Swamp Ash Vs Maun

Gitarların ikisi de aynı model Chapman Special Run, manyetiklerden tutun bütün ölçüleri aynı. Sadece fark birinin gövde ağacı ash diğerininki maun.
Karşılaştırmada iki gitar da aynı amfiye bağlanıyor ve skalada tellere vurulan noktalar aynı, bütün manyetik kombinasyonlarında tek tek tonlar denendiğinde swamp ash parlak bir ton verirken maun daha koyu bir tona sahip ve sustain konusunda swamp ashten daha iyi.

Simdi Alder ile Ash yine bir nebze karsilastirabilirim ama direk Ash ve Maun farkli.

Chapman alip da birebir vintage Strat sound'u almak istemeyeceginizi, nispeten daha modern calacaginizi dusunerek, Maun'u daha cazip bulabilrsiniz.

Onun disinda ornegin Fender, Usa modellerinde Ash agaci kullanimina 100$ fazla aliyor. Sebebi de Ash agacinin zor islenen bir agac olmasi, sıkı, genelde paralel desenli bir yapiya sahip olmasidir. Ve en onemlisi de, Aged Cherry Burst gibi yari transparan renkler icin kullandiklari boya, Ash yuzeyine daha iyi tutunuyor.

Alder ile karsilastirirsak, Alder'in tiz'lerinin biraz daha dengelendigi, daha Punchy tonlar veren bir kasa agaci Ash. Stratta ayri bir yeri var bende.

Maun icin direk "koyu" demek dogru olmasa da, hi-gain calimlarda Ash govdeli bir modelden ziyade tercih edilebilir bir kasa agaci diye dusunuyorum. Ve burada en onemlisi sap agaci, onu da es gecmemek gerekir. Maun govde, Maun sapli bir gitarla, Alder govde Maple sapli gitarlari karsilastirip, "maun koyudur" cikarimi yapmak dogru degil.

Eger iki modelde sap agacina kadar her sey ayni, govde agaci farkliysa, maunda tizleri daha az, basslari daha fazla duyabilirsiniz. Bu sebeple ornegin Emg manyetiklerle vs. bence Maun daha iyi anlasiyor.

Ben Ash olani alirdim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Simdi Alder ile Ash yine bir nebze karsilastirabilirim ama direk Ash ve Maun farkli.

Chapman alip da birebir vintage Strat sound'u almak istemeyeceginizi, nispeten daha modern calacaginizi dusunerek, Maun'u daha cazip bulabilrsiniz.

Onun disinda ornegin Fender, Usa modellerinde Ash agaci kullanimina 100$ fazla aliyor. Sebebi de Ash agacinin zor islenen bir agac olmasi, sıkı, genelde paralel desenli bir yapiya sahip olmasidir. Ve en onemlisi de, Aged Cherry Burst gibi yari transparan renkler icin kullandiklari boya, Ash yuzeyine daha iyi tutunuyor.

Alder ile karsilastirirsak, Alder'in tiz'lerinin biraz daha dengelendigi, daha Punchy tonlar veren bir kasa agaci Ash. Stratta ayri bir yeri var bende.

Maun icin direk "koyu" demek dogru olmasa da, hi-gain calimlarda Ash govdeli bir modelden ziyade tercih edilebilir bir kasa agaci diye dusunuyorum. Ve burada en onemlisi sap agaci, onu da es gecmemek gerekir. Maun govde, Maun sapli bir gitarla, Alder govde Maple sapli gitarlari karsilastirip, "maun koyudur" cikarimi yapmak dogru degil.

Eger iki modelde sap agacina kadar her sey ayni, govde agaci farkliysa, maunda tizleri daha az, basslari daha fazla duyabilirsiniz. Bu sebeple ornegin Emg manyetiklerle vs. bence Maun daha iyi anlasiyor.

Ben Ash olani alirdim.
Kendimi superstrata daha yakın buluyorum tarz ne olursa olsun nedense klasik strattan çok beni onlar cezbediyor. Bu aralar kiesel e fena takmış durumdayım donanım tamam ama ağaç konusunda büyük eksiğim olduğunu farkettim tarzımdan dolayı tona pek katkısı olmuyor deyip es geçiyordum fakat tonda hafif yumuşama yoluna gidince işler değişti opsiyonları bunlar maple sap maun gövde düşünüyorum şuanlık ama fikrim her an değişebilir, maunun tepkileri hoşuma gidiyor

Custom Guitar & Bass Color and Wood Guide | KieselGuitars.com

Adsız.png

Son düzenleme:
Benim gözlemim az çok benzer şekilde ama bence asıl fark çalım esnasındaki hissiyatla ortaya çıkıyor. Özellikle kaliteli bir swamp ash ağacı gövdeli gitar deyim yerindeyse zangır zangır çınlıyor. Rezonansları çok yüksek oluyor ve unplugged çalması bile inanılmaz zevkli o yüzden. Snappy attack olayı iyi bir tuşeyle birleşince tadına doyulmaz oluyor. Maunun da kendine has bas ve low mid üstünlüğünün o hacimli, gövdeli tadını da 12" hoparlörlü kabinsiz almak pek mümkün olmuyor ama olunca da onun zevki de bambaşka :)

Geri