Cort X2 Inceleme

Merhaba herkese Cort x2 elime geçti onun incelemesini elimden geldiğince anlatacağım .

Öncelikle gitar gövdesi Ihlamur .Gövdesi çok ağır ibanezimde ıhalamur ama benim gitarım kuş gibi kalıyor 4,5 kiloya yakın bir gitar.Gitar Ne kadar ağırsa sustaini okadar iyidir diye söylüyorlar.
20160617_142323.jpg

Manyetik olarak EG4B kullanılmış Çift Humbucker.Line 6 amfide denedim sesler çok güzel geldi netdi.
Gitarın köprüsü strat tipi 2 noktalı tremolo .Köprüyü çift yönlü olarak ayarladım akort tutmadı gitar eski haline çevirdiğimde akort stabiliğini korudu problem kalktı almak isteyen veya olupta bunu yapmak isterlerse yapmamanızı öneriyorum .
20160617_142755.jpg

Gitarın potans düğmeleri biraz narin biraz kullanımdan sonra salanabilir ,salanır ise içeride potans dönüyor bu seferde içerde kablo lehimden kopabiliyor zaten potans düğmesinin çıkması kolay çıkartıp orayı sıkın.Gitarımız 3 yolu.
20160617_144418.jpg

Gitarın klavyesi Gül ağacı gayet rahat ele dolgun bir his veriyor sapın etkisiyle sap çok iyi geldi bana garip bir yapısı var.Gitarın sapı akça ağaç
20160617_144500.jpg
20160617_144431.jpg

Gitar başlangıç ve orta seviyeli bir gitar olduğunu düşünüyorum uzun yılar götürebilecek bir sağlamlığı var .Bu gitar çevremdeki tabuları yıkmaya yaradı Cortun sağlam olmadığını söylüyordu gitar elimize geçtikten sonra bütün bu konuşmalar son buldu çünkü gerçekten sağlam bir gitar.

Son düzenleme:
Bu arada bir şey dikkatimi çekti, köprü üzerindeki saddle'lar tahminimce tel yüksekliğini düşürmek için çok indirilmiş, onun yerine önce sap ayarı yapılıp köprü yüksekliği düşürülebilir. Gitarı ele alıp bir bakmak lazım.

Başlangıç gitarımdı. 200 lira seviyesi ikinci el bulunabildiğini düşünürsek başlangıç için alınabilecek bir gitar ama kötü yanları da var tabi.
Öncelikle gitarın köprüsünden bahsetmek istiyorum. Köprü sabit değil yaylı. Bana çok sıkıntı çıkarmıştı ilk başta akort ederken özellikle ama zamanla alıştım. Floyd rose kadar karmaşık bir yapısı olmadığı için başlangıç için çok sıkıntı yaratmaz ama tremolo kolu takmanızı tavsiye etmiyorum, gitarda eşik kilidi olmadığı için tremoloyu 1-2 oynatırsanız akort falan kalmıyor.
Kasaya gelirsek kasa gerçekten ağır şimdiye kadar elime 10 küsür gitar almışımdır (çoğunlukla ibanezler) ama bu aralarında cort x6'dan sonra en ağır olanı. Askıyla çaldığımda boynum kopuyor ama zaten sahne alınacak bir gitar olmadığı için muhtemelen sorun olmayacaktır.
Klavye ise normal. Ibanez'imden daha kalın ve 1-2 saat ibanezi çalıp elime x2'yi aldığımda elime çok kalın geliyor hissiyat olarak. Ama sorun yaratacak kadar kalın bir yanı yok. Çalma kolaylığı olarak çok da iyi bir klavye değil ama dediğim gibi gitarın fiyatını göz önüne alırsak idare edebilecek bir klavye.
Manyetikler için ise şunu söyleyebilirim ki ton aralığı gerçekten çok dar bir gitar. Ton knob'unun sese çok aşırı bir etkisi olmuyor birazcık parlatıyor sesi sadece. Neck ile bridge manyetikleri arasında da sadece çok az bir ton farkı var neck biraz daha koyu bir ses veriyor.

Özetlemek gerekirse;
200 lira civarı ikinci el fiyatıyla yeni başlayanlar için çok uygun bir gitar bana kalırsa. Hiçbir şeyi için "bak bu yönü çok iyi" diyemeyeceğim, her konuda "idare eder" lik performans veriyor. Şimdiki aklım olsa bir 100-150 daha koyar grg170dx alırdım. Ton konusunda daha geniş bir aralık sunuyor, single coil'i de bulunması ayrı bir avantaj. Ayrıca klavyesi daha ince ve rahat. Ha 150 lira farka değer mi derseniz bence para sıkıntı değilse değer. Yok benim param bu derseniz düşünmeden alın gitsin ;)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Başlangıç gitarımdı. 200 lira seviyesi ikinci el bulunabildiğini düşünürsek başlangıç için alınabilecek bir gitar ama kötü yanları da var tabi.
Öncelikle gitarın köprüsünden bahsetmek istiyorum. Köprü sabit değil yaylı. Bana çok sıkıntı çıkarmıştı ilk başta akort ederken özellikle ama zamanla alıştım. Floyd rose kadar karmaşık bir yapısı olmadığı için başlangıç için çok sıkıntı yaratmaz ama tremolo kolu takmanızı tavsiye etmiyorum, gitarda eşik kilidi olmadığı için tremoloyu 1-2 oynatırsanız akort falan kalmıyor.
Kasaya gelirsek kasa gerçekten ağır şimdiye kadar elime 10 küsür gitar almışımdır (çoğunlukla ibanezler) ama bu aralarında cort x6'dan sonra en ağır olanı. Askıyla çaldığımda boynum kopuyor ama zaten sahne alınacak bir gitar olmadığı için muhtemelen sorun olmayacaktır.
Klavye ise normal. Ibanez'imden daha kalın ve 1-2 saat ibanezi çalıp elime x2'yi aldığımda elime çok kalın geliyor hissiyat olarak. Ama sorun yaratacak kadar kalın bir yanı yok. Çalma kolaylığı olarak çok da iyi bir klavye değil ama dediğim gibi gitarın fiyatını göz önüne alırsak idare edebilecek bir klavye.
Manyetikler için ise şunu söyleyebilirim ki ton aralığı gerçekten çok dar bir gitar. Ton knob'unun sese çok aşırı bir etkisi olmuyor birazcık parlatıyor sesi sadece. Neck ile bridge manyetikleri arasında da sadece çok az bir ton farkı var neck biraz daha koyu bir ses veriyor.

Özetlemek gerekirse;
200 lira civarı ikinci el fiyatıyla yeni başlayanlar için çok uygun bir gitar bana kalırsa. Hiçbir şeyi için "bak bu yönü çok iyi" diyemeyeceğim, her konuda "idare eder" lik performans veriyor. Şimdiki aklım olsa bir 100-150 daha koyar grg170dx alırdım. Ton konusunda daha geniş bir aralık sunuyor, single coil'i de bulunması ayrı bir avantaj. Ayrıca klavyesi daha ince ve rahat. Ha 150 lira farka değer mi derseniz bence para sıkıntı değilse değer. Yok benim param bu derseniz düşünmeden alın gitsin ;)
Hocam verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

bana fretleri çok rahatsız edici gelmişti. ikinci el fiyatları 250₺ civarı o paraya değer ama sıfırı 670 küsür₺ çok çok fazla. hss squier bullet strat'ın clean ve dist (özellikle distortion tonları) çok daha güzel bence ve ton aralığı daha geniş. sustain olarak cort x2 çok daha üstün tabi

Geri