıllar önce bağlayıcı şekilde kabul ettik hem de. Bu da AB dışında kalan ülkelere dahi madik atma hakkını vermiyor bize. Yoksa Avrupa Parlamentosu ve AİHM'nin zırt pırt insan hakları ihlallerinden tazminat cezalar kesilip durması mümkün mü? Ancak AB ile ilişkileri resmi olarak kesersek bunun geçerliliği ortadan kalkabilir.

NOT: Yanlışım varsa düzeltin bre. Cahil bırakmayın beni :)

Yok, herhangi bir art niyet taşıdığını düşünmüyorum. Ama uluslar arası hukukun üstünlüğünü biz yıllar önce bağlayıcı şekilde kabul ettik hem de. Bu da AB dışında kalan ülkelere dahi madik atma hakkını vermiyor bize. Yoksa Avrupa Parlamentosu ve AİHM'nin zırt pırt insan hakları ihlallerinden tazminat cezalar kesilip durması mümkün mü? Ancak AB ile ilişkileri resmi olarak kesersek bunun geçerliliği ortadan kalkabilir.

NOT: Yanlışım varsa düzeltin bre. Cahil bırakmayın beni
Hemen düzeltiyorum o zaman :D Şöyleki uluslar arası hukuk ta bağlayıcılık konusu devlet istediği kanuna bağlı kalır istediğine kalmaz. Teamül ve Jus Cogens kuralları denilen kurallar hariç. Teamüllerde ise istisna vardır eğer ki sürekli muhalefet yani itiraz eden konumundaysan teamüle uymak zorunda değilsin ki Türkiye için bunun örneği bulunmakta. Bir ara anlatırım sana abi buluşmada filan :D Neyse AİHM yani Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi AB den ayrıdır. Yani bu mahkemenin ayrı bir kurucu anlaşması bulunmakta ve bu anlaşmaya katılım gerekmektedir. Bizde direkt olarak katıldık ve önceden hakkımızda hangi dava açılırsa açılsın bize sorulmadan hakkımızda dava açılabilir yetkisini verdik. Bu yetkiye dayanılarak Türkiye yargılanmaktadır.
Ayrıca uluslar arası hukukun üstünlüğü konusu baya irdelenmesive ayrıntısıyla incelenmesi gereken bir konudur. Her konuda üstündür diye bir şey yok maalesef. Koca BM Güvenlik Konseyi Türkiye hakkında dünya barışını direk olarak bozmadığı sürece Türkiye hakkında bağlayıcı karar alamaz ki aldığı askeri kararsa BM nin hiç kurulmamış olan ordusunu kapsar geri kalanlar için sadece tavsiye niteliğini taşır. Son iki cümlede bir yeri karıştırmış olabilirim kusura bakmayın ama yakın zamanda düzeltirim malum haftaya sınavım var pratik yapıyorum burada :D

Bilmiyorum ama bu işin altında bence açıklanmayan başka şeyler var. Yapamayacaklarını bildikleri bir sistemi dayatıp aradan çekilmesi sağlanmış da olabilir. Lakin ülkenin arap sermayesine yönelmesi arap bankaları ile yapılan anlaşmalar vb.. Beni bayadır düşündürüyor.

Az önce aradım. Kredi kartı dahil hiçbir şekilde kullanamayacağız. Elim ağım kesilmiş gibi hissettim. Ben sadece müzik ekipmanı siparişi vermiyordum, motor malzemesi, tork anahtarına kadar siparişlerim oluyordu. Şimdi işimiz zorlaştı.

E-ticaret sitelerinde maestro da visa da kullanılıyor, bu kartlar paypala da eklenebiliyor. Bu paypala bir rakip olma durumu yaratmıyor. Kredi kartı altyapısı çok farklı bir olay. Maestro kredi kartınızla paypal ile ödeme yapabilirsiniz. Çok farklı şeyler.

E-ticaret sitelerinde maestro da visa da kullanılıyor, bu kartlar paypala da eklenebiliyor. Bu paypala bir rakip olma durumu yaratmıyor. Kredi kartı altyapısı çok farklı bir olay.

Rakip olmak demeyelim zaten ona, ortada rekabet edilecek bir PayPal kalmadı. Kredi Kartı altyapısının farklı olduğunu ben de biliyorum. Benim gözüme çarpan, "çok güvenli bir sistem bu" denilerek, insanların bunu internet alış verişlerinde kullanmaya mecbur bırakılması, yani zorla alternatif (rakip değil) dayatılması.

Bir de şunlar var, şimdilik kenarda dursun:

Açılın ‘Mobil Türkler’ Geliyor! | Bankalararası Kart Merkezi

Kartlar Vergi Kaçağını Azaltmakta Güçlü Bir Araç | Bankalararası Kart Merkezi

Tanıtımlarda ayrıca gözüme çarpan "Nakitsiz Türkiye" gibi sloganlar var ki, bu da bana insanların daha kolay takip edilebildiği, otoriteye daha kolay boyun eğmesini sağlayacak olan ve hali hazırda denemeleri yapılan çipleme sistemini hatırlatıyor.

Rakip olmak demeyelim zaten ona, ortada rekabet edilecek bir PayPal kalmadı. Kredi Kartı altyapısının farklı olduğunu ben de biliyorum. Benim gözüme çarpan, "çok güvenli bir sistem bu" denilerek, insanların bunu internet alış verişlerinde kullanmaya mecbur bırakılması, yani zorla alternatif (rakip değil) dayatılması.

Bir de şunlar var, şimdilik kenarda dursun:

Açılın ‘Mobil Türkler’ Geliyor! | Bankalararası Kart Merkezi

Kartlar Vergi Kaçağını Azaltmakta Güçlü Bir Araç | Bankalararası Kart Merkezi

Tanıtımlarda ayrıca gözüme çarpan "Nakitsiz Türkiye" gibi sloganlar var ki, bu da bana insanların daha kolay takip edilebildiği, otoriteye daha kolay boyun eğmesini sağlayacak olan ve hali hazırda denemeleri yapılan çipleme sistemini hatırlatıyor.

Paypal kapatılarak troy kullanımı nasıl dayatılıyor? Yani ben bir siteden sipariş vereceksem, kredi kartıyla ödeme seçeneği varsa paypal yerine onu seçerim, visa veya maestro kartımla öderim. Troy karta sahip olmak zorunda değilim. Burada troy dayatması nerede? Devlet maestro ve visanın lisansını mı iptal etti? Burada dayatma var ama bu paypaldan insanları yoksun bırakma dayatması. Sadece paypal kabul eden yerlerden alışveriş yapıyorsan veya ödeme almak için paypal kullanıyorsan sıkıntı büyük. Bu gruba ben de dahilim. Hem ödeme yapmak hem ödeme almak için çok yoğun şekilde kullanıyordum. Şu an alternatifim yok kara kara düşünmekteyim.

Son düzenleme:
Paypal çıksa bile kredi kartı ile işlem yapılamıyor mu? Sonuçta kartlar mastercard visa.

Hükümetler dijital işinden de pay istiyorlar. Dijital şirketler doğal olarak yanaşmıyor. Sadece buradakilere mahsus değil. Global şirketler ve merkezlerinin bulundukları ülkenin yönetimi arasında ülke dışından ucuz iş gücü kullandıkları için çatışma var, dışarıdan buraya gelen firmaların da fiziksel bir varlığı olmadığı için buradakilerle çatışması var. İkisinin de derdi vergi.

Devir o devir değil.

Burada dayatma var ama bu paypaldan insanları yoksun bırakma dayatması. Sadece paypal kabul eden yerlerden alışveriş yapıyorsan veya ödeme almak için paypal kullanıyorsan sıkıntı büyük. Bu gruba ben de dahilim. Hem ödeme yapmak hem ödeme almak için çok yoğun şekilde kullanıyordum. Şu an alternatifim yok kara kara düşünmekteyim.

Benim de demeye çalıştığım nokta bu işte. Burada güya Troy "Güvenli bir sistem" yani can simidi olarak birden devreye giriveriyor. Böylece tüm hesap hareketleriniz, ne aldınız, ne verdiniz hepsi kontrol altına alınabilecek ve belki de olur olmaz kalemlerden vergi ödemek zorunda bırakılacaksınız. Tabii, bu sistem dünya çapında ne kadar iplenir, entegre olabilir mi, kabul görebilir mi orası meçhul.

Geri