Foruma Dair...

Öncelikle herkese merhaba, önce kendimden başlayayım 18 yaşındayım ve yarın liseden mezun oluyorum. Aktif olarak belki bir aydır bu sitede olsam da gitar maceralarımın çeşitli dönemlerinde siteyi sıkça misafir olarak ziyaret ettim. Yaz tatilimi gitar adına daha verimli geçirmek için siteyi çokça kullanacağımı düşünüyordum ama öyle olmadı. Siteye girerken yeni bir şeyler öğrenme heyecanı taşıyordum fakat artık o heyecanım, bu siteye karşı yavaş yavaş kayboluyor. Forum yapısı itibariyle biz çaylakları pişirmek üzerine kurulması gerekirken zamanla yüksek gelirli kişilerin ekipman kapıştırdığı bir mecraya dönüşmüş. Günlük yaşantımızda arabamızı, telefonumuzu, saatimizi yarıştırdığımız yetmezmiş gibi burada da aynı tavrı sergiliyoruz. Yanlış anlaşılmasın tabi ki de insanlar mutluluklarını paylaşmalı, bebeği gibi sevdiği gitarını göstermeli ama bahsettiğim gibi olay bu formatını yitirmiş. Teori anlamında, pratik anlamda neredeyse hiç bir sorumu yanıtlamama başladı forum. Bilmiyorum bana mı öyle geliyor ama bu sitede saygı duyduğumuz kişilerin kabarık imzalarından başka hiç bir şeylerini bilmiyoruz. Nasıl gitar çalarlar, hangi tekniklere hakimler vs. Mesela gitarını, amfini hatta ekipmanını göster başlıkları bile varken neden tuşeni göster ey Türkrockçı başlıkları yok ? Devir değişti kayır imkanları hiç olmadığı kadar kolaylaştı, belki tablet uygulamalarıyla bile homestduio kalitesini yakalayabiliyorken neden bu konularda kendimizi göstermiyoruz ? Mesela neden bir solo, backingtrack belirleyip haftalık yarış yapmıyoruz ? Hatta belki de ufakta olsa ödül vermiyoruz ? Birçok müzisyenin gofret gitarlar başladığı yaşam hikayesini duyguyla okurken neden biz hala üst segment ekipman için yarışıyoruz ? Sonra da forumu ikinci el dükkanı olarak kullananlara, gitar tavsiyesi isteyenlere kinayeli tavrı sergiliyoruz. Yazımın özeti: Bizim müzik marketine değil, müzisyene ihtiyacımız var. Ben bu forumun taze fidanı olarak şikayetimi dile getirdim, umarım kimseyi kırmamışımdır.

Aslında backtrackler ile kayıt paylaşmak, jam sessionlar iyi bir fikir. Tek tek veya toplu halde yapılabilir. Ama şu aralar insanlar bunu you tube videolarını buraya taşıyarak yaptıkları için tutulur mu bilinmez tabii.

Onun dışında, forumda çok fazla konu birikmesi de var. İnsanlar elinden geldiğince soruları yanıtlıyor. Ama her şeye yetişmek mümkün olmayabiliyor. Yaşı büyük insanların forum dışında da kim bilir nelere katlandıkları, nelerle boğuştukları bir hayatları var.

Beri yanda, bir süre önce kişisel çabalarımla başlatıp insanları cesaretlendirdiğimi düşündüğüm incelemeler, makaleler gibi güzel gelişmeler de oldu forumda. Bazı gelişmeler tabandan talepler ile gelir. Bu bağlamda zamanla kayıtlar için de bir bölüm açılıp insanlar teşvik edilebilir. Ödül olayına katılmıyorum, sonra torpil, şu bu muhabbetleri veya "ben daha iyiydim neden ben alamadım?!" olayları dönmesin. Aksine gönüllü katılım daha iyi olur zannımca.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Aslında backtrackler ile kayıt paylaşmak, jam sessionlar iyi bir fikir. Tek tek veya toplu halde yapılabilir. Ama şu aralar insanlar bunu you tube videolarını buraya taşıyarak yaptıkları için tutulur mu bilinmez tabii.

Onun dışında, forumda çok fazla konu birikmesi de var. İnsanlar elinden geldiğince soruları yanıtlıyor. Ama her şeye yetişmek mümkün olmayabiliyor. Yaşı büyük insanların forum dışında da kim bilir nelere katlandıkları, nelerle boğuştukları bir hayatları var.

Beri yanda, bir süre önce kişisel çabalarımla başlatıp insanları cesaretlendirdiğimi düşündüğüm incelemeler, makaleler gibi güzel gelişmeler de oldu forumda. Bazı gelişmeler tabandan talepler ile gelir. Bu bağlamda zamanla kayıtlar için de bir bölüm açılıp insanlar teşvik edilebilir. Ödül olayına katılmıyorum, sonra torpil, şu bu muhabbetleri veya "ben daha iyiydim neden ben alamadım?!" olayları dönmesin. Aksine gönüllü katılım daha iyi olur zannımca.
Ödül olayının sonunucu iyi düşündünüz size katılıyorum bu konuda. Bu arada yazıya sizin strat projeleriniz gibi heyecan verici gelişmeleri eklemek istiyordum ama ekleyemedim. Buradan teşekkür ediyorum size.

Est. Bu işler dediğim gibi tabandan istek gelince olabilen şeyler. Benim çekincem, You Tube'dan veya Souncloud'dan falan buraya medya eklemek kolay olduğu için ilgi görmeme ihtimali. Oysa bunun kategoriler haline ayrılması, tek tek çalması, toplu çalınması falan var. Heyecanı olan bir olay aslında.

benim birkaç ay içinde gördüğüm konuların %90'ı ekipman önerisi, ekipman arızası vs. gibi şeyler. çalma tekniği ile ilgili çok az konu açılıyor bazılarına kimse cevap bile vermiyor ama biri 1700₺ ye gitar+amfi önerisi yazsın 2 günde en az 50 tane cevap gelir. forumda basçı çok az ve üyelerin çoğu metalci bu yüzden konular hep birbirinin aynısı. bu forumda gitar, pedal, amfi tartışılır günlerce. arızası varsa tamir önerileri dolar ama çalım tekniği ile ilgili bişey bekleme çok kısıtlı bilgi alırsın buradan. şimdi bu yazımı görüp de itiraz eden yetkili abilerim ablalarım olacaktır görünen tablo budur ama.

bu arada forumdan memnunum, bazı sorularıma cevap geliyor, grup ilanları için işime yarıyor. 11.sınıfı yeni bitirmiş bir mf öğrencisi olarak tüm sözel derslerim (biyoloji bile) bu forumda geçti yani işime geliyor baya. burası bir forum olarak tüm beklentilerimi karşılıyor ama müzik forumu olarak bakarsak dediğin gibi müzik marketten farkı yok buranın

benim birkaç ay içinde gördüğüm konuların %90'ı ekipman önerisi, ekipman arızası vs. gibi şeyler. çalma tekniği ile ilgili çok az konu açılıyor bazılarına kimse cevap bile vermiyor ama biri 1700₺ ye gitar+amfi önerisi yazsın 2 günde en az 50 tane cevap gelir. forumda basçı çok az ve üyelerin çoğu metalci bu yüzden konular hep birbirinin aynısı. bu forumda gitar, pedal, amfi tartışılır günlerce. arızası varsa tamir önerileri dolar ama çalım tekniği ile ilgili bişey bekleme çok kısıtlı bilgi alırsın buradan. şimdi bu yazımı görüp de itiraz eden yetkili abilerim ablalarım olacaktır görünen tablo budur ama.
Çalım ile ilgili açılan çoğu konu; Egzersizi ne ile yapayım, gitara yeni başladım neye çalışayım vesaire vesaire.
Herkes istediğini düşünebilir, benim fikrim şu.Bu sorunun cevabı yok.Gitara başlamışsın, daha en başında kafanda bir şekil yok.Bir örnek vereyim.Bir arkadaşım vardı, gitara başlarken aldı gitarı eline, ben dedi bu gruba çalışacağım, bunu yapacağım, şunu yapacağım.Kimseye sormadı yani girişti direk gitara.Yaptı da.Üst düzey çalıyor şu anda.
Adam gelmiş 30 35 yaşına, evli, belki afedersiniz içerde çocuğu ağlıyor.Tek tek her sene açılan ' ne çalayım, ne çalışayım' sorularını mı cevaplayacak mayıs-eylül arası.
-Gitara yeniyim.Dönem dönem kendimi tekrar etmeye başladım, sürekli üzerine katarak ilerlemek istiyorum.Çalım tekniğine yeni bir renk getirecek, bildiğiniz licklerin videolu öğretim videolarını paylaşırsanız çok sevinirim gibi bir konu açıldı da cevap mı vermediler?
Konu açılmış bir tane, hangi tarza yakın olduğunu belirtmemiş,gitarının marka modeli, dinlediği müzik tarzı hiçbir şey yazmamış arkadaş.Patlatmış -neye çalışayım'ı
1700 tlye ekipman tavsiyesi başlığına tabiki daha çok yazı yazılacak.Cevaplar üç aşağı beş yukarı belli.
'Ne çalayım'ın cevabı şudur.'Kendini geliştirdikten sonra ne çalarsan çal.'

Çalım ile ilgili açılan çoğu konu; Egzersizi ne ile yapayım, gitara yeni başladım neye çalışayım vesaire vesaire.
Herkes istediğini düşünebilir, benim fikrim şu.Bu sorunun cevabı yok.Gitara başlamışsın, daha en başında kafanda bir şekil yok.Bir örnek vereyim.Bir arkadaşım vardı, gitara başlarken aldı gitarı eline, ben dedi bu gruba çalışacağım, bunu yapacağım, şunu yapacağım.Kimseye sormadı yani girişti direk gitara.Yaptı da.Üst düzey çalıyor şu anda.
Adam gelmiş 30 35 yaşına, evli, belki afedersiniz içerde çocuğu ağlıyor.Tek tek her sene açılan ' ne çalayım, ne çalışayım' sorularını mı cevaplayacak mayıs-eylül arası.
-Gitara yeniyim.Dönem dönem kendimi tekrar etmeye başladım, sürekli üzerine katarak ilerlemek istiyorum.Çalım tekniğine yeni bir renk getirecek, bildiğiniz licklerin videolu öğretim videolarını paylaşırsanız çok sevinirim gibi bir konu açıldı da cevap mı vermediler?
Konu açılmış bir tane, hangi tarza yakın olduğunu belirtmemiş,gitarının marka modeli, dinlediği müzik tarzı hiçbir şey yazmamış arkadaş.Patlatmış -neye çalışayım'ı
1700 tlye ekipman tavsiyesi başlığına tabiki daha çok yazı yazılacak.Cevaplar üç aşağı beş yukarı belli.
'Ne çalayım'ın cevabı şudur.'Kendini geliştirdikten sonra ne çalarsan çal.'

ben ankarada yaşıyorum teknik bilgiyi her türlü alabiliyorum ama herkes büyük şehirde yaşamıyor."ne çalarsan çal" diye sığ bir düşünceyi kabul etmiyorum ben. geçen 3 yıldır gitar çalıyorum, tamamen kendim öğrendim diye hava atan bi elemanla tanıştım. tamamen eğik basıyordu parmakları, pena tutmayı bilmiyordu bebe herkes arkadaşın gibi kendi kendine öğrenemez gitarı. 30-35 yaşındaki bir sürü kişi ekipman önerisi cevaplıyor zaten(alınmayın)

Öncelikle herkese merhaba, önce kendimden başlayayım 18 yaşındayım ve yarın liseden mezun oluyorum. Aktif olarak belki bir aydır bu sitede olsam da gitar maceralarımın çeşitli dönemlerinde siteyi sıkça misafir olarak ziyaret ettim. Yaz tatilimi gitar adına daha verimli geçirmek için siteyi çokça kullanacağımı düşünüyordum ama öyle olmadı. Siteye girerken yeni bir şeyler öğrenme heyecanı taşıyordum fakat artık o heyecanım, bu siteye karşı yavaş yavaş kayboluyor. Forum yapısı itibariyle biz çaylakları pişirmek üzerine kurulması gerekirken zamanla yüksek gelirli kişilerin ekipman kapıştırdığı bir mecraya dönüşmüş. Günlük yaşantımızda arabamızı, telefonumuzu, saatimizi yarıştırdığımız yetmezmiş gibi burada da aynı tavrı sergiliyoruz. Yanlış anlaşılmasın tabi ki de insanlar mutluluklarını paylaşmalı, bebeği gibi sevdiği gitarını göstermeli ama bahsettiğim gibi olay bu formatını yitirmiş. Teori anlamında, pratik anlamda neredeyse hiç bir sorumu yanıtlamama başladı forum. Bilmiyorum bana mı öyle geliyor ama bu sitede saygı duyduğumuz kişilerin kabarık imzalarından başka hiç bir şeylerini bilmiyoruz. Nasıl gitar çalarlar, hangi tekniklere hakimler vs. Mesela gitarını, amfini hatta ekipmanını göster başlıkları bile varken neden tuşeni göster ey Türkrockçı başlıkları yok ? Devir değişti kayır imkanları hiç olmadığı kadar kolaylaştı, belki tablet uygulamalarıyla bile homestduio kalitesini yakalayabiliyorken neden bu konularda kendimizi göstermiyoruz ? Mesela neden bir solo, backingtrack belirleyip haftalık yarış yapmıyoruz ? Hatta belki de ufakta olsa ödül vermiyoruz ? Birçok müzisyenin gofret gitarlar başladığı yaşam hikayesini duyguyla okurken neden biz hala üst segment ekipman için yarışıyoruz ? Sonra da forumu ikinci el dükkanı olarak kullananlara, gitar tavsiyesi isteyenlere kinayeli tavrı sergiliyoruz. Yazımın özeti: Bizim müzik marketine değil, müzisyene ihtiyacımız var. Ben bu forumun taze fidanı olarak şikayetimi dile getirdim, umarım kimseyi kırmamışımdır.
Siz açık yazmışsınız, ben de öyle yapacağım.
Sizin gibi insanların sayısı az bu forumda ne yazık ki. Sadece sizin yaş grubunuzda değil, başka dilimlerde de bence az. "Neyi nasıl yaparım" diye soranlardan çok, "ne satın alayım" diye soran var.
Bu forum bir müzik sitesi, ama müzisyen sitesi değil tam olarak. O yüzden de sizin aradığınıza cevap vermesi biraz zor. Ağırlıklı olarak müzik market gibi işliyor. İşin gerçeği bu.
Bahsettiğiniz şeyi 15 sene evvel bir yabancı bir sitede yaşadım ben. Kendi kayıtlarımızı gönderirdik (guitawar.com), insanlar oy verirdi... Çok güzel günlerdi. Ne yazık ki geçti onlar, çünkü youtube icat olunca iş görselliğe kaydı.
Ancak yargılayıcı da olmamak lazım. Bunu toplumun aynasına bakmak gibi düşünün. Hiç bir zaman - hele de amatör müzisyen iseniz - bu ülkede etrafınız müthiş müzisyenler ile çevrili olmayacak. İdareten çalan, filanca ya da falancanın ekipmanının çalıp o hevesi yaşamak isteyen, enstrümanda ilerleme veya müzisyen olarak kendini ilerletme kaygısı çok daha arka planda olan ve büyük ihtimal ile de yerinde sayıp hep aynı düzeyde çalan insanlar her zaman ağırlıkta olacak. (Benim böyle çok arkadaşım oldu ne yazık ki...) Böyle de olması gerekir, çünkü zaten iyi müzisyen çok sık bulunan bir şey değil. Siz kendi standartlarınızı yüksek tutmaya bakmalısınız. Gerisi boş açıkçası...

gitara başlamak isteyen biri forumda başlık açıyor öneri için bütçesini vs. yazıyor. genelde gördüğüm 150₺daha kat aynı markanın üst modelini al. ben 200 liraya aldığım bası patlak kolona bağlayıp Pink Floyd çalmıştım zamanında selim ışık:" zamanında şehirde bir tane elektro gitar vardı, biz arkadaşlarla onu görmek için dükkanın önünden geçerdik. şu an çok daha kolay bu işler 150₺ ya aldığın gitar öğrenme aşamasında çok çok iş görür" diyor. amaç çalmaktan çok ekipman dizmek (belki de farkında olmadan yeni üyelere yapılıyor) bundan bahsediyorum

ben ankarada yaşıyorum teknik bilgiyi her türlü alabiliyorum ama herkes büyük şehirde yaşamıyor."ne çalarsan çal" diye sığ bir düşünceyi kabul etmiyorum ben. geçen 3 yıldır gitar çalıyorum, tamamen kendim öğrendim diye hava atan bi elemanla tanıştım. tamamen eğik basıyordu parmakları, pena tutmayı bilmiyordu bebe herkes arkadaşın gibi kendi kendine öğrenemez gitarı. 30-35 yaşındaki bir sürü kişi ekipman önerisi cevaplıyor zaten(alınmayın)
Gitara yeni başladıysa bir arkadaş, gidip ders alması en mantıklı hareket olacaktır.Herkesin durumu, büyük şehir avantajı yok fakat 80'lerde de yaşamıyoruz.Gitar kursu kaynıyor etraf zibil gibi.-Ne çalayım nasıl çalayım sorusunun bir diğer cevabı da 'anlatmaya nereden başlayayım'.Selim Işık yeterince öğretici videolar paylaşmıştı yıllar önce.Oradan öğrenilebilir, ama bu soruları cevaplayacak olan yaşını almış işin farklı boyutundaki gitarcılar değil.

Son düzenleme:
Gitara yeni başladıysa bir arkadaş, gidip ders alması en mantıklı hareket olacaktır.Herkesin durumu, büyük şehir avantajı yok fakat 80'lerde de yaşamıyoruz.Gitar kursu kaynıyor etraf zibil gibi.-Ne çalayım nasıl çalayım sorunun bir diğer cevabı da anlatmaya nerden başlayayım.Selim Işık yeterince öğretici videolar paylaşmıştı yıllar önce.Ordan öğrenilebilir, ama bu soruları cevaplayacak olan yaşını almış profesyonel gitarcılar değil.

tamam abi haklısın ama ekipman önerisini cevaplayacak adamların da yaşını almış profesyonel gitarcılar olmaması lazım

şahsen (şunu yap bunu al diyecek bir otorite olarak görmüyorum kendimi, tavsiye başlıklarıda bir şeyden çok emin değilsem yazmıyorum) armut piş ağzıma düş tavrını doğru bulmuyorum.. ben gitara başladığımda (90ların başı, konya) ne tab vardı ne internet ne kaynak ne gitar ne tel ne pena.. namussuz albümleri bile birinde bulunca kasede çekerdik, arşive koyacaksak sıfır kasede.. şimdi herşey var.. yeni başlayanları anlıyorum, hak veriyorum da.. ama youtube'a girip eğitim video playlistleri bulup birkaç tane izlemek, ya da şu forumda üşenmeyip bununla ilgili iki satır bile olsa ne yazılmış diye okumamayı anlamıyorum.. o kadar nadir ki "şunları okudum, şunları izledim, şunları denedim, şuraları kafama yatmadı" diyen.. nadir bile değil yok neredeyse.. varsa yoksa "yeni başlıyorum, napayım".. "x liram var be alayım".. otur araştır oku izle dene.. bu merete gönül verdiysen zaten yapacağın budur, bu olmalıdır.. tesadüfi birinin tesadüfi tavsiyesine nasıl gözün kapalı atlayabiliyorsun? "şöyle şöyle bi kız var, onunla evleneyim mi?" diye başlık açmak gibi bişey.. bir çok insan mesela "şu ikisi arasında kaldım" diyor, eyvallah.. bilirsem yazarım.. ama tekrar tekrar "paranın çoğunu gitara mı amfiye mi" tartışması görmekten ben bıktım şahsen okumuyorum bile..
müzik aleti çalmanın temelinde kendini geliştirme isteği vardır ve iki satır araştırmaya üşenen adamdan da bi cacık olmaz.. müthiş bir yeteneği, yatkınlığı olabilir belki, ama olmaz işte bence, uymaz yani..
diğer yandan da forum dediğin bir fikir beyanı ortamı.. biriken bilgilerin de doğruluğu, tutarlılığı tartışmaya açık.. herkes herşeye yorum yapacak diye bir kural ya da zorunluluk da yok.. bağlayıcı bir durum yok yani ortada.. malzeme bu işte.. işine yarayanı al kullan, yaramayanı okuma, dünyanın bilgisi bir google search uzaklığında.. burada yazılmamışsa biyerlerde yazılmıştır illa.. ortada "evet ya tüh" denecek bir durum yok..
eyyorlamam bu kadar.. iyi forumlar..

Bu başlıklar bu forumda hemen her dönem farklı kişiler tarafından açıldı. Ben kısa ve öz yazayım.

Evet herkes ekipman yarışına girmiş olabilir eyvallah. Ama şurda beraber çalalım kayıt alalım denildiğinde kaç kişi geliyor? Veya gelin aynı şehirdekiler toplanıp muhabbet edelim denildiğinde -bazı istisnalar- hariç kimler geliyor? Geçiniz bu lafları o yüzden.

Ayrıca ek olarak, her türlü belge, bilgi, video, kitap ve hatta akademik verilere bilgisayar üzerinden ulaşılabiliyorken forumdan bilgi bekleyip bulamayınca tribe girmek de nedir?

Bana epey bir garip geldi.

Son olarak şunu da söyleyim. Ne yazikki kapitalist ve hızlı tüketen sistem müziğe de bulaşmış durumda. Çalmaktan çok alıp satmaya ve sahip olmaya çalışıldığı sürece sadece forumda değil hayatta da bu durum böyle sürecek.

Forumdan bilgi bekleyip bulamayınca üzülmek yerine alıp gitar çalın. Geriye kalan sıkıldığınız vakitlerde de gelin burda takılın.

Ha size tavsiyem buraları da öyle fazla ciddiye alıp kafanıza takmayın. Eninde sonunda "sanal" yani.

İlk olarak, gitar ile, manyetik ile, amfi ile, pedal ile, processor ile artık ne ilgili olursa olsun, aklınızda 1000 adet soru varsa 999'unun cevabı internetin bi köşesinde halihazırda var. Az biraz ingilizce birazda google kullanmayı bilmek ile forumlara konu açmanıza gerek kalmadan ulaşamayacağınız hiçbir bilgi yok. Tabi bunun handikapıda ne oluyor, bikaç ay önce grg170 ile line 6 spider ayrılmaz ikilisini alıp gitara başlayan biri, bikaç ay sonra "abi '90 üretim gibsonlar iyi değil, mesa mark serisinde iş yok bro, en iyisi shur abi yaa" diye geziniyor. Neyse...

İkici olarak foruma çalım tekniği ile ilgili bi soru sormanın zaten anlamı yok. Misal ;

-Arkadaşlar sweep pickingi nasıl yapıyorsunuz?
+Böyle telleri aşağı doğru penalarken bi yandan diğer elinin parmaklarıyla dirililili dirililili dirlili diye yapıcaksın.
-Çok yararlı oldu hocam, sayende oturttum tekniği, sağolasın.

Saçma yani... Youtubeda yüzlerce sweep picking videosu var, torrente yüzlerce ders videosu ve steve vai'den tut paul gilberta kadar ünlü gitaristelerin eğitim dvdleri var, aç izle... "Oktav basarken aradaki teli nasıl susturucam" diye konu açıp cevap beklemenin bi mantığı yok yani. Ayak parmağınla susuturucan...

Son olarak video çekme jam mam işleri meşakatli işler. Adam öyle böyle tonlar alıcam diye 2 araba parasını ekipmana veriyor ama iphone ile kayıt alınca grg170 ve spiderla alınmış metalika tonu çıkıyor. Adam haliyle tonu tuşesi düzgün yansısın istiyor. Oda telefon mikrofonu ile olmuyor. Adam gibi ses kartı olacak, daw olacak, herşeyden daha önemlisi o dawı kullanmayı bilicen ki ekipmanının hakkını vererek kaydedebilesin. Ekipmanın ister iyi ister kötü, her ne olursa olsun eldeki ekipmanın hakkını vermeden kayıt yapmanında bence gereği yok. Öte yandan ben bi in flames - only for the weak coverı yapıyım dedim youtube 40 tane telif hakkı şeyi çıkardı. Alın telifinizi bitarafınıza koyun dedim bıraktım.

Gelgelelim malesef empati yoksunu, bilgisinden çok fikri olan olan bir millet olmamız burdada kendini iyiden iyide hissettiriyor. Günlerinizi haftalarınızı verip düzgün bir cover videosu hazırlıyorsunuz, "şu tekniği şurda şöyle yapman gerekli, böyle hiç olmamış, şurda çalımını düzelt, ton iyi değil, kompresyon eksik" diye yorum yapan kişilerin profillerine "acaba bunlar kendi videolarına nasıl bi kompresyon eklemiş, nasıl bi ton kullanmışlar" öğrenmek imaksadı ile bakıyorsunuz. Malesef bu tip yorumları yapan 10 kişiden 9'unun birkaç gün önce "epiphone special 2 mi squier bullet strat mı acilllllllll, bare akor basamıyorum yardımmmmm, yetersiz drive" tipi konular açtığını görüyorsunuz. "Ne işim var lan benim bunların arasında, bu andonlar izlesin diye mi uğraşıyorum lan ben bu kadar" deyip vazgeçiyorsunuz...

Son düzenleme:
Forumda sanki herkes cevap vermeye zorunluymuş gibi aaa yine mi gitarr tavsiye başlığı gibi tepkiler veriyorlar. Ben şahsen arama yapmayıp başlık açanladansa bu tepkileri verenleri daha garip buluyorum.
Arkadaşın yazdıklarına gelirsek bence forumda baya yardımsever arkadaşlar var. Senin başlıklarını yada sorularını görmemişlerdir. Şimdi hocayla çalış desek olmayabilir. 18 yaşında harçlıkla geçiniyor olabilirsin. Ailen müzik konusunda destekçi olmuyor olabilir yada durumları olmayabilir. Ama buna kitap çözüm olabilir. Kitap edinip kitapla çalışıp kitapta takıldığın yerleri sorarsan bence yardımcı olanlar çıkacaktır.

Öncelikle fikir beyan eden herkese teşekkür ederim. Sanki ben daha önce bir şekilde forumda terslenmişim de sonra gelip başlık açmışım algısı oluşmuş. Öyle bir durum söz konusu değil. Bu sitedeki insanların her daim iyi niyetleriyle karşılaştım kimseye de atıf yapmıyorum yanlış anlaşılmasın. Ayrıca demek istedğim "gitara neyle başlayayım abi ? " değildi. İstediğim sadece müzik konuşmaktı ama neyse pek takmayayım. İyi forumlar herkese.

Dediklerinize katılmakla beraber aradığınız ortam için avrupa&amerika kuruluşlu, genel olarak ingilizce konuşulan forumlara gitmenizi öneririm.

Burayı birkaç yıldır takip eden, üyeliği yeni olan biriyim. Buradaki "ekipmana göre muamele" olayını yabancı sitelerde buraya kıyasla çok az görüyorum. Duvar kadar kolonunuz ve birkaç tane lambalı amfiniz varsa kral; ucuzundan bir gitar+dijital amfiniz varsa köpek çeken o kadar fazla adam var ki. Şu dediğim muameleyi yapan arkadaşlar yüzünden aradaki iyi abiler de gidiyor.

İşin ilginç tarafı böyle soruların günümüzde halen gelmesi. İnternet uçsuz bucaksız derya iken "ibanezin zırt pırt modeli marshall'ın hebele hübele amfisiyle anlaşır mı?" soruları buradaki üstatlara gına getiriyordur.

Not: Zaten yeni üye olduğum için kimseyle kavgam gürültüm yok, mesajı hedef göstererek yazmadım.

Son düzenleme:
asdo.jpg 3.jpg 2.jpg merhaba kardeşim temiz kalbini çok iyi anladım. fakat bahsettiğin durumun abartı olduğunu düşünüyorum. müzik aletleri ve ekipmanlarda bile bu anlattığın kendini beğenmişlik caka satma olayına rastlamadım. bir iki fotoğraf ekledim. incelersen sevinirim. her konuyu ekleyecektim aslında ama final dönemindeyim, yine de üşenmedim foruma yeni gelen arkadaşlar tarafınca bu forumun yanlış tanınmasını istemiyorum.

Geri