Noise Gate Gerekli Mi?

Bence gerekli. Özellikle full lambalı süper hi-gain aletlerin yaptığı gürültü oha dedirtecek cinsten.

Sustain veya tondan, tuşeden yeme meselesi tamamen pedal/rack'in kalitesi ile alakalı. Boss NS-2 tabii ki tondan yiyor.

Ben mümkün mertebe kullanmamaya çalışıyordum, ev gitaristi olduğumdan beri de hiç ihtiyacım olmadı. Hi-gain falan da olsa ev ortamında sıkıntı olmuyor. Tondan yiyor, sustaini öldürüyor vesaire, derdi çok.

Rack setupta kullanıyorum ama düz amfiye girerken kullanmıyorum. Boss NS-2 iyidir, endüstri standardı. ISP decimator ya da Rocktron Hush (ki decimator devresi Hush'a dayanarak tasarlanmıştır) çok güzel cihazlardır. Özet olarak, über hi gain seviyorsanız ve hışırdama sorunu yaşıyorsanız kullanmakta fayda var.

İhtiyaçla doğru orantılı. Ciddi derecede gürültü sorunu varsa çalım keyfini arttırmak için tercih edilebilir. 50w'lık lambalı higain amfi kullanıyorum evde. Harici bi pedalla gain boost(drive saat 3 volume saat 9 yönü) yapmadıkça hiç ihtiyaç duymadım ki amfinin gainini sona yakın kullanırım hep. Başkası olsa belki yine ihtiyaç duymazdı ama ben pek noise seven bir insan değilim, ondan basıyorum pedala hemen. Sustainden yiyor ama gülü seven..

Kim ne derse desin, bu için piiri İSP Decimator, daha iyisi yok. Gerekli mi? Tercih meselesi. Ben kullanıyorum.
Sevmiyorum hisirtilari. Tondan yer mi? Evet doğal olarak. Sonuçta bazı frekansları traslamis oluyorsunuz. Ama bu frekansları ayırt edebilecek kaç insan kulağı vardır o da ayrı bir konu. Benim sıradan kulaklarım ayırt edemiyor.

Şimdi şöyle bir durum var, çok aşırı hi-gain olmadığı sürece kayıtta mix altında her şekilde halledilir dip gürültüsü, başka enstrümanlar girince zaten duyulmaz pek. Ancak tek başına evde takılıyorsan her es/sus zamanı geldiğinde sıkıntı olabilir, ben kafaya takmazdım zamanında. Zamanında diyorum çünkü bu dip gürültüsünün en büyük sebebi topraklama. Şu an topraklaması yapılmış bir evdeyim.

Ben pedal hayatıma başlarken Ms Noise Gate aldım, gayet iş görür ama tondan yer tabi ki. İlla kullanılacaksa yüksek thrashhold (yani daha yüksek eşik, daha az noise gate diyelim) pek fazla fark hissettirmez ton açısından, optimum ayarda iyidir ama ritm gitar için bu. Zaten sustaine çok gerekli değil genellikle. Yüksek gain için kullanılabilir.

Ancak şunu söyleyeyim, topraklama kaynaklı bir dip gürültüsü sorunu yoksa, doğru düzgün kablo/adaptör kullanımı ile ben şu an sıfır dip gürültüsü ile çalıyorum. Taşındım taşınalı topraklamanın bu konuda en önemli şey olduğunu anladım. Gain arttıran her pedal, bir illa hışırtı yapacak ama rahatsız eden o rüzgar sesi değil baya 'cızırdayan' dip gürültüsü. İşte hatta topraklama olmadı mı her kazanç sağlayan pedal bu gürültüyü daha da arttırıyor baş edilemez hale geliyor sonra.

Özet olarak gain seviyesini insani:)D) seviyede tutup noise gate kullanmazdım ben. Topraklamanın olmadığı mekanlar için bir noise gate iyi iş görebilir elbette tabi, yüksek gain kullanılacaksa.

Saygılar.

Şimdi şöyle bir durum var, çok aşırı hi-gain olmadığı sürece kayıtta mix altında her şekilde halledilir dip gürültüsü, başka enstrümanlar girince zaten duyulmaz pek. Ancak tek başına evde takılıyorsan her es/sus zamanı geldiğinde sıkıntı olabilir, ben kafaya takmazdım zamanında. Zamanında diyorum çünkü bu dip gürültüsünün en büyük sebebi topraklama. Şu an topraklaması yapılmış bir evdeyim.

Ben pedal hayatıma başlarken Ms Noise Gate aldım, gayet iş görür ama tondan yer tabi ki. İlla kullanılacaksa yüksek thrashhold (yani daha yüksek eşik, daha az noise gate diyelim) pek fazla fark hissettirmez ton açısından, optimum ayarda iyidir ama ritm gitar için bu. Zaten sustaine çok gerekli değil genellikle. Yüksek gain için kullanılabilir.

Ancak şunu söyleyeyim, topraklama kaynaklı bir dip gürültüsü sorunu yoksa, doğru düzgün kablo/adaptör kullanımı ile ben şu an sıfır dip gürültüsü ile çalıyorum. Taşındım taşınalı topraklamanın bu konuda en önemli şey olduğunu anladım. Gain arttıran her pedal, bir illa hışırtı yapacak ama rahatsız eden o rüzgar sesi değil baya 'cızırdayan' dip gürültüsü. İşte hatta topraklama olmadı mı her kazanç sağlayan pedal bu gürültüyü daha da arttırıyor baş edilemez hale geliyor sonra.

Özet olarak gain seviyesini insani:)D) seviyede tutup noise gate kullanmazdım ben. Topraklamanın olmadığı mekanlar için bir noise gate iyi iş görebilir elbette tabi, yüksek gain kullanılacaksa.

Saygılar.

Benim şu anda bulunduğum evimdede topraklama yok hocam ama hala karar veremedim

Metal amfileri için gerekli daha önce isp decimator vardı satıp yeni versiyonu decimator II aldım çok güzel pedal tavsiye ederim. Ton yemiyor sustaini de fazla deşmiyor hele gstring modelini alırsan sustaine hiç dokunmaz

Evet isp decimator tek satmadığım pedal, high gain amfilerde ritimde tonuda toparlıyor fakat soloda tappinglerde ufak bi ton yeme oluyor tabiki, bu arada gstring modelinde send return dalgası var , ama gstring modeli sustaine dokunmaz olayını anlamadım, aralarında işlevsellik olarak fark yok., yada varda benmi bilmiyorum.

Geri