Novacorda Guitars - Istanbul

'Elektro Gitarlar' forumunda Novacorda Guitars tarafından 2 Haziran 2016 tarihinde açılan konu

1. Herkese selamlar,

Benim adim Mete Cem Kuzu. Istanbul'da el yapimi elektro gitar üretiyorum. Bu sehire tasinali yaklasik bir yil oldu, sanirim artik kendimi sizlere de bu forum vasitasi ile tanitma zamanim geldi.

Yaklasik 8 yildir fulltime gitar yapiyorum. Almanya'da basladim, Bati Afrika, Gana'da devam ettim ve sonunda Istanbul'a geldim. Su anda atölyem Tophane, Kadirler Yokusunda. Web sayfama www.novacorda.com adresinden ulasabilirsiniz.

Asagida bugüne kadar yapmis oldugum gitarlardan bir iki örnek göstermek istiyorum. Belki sizin de ilginizi ceker. Sorulariniz olur ise burada veya Facebook üzerinden de bana ulasabilirsiniz.

Tesekkürler!

Son düzenleme: 8 Eylül 2016
  2. Çok güzel görünüyorlar. Tebrikler.

3. EMM

EMM

736
    825
    4,556
    Müthiş duruyorlar. Cidden.

Yani herşeyden öte, kendi çizginiz bu değil mi? İllaki esinlenmeler vardır ama, yine tebrikler.

4. Şekil olarak bana hitap etmeseler de (klasik kafadayım bunu belirteyim ki yanlış anlaşılma olmasın), güzel tasarımlar olduklarının hakkını vermem gerek. Kullandığınız ağaç türlerini de merak ettim doğrusu.

5. Çok özgün duruyorlar. Hollowbody olan telecaster çok hoş.

6. EMM

EMM

736
    825
    4,556
    Hollow body telenin sapı beni hasta etti. Gördüğümden beri çıkmıyor aklımdan...

Ek olarak, o hollow body Tele'nin bir üstündeki Tele'nin inlay'lerine hasta oldum.

7. Iscilige hayran kaldim

8. Tesekkürler.

Mümkün mertebe kendi gitarlarimi yapiyorum. Tek istisna Tele tarzi, onun disinda baska firmalarin gövdelerini direkt olarak yapmiyorum. Tele yapma sebebim de bazen kapak agaclarinin benim modellerime ufak gelmeleri. Sadece o zaman Tele tarzinda bir gitara basliyorum. Zaten onu da yaparken sekil sadece Tele tarzinda oluyor.

Agaclarimin hepsini zamaninda ben elimle sectim ve boyutlandirdim. Ortalama yaslari 15-20 yil.

Elimde afrika maunum (gerci azaldi biraz), abanozum, saplar icin cevizim, tek parcali kapak olabilecek sekilde cevizim vs mevcut. Kapak olarak elimde su anda Albizia ve Odum mevcut.

Buralarda alisilanin disinda örnegin afrika cevizi ile sap yapiyorum genelde, herkes bilmese de gayet güzel oluyor. Tuse icin Odum adinda Gana'ya özgü bir agac kullaniyorum. Cok uzun süre Ofram (burada Limba diyorlar) ile calistim ama elimde kalmadi, sonuncuyu kizima Flying V Elektro Ukulele (20,706" scale) icin kullandim. O da söyle oldu:

Son düzenleme: 3 Haziran 2016
    Lodiac, Dragkul, inhumanform ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  9. İlk fotoğraftaki gitarı bugün denedim, gayet hoş duruyor, tebrikler... image.jpeg

10. Çok nitelikli çalışmalar...
    Plastisitesi yüksek tasarımlar, çok etkilendim...
    Elinize yüreğinize sağlık.:)

11. Roxelana, boya/cila/parlatma bitmek üzere:

12. bitmemiş hali bile böyle parlıyorsa artık.... böyle parlak transparan renklere bayılıyorum.

Novacorda Guitars bunu beğendi.
  13. Uzun zamandan sonra ilk defa bir tane Tele tarzi...
    Douglas fir (köknar) gövde
    140 yasinda Beyoglu'da bir binadan cikma ceviz kapak
    Akcaagac sap, Gana abanozu tuse.

uvidinli, Grundar, fjc ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  14. Bir yandan da Holy Grail Guitar Show'a hazirlaniyoruz. 3 hafta tatil yaptiktan sonra tekrar girdik atölyeye...

Ayni zamanda renk testlerine de basladik.

15. Holy Grail icin hazirlanan Sultan'in boyasi bitmis:

Bu arada sadece yerel kerestenin kullanilmasi kosulu olan bir de yarisma tarzi birsey var, ona da Tele tarzi bir gitar hazirliyorum. Karadeniz Köknarindan gövde, kapak 140 yillik ceviz, Beyoglu'nda eski bir binadan cikti.

16. Tatil sonrasi ise devam.

17. Nem cok, yapacak birsey yok.

Barbaros Bass:
    Bariton Ukulele:

Cilaya hazirlar.

Barbaros Bass icin sap:

Boyadan cikmis Sultan:

Bu kadar gövdeye o kadar da sap lazim:

Tuse zimparasi da basladi.

18. Bu arada Istanbul'da bir gitarist icin Tele tarzi bir gitara da basladik.

Tek parca disbudak gövde.

19. İlk olarak Nataly Dawn'ı dinlerken gördüm Novacorda'yı ve cidden hoşuma gitti. Gerek işlemeler gerek köprü, gerek manyetiklerin gövde rengine uyumu çok hoşuma gitti. Sonradan Novacorda'nın yerli bir markamız olduğunu burada öğrendim. Çok şık gitarlar, tasarımsal olarak.

Merakla fotoğraflardaki bas gitarın bitmiş halini bekliyorum =)

İyi çalışmalar :)

Bu Sayfayı Paylaş