Hangi Tel Seti?

'Elektro Gitarlar' forumunda oushuehue tarafından 9 Haziran 2016 tarihinde açılan konu

1. Sonunda 7 telli gitarımı aldım, nur topu gibi bir Universe'üm var artık :whistle:
    25.5 scale ile Drop G de 10.46 setin E standartta sağladığı tension'ı ne kadar kalın bir setle yakalayabilirim? 6 telli gitarım da 25.5 scale idi, yanlış hatırlamıyorsam 12-60 veya 58 vardı, a standarda düşürdüğümde teller spagetti gibi oluyordu sanırım en üst teli baya kalınlaştırmam gerek?

ogulcaan bunu beğendi.
  2. 7 telli gitarlarımdan biri Drop G de.

İlk 6 tele 11-48, 7. tele de 65 lik bas gitar teli takılabilir.

Bir başka seçenek de iç piyasada bulabileceğiniz 14-68 setinin yanına bir adet 0.011 tek tel almak.

Benim skala 26.5 ve 2. seçeneği yaptım. Sizinki 25.5 olsa da bu seti deneyebilirsiniz.

Son düzenleme: 9 Haziran 2016
    gurkanisevic bunu beğendi.
  3. O halde benim 7. telin en az bi 68 70 olması gerekecek sanırım, 1 inç fark var çünkü

4. Aynı kalınlıkta tel, uzun skalada daha gergin durur. 70 olması şart değil. 70'i 8 telli gitarda F# veya F için kullanabilirsiniz.

65 veya 68 uygun.

5. Peki aldığınız setin linkini atabilir misiniz

6. Hatırlamıyorum model adını ama markası Skull Strings. Set de 14-68. Bir bakının. Bulunur mutlaka.

Ekleme: Xtreme Baritone olarak geçiyormuş. Bulamazsanız 11-48 set + 65 lik bas gitar teli alın.

7. Teşekkürler, eşiği genişletmeniz gerekti mi ve tunerdan geçirebildiniz mi 65lik teli acaba?

8. Dunlop heavy core 10-60 da kurtarabilir. 26.5 skalada drop G için işimi gördü fakat ömrü çok kısa. Bir de ben fazla tension sevmiyorum zira standart A düzeni için bile ernie ball 10-56 kullanıyorum.

9. Elbette üst eşikte tıraşlama gerekiyor. Normalde 60 bile sıkı sıkı geçer. Genişletmek lazım yani. Akort burgularında sorun çıkmadı ama.

Köprüde ise durum biraz farklı. Zira o kadar kalın tel benim sabit köprüyü biraz tıraşladı :) bir de ben sık sık PM yaptığım için onun da etkisi olabilir tabii.

oushuehue bunu beğendi.
  10. Birkaç şarkıda drop g ye çekmem gerekecek zaten sürekli olarak kullanacağım bir düzen değil aslında ama gerektiği zaman da sorun olmasın istiyorum sadece

Teşekkürler, çok yardımcı oldunuz :)

Bu Sayfayı Paylaş