Ikinci Amfi Önerisi

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda ExclusiveBFS tarafından 1 Haziran 2016 tarihinde açılan konu

1. Merhaba. Daha önce gitarımı değiştirmek istediğime dair bir konu açmıştım. Cort X2 kullanıyordum ve gerek görüntüsü gerek tonları gerek köprüsü her şeyiyle kurtulmak istediğim bir gitardı. Yeni gitarımı aldım. Şimdi sıra amfiyi değiştirmeye geldi...

Blackstar id core 10'umu elden çıkarıp üstüne biraz ekleyip yeni bir şey almayı düşünüyorum. Kafamda max 600 lira civarı bir bütçe var. Amfilerin ikinci el piyasasını çok bilmiyorum bu yüzden ikinci el mi sıfır mı almak daha mantıklı karar veremedim. ID Core'un en sevdiğim özelliği 2 farklı overdrive kanalı olmasıydı. Birincisinde daha tiz, trash'e yakın metal tonları verirken ikincisinde daha koyu ve tok bir distortion veriyordu. Bu yönü yüzünden bırakmak istemiyorum onu ama artık onu da yenilemenin vakti geldi. Orange Micro Terror'ın distortion'ı çok hoşuma gidiyor mesela. Onun da en büyük dezavantajı üstünde hiçbir efekt veya EQ ayarı olmaması bana göre.
    Tarz olarak daha çok heavy şeyler çalıyorum. Sık sık akort düşürüyorum. Distortion'ı güzel, haz veren bir amfi arıyorum özellikle. Her türlü önerinizi bekliyorum :)

2. Blackstar ht1 metal düşündünüz mü hocam. Hem lambalı hem highgain. Sahibindende 600tl 2. El ilanı var hatta.

3. Açıkçası aklımdan geçti, birkaç güzel öneri daha alabilirsem aralarından seçim yapacağım :)

4. O fiyat aralığında çok seçenek yok zaten, bence de ht1 isabet olur.

5. Line 6 Spider IV15.

6. Herkes için görecelidir bu ekipman konusu fakat benim şimdiye dek elimden geçen en rezalet amfidir Line 6 Spider IV15.
    Teneke gibi metal drive tonlarına, oldukça dijital seslere sahip.

oldiesngoldies bunu beğendi.
  7. Biliyorum, ilk amfimi almadan önce id core'la spider arasında kalmıştım zar zor bir spider bulup deneme fırsatı bulmuştum. Acemi halimle bile hiç hoşlanmamıştım spider'dan :D
    HT1 bana da mantıklı geliyor ama hayatımda hiç lambalı amfiyle çalmadım ton anlamında farkını bilmiyorum malesef biraz da bu yüzden tereddütlüyüm ht1 konusunda. ID Core'dan bu kadar memnunken ht1'in kötü çıkacağını asla düşünmüyorum tabi yanlış anlaşılmasın.

8. Efekt pedalları vs ile uğraşmak istemiyorsanız ev için modellemeli amfi daha idealdir diye düşünüyorum. Ben de Fender Mustang 2 kullanıyorum mesela. Fazlasıyla yeterli, bir araştırabilirsiniz.

EMM bunu beğendi.
  9. Açıkçası fender mustang kafama daha çok yattı. Öneri için teşekkür ederim bir göz atmak lazım ona :)

10. Adının Fender olması sizi yanıltmasın.
    Sert tonları epey tatmin edicidir. Daha detaylı videolara falan bakarsınız zaten.

11. Ben hayatımda IV15 kadar sıcak, leziz, analog (!) tonlar almadım. Bence sizin kulakta sıkıntı var. Petrucci bile kullanıyor. Hey yavrum hey!

12. Hangi Petrucci? Çorumlu olan mı :p

13. Adanalı.

14. Tüh hemşehriyiz diye sevinecektim tam.

15. Lambalı amfiyle çalmayanlar öölsün. Lambalın yoksa hemşehri falan hikaye.

16. Alırsın ht1 almasına da efektsiz kuru amfi tonuyla idare edebilecek misin analogları dizene kadar? Ben de benzer bir durumdayım ama tercihimi modellemeli amfilerden yana kullanacağım sanırım.
    Ton daha önemli dersen ht1 değil de bari biraz daha biriktirip ht5 almanı öneririm. En azından 3 bant eq kullanmış olursun.

Bu Sayfayı Paylaş