Hangi Tel Seti?

Sonunda 7 telli gitarımı aldım, nur topu gibi bir Universe'üm var artık :whistle:
25.5 scale ile Drop G de 10.46 setin E standartta sağladığı tension'ı ne kadar kalın bir setle yakalayabilirim? 6 telli gitarım da 25.5 scale idi, yanlış hatırlamıyorsam 12-60 veya 58 vardı, a standarda düşürdüğümde teller spagetti gibi oluyordu sanırım en üst teli baya kalınlaştırmam gerek?

7 telli gitarlarımdan biri Drop G de.

İlk 6 tele 11-48, 7. tele de 65 lik bas gitar teli takılabilir.

Bir başka seçenek de iç piyasada bulabileceğiniz 14-68 setinin yanına bir adet 0.011 tek tel almak.

Benim skala 26.5 ve 2. seçeneği yaptım. Sizinki 25.5 olsa da bu seti deneyebilirsiniz.

Son düzenleme:
Hatırlamıyorum model adını ama markası Skull Strings. Set de 14-68. Bir bakının. Bulunur mutlaka.

Ekleme: Xtreme Baritone olarak geçiyormuş. Bulamazsanız 11-48 set + 65 lik bas gitar teli alın.

Dunlop heavy core 10-60 da kurtarabilir. 26.5 skalada drop G için işimi gördü fakat ömrü çok kısa. Bir de ben fazla tension sevmiyorum zira standart A düzeni için bile ernie ball 10-56 kullanıyorum.

Teşekkürler, eşiği genişletmeniz gerekti mi ve tunerdan geçirebildiniz mi 65lik teli acaba?
Elbette üst eşikte tıraşlama gerekiyor. Normalde 60 bile sıkı sıkı geçer. Genişletmek lazım yani. Akort burgularında sorun çıkmadı ama.

Köprüde ise durum biraz farklı. Zira o kadar kalın tel benim sabit köprüyü biraz tıraşladı :) bir de ben sık sık PM yaptığım için onun da etkisi olabilir tabii.

Dunlop heavy core 10-60 da kurtarabilir. 26.5 skalada drop G için işimi gördü fakat ömrü çok kısa. Bir de ben fazla tension sevmiyorum zira standart A düzeni için bile ernie ball 10-56 kullanıyorum.
Birkaç şarkıda drop g ye çekmem gerekecek zaten sürekli olarak kullanacağım bir düzen değil aslında ama gerektiği zaman da sorun olmasın istiyorum sadece

Elbette üst eşikte tıraşlama gerekiyor. Normalde 60 bile sıkı sıkı geçer. Genişletmek lazım yani. Akort burgularında sorun çıkmadı ama.

Köprüde ise durum biraz farklı. Zira o kadar kalın tel benim sabit köprüyü biraz tıraşladı :) bir de ben sık sık PM yaptığım için onun da etkisi olabilir tabii.
Teşekkürler, çok yardımcı oldunuz :)

Geri