Ep Booster Ve Fx Loop

Selamlar arkadaşlar.
Bir konu hakkında kafam karışık. Pedal konularında bir hayli cahilim. Benim bildiğim boost pedalları amfiden direkt input'a girilir, ama geçenler de izlediğim videoda; Neil Zaza EP Booster pedalını Blackstar HT-5 amfide, anladığım kadarıyla fx loop'a bağlamış. Ortaya çıkan sonuç da çok hoşuma gitti. Bende aynı amfi var, bu kullanım şekli hakkında bilgi verebilir misiniz? Input'dan girmekle, fx loop'tan girmenin farkı nedir?
Bu konu hakkında denemediğim için sadece yüzeysel bir bilgim var. Delay, chorus gibi efektler fx loop'tan bağlanır, boost vs. de input'tan gibi.
Söz konusu video:

Gain boost olarak katkı sağlamadığı ortada. Preamp'e giden sinyali kuvvetlendirmek, drive kanaldan geçen sinyali daha da gain'li bir hale sokuyor. Kompresyon artıyor.
Burada ise preamp'ten geçmiş sesi pedala göndermiş abimiz, kendi de zaten 'bakın distortion boost'u değil ton boost'u var' diyor. Yani bana kalırsa basit haliyle volume artışı var. Clean olarak ampliye giden(input) sinyali kuvvetlendirmek için değil ampliden geçmiş sesi bozmadan volume bazında, canlılık bazında arttırmak söz konusu burada.

Ben bu işi eq pedalıyla yapmayı tercih ediyorum açıkçası, kendi seçtiğim frekansları arttırsın/azaltsın, solo sırasında açıyorum. Ama mutlaka farklı bir tat katıyordur böyle pedallar.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gain boost olarak katkı sağlamadığı ortada. Preamp'e giden sinyali kuvvetlendirmek, drive kanaldan geçen sinyali daha da gain'li bir hale sokuyor. Kompresyon artıyor.
Burada ise preamp'ten geçmiş sesi pedala göndermiş abimiz, kendi de zaten 'bakın distortion boost'u değil ton boost'u var' diyor. Yani bana kalırsa basit haliyle volume artışı var. Clean olarak ampliye giden(input) sinyali kuvvetlendirmek için değil ampliden geçmiş sesi bozmadan volume bazında, canlılık bazında arttırmak söz konusu burada.

Ben bu işi eq pedalıyla yapmayı tercih ediyorum açıkçası, kendi seçtiğim frekansları arttırsın/azaltsın, solo sırasında açıyorum. Ama mutlaka farklı bir tat katıyordur böyle pedallar.
Evet sadece ''tonal boost'' demiş. Sadece volume artışı mı söz konusu, pedalın gain potunu biraz artırdığında açıkçası sadece volume mü arttı yoksa gain de mi arttı anlamadım.
Bir hayli ertelemiştim pedal işini, bu pedaldan bir tane edinsem iyi olacak sanırım. Input'dan girmeyi düşünüyorum ama yine de sorayım. FX Loop'a bağlamak istesek; yanlış mı biliyorum, pedal out return'e, pedal in ise send'e, gitarı da amfinin input'una girmek miydi doğru olan?

Evet.

Valla video gayet açık :) Ne duyduysanız o, dener bakarsınız. Hali hazırda boost kapalıyken gelen ton da fazlasıyla gain'li olduğu için ses seviyesi de artınca daha bir 'yardıran' ton varmış gibi görünebilir; lakin ki öyle değildir.

Ht-5 biraz koyu ve dağınık bir drive veriyor. Amacınız drive katını sıkılaştırıp esas olarak mid frekansını boost'lamak ise ben yine inputtan girerek kullanacağınız bir drive/distortion pedalı öneririm. Aynı amfide maxon OD808 kullanıyorum, sonuç şukela.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ht-5 biraz koyu ve dağınık bir drive veriyor. Amacınız drive katını sıkılaştırıp esas olarak mid frekansını boost'lamak ise ben yine inputtan girerek kullanacağınız bir drive/distortion pedalı öneririm. Aynı amfide maxon OD808 kullanıyorum, sonuç şukela.
Hem Türkiye'de sıfır olarak hem de ikinci el piyasasında pek bulunmuyor galiba. Muadili veya klonu vs. yok mudur bu pedalın?
Tonu eq pedalıyla şekillendirip sıkılaştırmam ne kadar mümkün, bu amfide deneyimleyip memnun kaldığınız bir eq pedalı var mı?
Eq kısmını biraz da şu yüzden soruyorum; HT-5'in hemen hemen drive seviyesi yeterli geliyor. Şöyle EP gibi clean booster alıp bir de eq pedalıyla tonu şekillendirmem ne kadar mantıklı olur?

Son düzenleme:
Hem Türkiye'de sıfır olarak hem de ikinci el piyasasında pek bulunmuyor galiba. Muadili veya klonu vs. yok mudur bu pedalın?
Tonu eq pedalıyla şekillendirip sıkılaştırmam ne kadar mümkün, bu amfide deneyimleyip memnun kaldığınız bir eq pedalı var mı?

Sıfır olarak almak isterseniz @ambarguitars ile irtibata geçebilirsiniz. Ben de kendilerinden temin etmiştim 2-3 yıl kadar önce. 2. el olarak da buralara zaman zaman düşüyor, bence muadili klonu vs. arayışına girmeyin. Aynı sonucu veremeyebiliyor bunlar. Eq pedalı tonu sıkılaştırmaz fakat arzu ettiğiniz frekansları belirginleştirir/yükseltir. Pek benlik değilse de yine de deneyin bence, fikir verir.

Şahsi düşüncem; bu amfinin sadece "tight" duyum verecek od/dist. karakterli bir pedal ile boost'lanmaya ihtiyacı var. Denediklerim maxon OD808, fulltone OCD ve ucuz yollu aynı zamanda da başarılı bir alternatif olarak digitech bad monkey diyebilirim. İçlerinde en hoşuma giden sonucu maxon verdiği için tercihim ve önerim bu yönde.

Geri