Başlangıç Elektro Gitar Tavsiyesi.

'Elektro Gitarlar ve Akseuarları' forumunda PeaR tarafından 18 Haziran 2016 tarihinde açılan konu

 1. Başlıkta belirttiiğim gibi başlangıç için elektro gitar tavsiyesi arıyorum. Daha önceden 7 yıl klasik gitar geçmişim var ve artık sıkıldığım ve aslında en başında elektro gitara başlamak istediğim için elektro gitar kullanmak istiyorum ancak gitarın daha çok distortion modunun öne çıkması benim için biraz daha önemli yani çok fazla cızırtı yapmayıp sert tok bi ses verebilecek bir gitar setine ihtiyacım var arkadaşlar bütçem 1000 tl gibi bir şey ama gerçekten distortion modu sağlam bir gitar tavsiye ederseniz bütçeyi pek sıkıntı yapmayıp 2000 2500 tl ye çıkabilirim.Şimdiden teşekkür ederim.
   
 2. Yeni başlayacaksan Ibanezler götürür humbuckerlı bir model bakarsan distortion idare eder bütçemi daha yükselticem dersen distortion için shecter veya jacksonlara bakabilirsin
   
 3. Peki shecter , jackson modelleri yeni başlayanlara göre uygunmudur yani çalarken sıkıntı çıkartmasın daha önceden elektro gitar çalmadığım için bilmiyorum ama yeni başlayanlar için distortion moda odaklanman sıkıntı olur çalarken seni yorar derseniz ona göre değiştirebilirim elektro gitar hakkında hiç bilgim yok teşekkür ederim yinede yorumun için İbanezlere bakıcam.
   
  kutay bunu beğendi.
 4. Her elektro gitar aynıdır az çok fark etmez
   
 5. Yani klavye , kasa , manyetikler dışında ses amfiye kalıyorsa gitarı ucuz rahat bir şey alıp sizce amfiyemi odaklanmalıyım ?
   
 6. Ben de öyle işin ucuzuna kaçıyordum ama iyi ses için gitarı da amfiyi de iyi seçmelisin birinden biri kötü oldu mu olmuyor
   
 7. Anladım teşekkür ederim yardımınız için.
   
 8. Bu arada gözüme çarpan 2 gitar seti oldu diğer parçalarla hiç uğraşmiyim diye
  1.Si Epiphone Slash AFD Les Paul
  2.Si Schecter SGR Sunset
  Normalde bana kalsa ve sesini dinlemesem 1.sini alıcaktım ancak dinledikten sonra distortion modunda gitarı görmediğim veya distortion modundan güzel ses alınmadığından dolayı bıraktım
  Şuanda 2.si üzerinde duruyorum ancak kafam acayip karışmış durumda bu gitarın distortionu güzel ses veriyor diye umuyorum ama amfiden pek umutlu değilim gitarı alıp amfiyi değiştirsem iyi olur mu veya başka bir gitarmı alsam diye düşündüm bilgim olmadığı içinde bu forumda size danışmaya karar verdim.
   
 9. Düzgün bir ampliniz yoksa her elektro gitar aynıdır evet.Dandik bir ampliye ha Gibson LP Custom takmışsınız ha Cort X2 çok fark olmaz.
  Ben 2500 TL'nizin hepsini gitara yatırmanızı önermem orta yollu bir ampli ve gitar almanız higainlerde daha sağlıklı olacaktır. Marka modeli benden çok daha iyi bilen abiler var gelince onlardan alacağın tavsiyelerle hareket edersiniz ben bassçıyım pek anlamam bunlardan.
   
  PeaR bunu beğendi.
 10. O dediğiniz gitarların hepsinin distortionu iyidir (modeline ve amplinize bağlı gider hollow body ibanez alırsanız olmaz tabi)
  Ayrıca distortion adamı yormaz ama basamadığınız notayı basıyormuşsunuz gibi hissettirir parmak egzersizlerinin cleande yapılması önerilir genelde.
   
 11. Yani tavsiyeniz gitarla amfiyi orta fiyatta tutup dengelemek diye anladım ben çoğu kişi 10 wattlık amfileri tavsiye etmiyor efektlerden düzgün ses alınmadığı için galiba siz ne düşünüyorsunuz bu konuda 15 watt ya da 20 wattlık bir amfimi almalıyım ?
   
 12. Çok konuştum kusura bakmayın ama ikinci el ekipman almanızı öneririm doların hali malum ayrıca PayPal'da ülkemizden çekildiği için insanlar yurtıdışında ekipman alamıyor Türkiyede'ki müzik marketlere kalıyorlar haliyle fiyatlar daha da artıyor.
  Temiz ikinci el bulabilirsiniz ben anlamam diyorsanız ''Tüm illerden gitar deneyicileri'' (tam adını bilmiyorum salladım şuan umarım tutturabilmişimdir :) ) başlığımız var oradan tecrübeli biriyle gidebilirsiniz.
   
 13. Önemli değil konuşmanız benim için çok önemli 2.el gitar işini daha öncede düşünmedim değilde bilirkişiyle birlikte gitmeden ne olduğunu anlayamıyorsun ilk başladığımda başıma gelmişti o yüzden tırsıyorum o işten artık çünkü belli bir süre sonra azminizin hırsınızın zevkinizin içine ediyor bir sıkıntı çıkıyor o yüzden bu dediğiniz yerden bir kişiyle gitmem daha doğru olur teşekkür ediyorum.
   
 14. O alacağınız ampliye göre değişir yüksek wattlı ampli iyidir diye bir mantık yok.Nerede çaldığınıza bağlı bir apartman dairesinde oturuyorsanız 20 watt bir ampli tavsiye etmem sesinin 2/5 ini falan açabileceksiniz en fazla zaten yalıtımınız yoksa.
  O 10 wattda efektlerin düzgün gelmemesi konusunu da pek bilmiyorum maalesef az buçuk bilgim var ama yanlış yönlendirmek istemiyorum dediğim gibi benden çok daha tecrübeli abilerimiz var onlar gelince açıklarlar size.
   
 15. Tamamdır teşekkür ediyorum.
   
 16. Hocamın vardı, İbanez sa260fm elektro gitarı.Her türlü tona gidiyordu. Knobunu kaldırınca akustik gitar gibi oluyordu. Manyetikleri zaten humbucker'idi gümbür gümbür gider sanırım.
   
 17. Çok teşekkürler bakıcam
   
 18. Bu arada mümkünse gitarın yanında bir amfide tavsiye ederseniz sevinirim.
   

Bu Sayfayı Paylaş