Kitap Inceleme , Öneri

'Müzik - Genel' forumunda Gürkan Zengin tarafından 23 Haziran 2016 tarihinde açılan konu

 1. Herkese merhaba. Müzik üzerine ; inceleme , çalışma fırsatı bulduğumuz kitapları bu başlık altında değerlendirip birbirimizle bilgi alışverişinde bulunursak çok faydalı olacağını düşünüyorum. Umarım yanlış yere açmamışımdır konuyu.
  Ben başlayayım.

  Nurhan CANGAL - ARMONİ
  44702_buyuk.jpg
  Bu kitabı gerçekten çok beğendim. Bildiğimiz ama teorik detaylı incelemediğimiz , gözümüzden kaçırdığımız şeyleri gerçekten harika anlatmış. Armoni öğrenmek isteyen herkesin faydalanacağı bir kitap olduğunu düşünüyorum.
  DnR da 16-17 TL bir fiyatı var incelemenizi tavsiye ederim.
  Puanım : 9
  Bora Uslusoy - Diziler ve Arpejler
  thmb_900x900a_bUMzikAtlyesi.SologitariinDizilerveArpejler728.jpg
  Gitara ilk başladığım zamanlarda Bora Uslusoy ' un Solo Gitar metodu 1 kitabını edinmiştim. Temel seviye için gerçekten faydalı bir kitaptı. Elektrik Gitar teknikleri ve temel armoni hakkında bilgi edinmek isteyenlere o kitabı tavsiye edebilirim. Diziler Ve Arpejler kitabında ise çoğu zaman göz ardı ettiğimiz arpejler konusu çok basit bir şekilde anlatılmış. Her kitap gibi bu kitaptan da öğrenecek bir çok şey olduğunu düşünüyorum fakat genel olarak küçük te olsa bir hayal kırıklığı yarattı bu kitap ben de .
  Puanım : 6

  Selim Işık Elektro Gitar Metodu :
  select.jpg
  Bu kitabı 10 gün kadar inceleme fırsatım oldu. Güzel bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Kıyaslama yapmak gerekirse Bora Uslusoy 'un metodu ile benzer bir kitap. Fakat DVD olması , sadece kitap için yazılmış alt yapılar olması bu kitabı bir adım öne çıkarıyor. Genel olarak işlenen konular zorluk seviyesine göre olduğu için bend tekniğinden , sus akorların kurulumuna kadar bir çok farklı konuya değinmiş. Başlangıç ve orta seviye için faydalı bir kitap.
  Puanım : 7.5


  Şu sıralar Kerem Türkaydın ve Nail Yavuzoğlu ' nun kitaplarını inceliyorum. En kısa sürede onları da eklerim. Özellikle makam müziği ve jazz metodları incelemiş arkadaşların önerilerini sabırsızlıkla bekliyorum :)

  İyi forumlar !
   
 2. Öncelikle kolay gelsin ve elinize sağlık faydalı bir başlık oldu. :) Troy Stetina'nın kitabı türkçeye çevrilmiş yanılmıyorsam. O kitabı inceleme fırsatınız oldu mu ya da olur mu? Çeviri olduğu için daha çok türkçesini merak ediyorum zaten kitap yıllardır herksein kullandığı bir kitap. :) DR de falan satılmıyor henüz sadece internet satışı var sanırım.
   
  Gürkan Zengin bunu beğendi.
 3. Elinize sağlık, çok güzel bir başlık olmuş. :)
   
  Gürkan Zengin bunu beğendi.
 4. Müzik teorisi öğrenmeye çalıştığım zamanlarda Jon Damian'ın "The Guitarist`s Guide to Composing and Improvising" adlı kitabını oldukça etkileyici bulmuştum.
   
  Gürkan Zengin bunu beğendi.
 5. Selamlar çok teşekkür ederim yorumunuz için. Kitabı biliyorum ama türkçe çevirisinin haberim yoktu . Nereden temin edebiliriz ?
   
  nothingman bunu beğendi.
 6. Türkçe tercümesinden maalesef benim de haberim yok. :(
   
 7. Başlık çok faydalı olmuş. Teşşekkürler. Bende elimde olan Türkçe kitapları yazıyım...

  Birgül SERÇE & Tolgahan ÇOĞULU - Temel Müzik Eğitimi
  [​IMG]


  Müzik eğitimine tam anlamıyla sıfırdan giriş yapmak için en uygun kaynağın bu olduğunu düşünüyorum. Ölçüler, gamlar, arızalar, modlar, akorlar, kulak alıştırmaları ve daha birçok şey tek tek sade bir şekilde açıklanmış. Giriş seviyesinde lazım olacak çoğu konuya kısa kısa değinilmiş, detaylara inilmemiş... Beraberinde gelen CD ile, kitabın içindeki her örneği dinleyebiliyorsunuz ve örnek sayısı hayli fazla. Her konunun en az 3 örneği var...

  Aynı zamanda aşağıya linkini koyduğum internet sitesinde kitabın hemen hemen tüm içeriği mevcut. Örneklerin üzerine tıklayarak ses dosyalarını da dinleyebiliyorsunuz. Yani genel olarak düşündüğümüzde kitabı almanıza gerek yok :)

  temel müzik eğitimi

  Bu sitede olanların üzerine birkaç konu ekleyip, örnekleri çoğaltıp print ederek kitabı oluşturmuşlar. Kitabın en kötü bulduğum kısmı spiralli defter şeklinde hazırlanmış olması. Neden böyle bir yola başvurulmuş bilmiyorum ama kitabın fiziksel kalitesini çok düşürmüş. İllada elimde bir kitap ve fazla örnekler olsun diyorsanız alabilirsiniz yoksa yukardaki linki kullanabilirsiniz. Ben kendilerine destek olmak için kitabıda aldım.

  Bu tip bir kaynağı internetten ücretsiz olarak paylaşıma açtıkları için, Birgül SERÇE ve Tolgahan ÇOĞULU'yu canı gönülden kutluyorum....

  Nurhan CANGAL - Armoni
  [​IMG]


  Armoni öğrenmek isteyen herkesin elinin altında bulunması gerekli bir kitap bence. Anlatımı, düzeni, örnekleri ve görselleri ile gayet sade ve anlaşılabilir. Armoni gibi inanılmaz detaylı bir konu üzerine yazılmış bir kitap olamasına rağmen kitabın içinde boğulmuyor, kaybolmuyorsunuz. Eğer bir armoni kitabı arıyorsanız ilk sırada bu kitabı düşünmelisiniz.

  Otto KAROLYİ - Müziğe Giriş
  [​IMG]


  Nurhan Cangalın kitabından sonra en faydalı bulduğum Armoni kitaplardan biri bu oldu. Bu kaynakta hayli sade ve anlaşılabilir. Örnek ve görselleri kaliteli. Konular gayet düzenli ilerliyor haliyle Boğucu bir armoni kitabı değil.

  Paraşkev HACIEV - Temek Müzik Teorisi
  [​IMG]


  Otto Karloyi ve Nurhan Cangal'ın kitapları ile kıyaslayınca daha az beğendiğim bir kaynak oldu. İçeriği daha ağır ve diğer kitaplar gibi sade değil. Görselleride kaliteli bulmadım. İçinde çok önemli bilgiler var ama yukarda bahsettiğim kitaplar kadar sade ve anlaşılır olduğunu düşünmüyorum.

  Ufuk ÖNEN - Ses Kayıt ve Müzik Teknolojileri
  [​IMG]


  Bu bir kitap değil bildiğiniz 450 sayfalık bir ansiklopedi :) İnanılmaz derecede detaylı olmasına rağmen, görselleri kaliteli, dili sade, içeriği düzenli ve anlaşılabilir. Bu tip işler için Türkçe olarak bulunmaz bir nimet diyebiliriz. Malum teknoloji ilerledikçe, bilgisayarlar ile ilgili olarak senelerce üzerinde çalışıp yazdığınız bir kitap, raflarda yerini aldığı gün, içinde bahsettiğiniz programların halihazırda 2 üst sürümü internette çıkmış oluyor. Siz kitabı hazırlarken dahi eskide kalıyor. Bu kitap, spesifik programlardan örnekler verilmemeye özen gösterilerek hazırlandığı için demode kalma gibi durumu yok. Kayıt işlerine girecekseniz bu kitabı elinizin altında mutlaka ve mutlaka bulundurmalısınız.

  Selim IŞIK - Elektro Gitar Methodu
  [​IMG]

  Elektro Gitara başlamak içni kaynak arayan biri direk Selim Işığım methodu ile karşılaşmıştır :) İnternette oldukça popüler. Tabi popülerliği gereksiz abartılardan gelmiyor. Selim Işık'ın Methodu bence elektro gitara sıfırdan giriş yapacak arkadaşlar için tek ve en uygun kaynak. Kitap hayli müzik eğitimine odaklı. Selim ışık "Gitar çalmayı öğrenin ama boş öğrenmeyin, ne çaldığınızı, hangi notaya bastığınızı, ne yaptığınızı müziksel açıdan bilin" istemiş ki kendisini takdir ettim. O yüzden ben gitarı elime alıp duman, mor ve ötesi, pinhani falan çalıp karı kıza hava yapsam, vodafone ergenlerarası müzik festivalinde sahneye çıkıp okulda popi olsam yeter diyen için method sıkıntı verir ama bu işi tam anlamı ile öğrenip müzisyen olmak isteyen kişiler içinde aşırı derece faydalı bir method.

  İçinde hem methoddaki tüm alıştırmaların mp3 dosyası var, hemde Selim Işık'ın videolu anlatımları var. Videolar 720p çözünürlüğünde. Hem ses hem görüntü olarak hayli kaliteli videolar. Herşeyi geçtim bence bu methodun fark yaratan en büyük noktası içindeki her alıştırmanın ve her örneğin tek tek guitar pro dosyasının olması. Bu ne demek? İçindeki her alıştırmayı dinleyebileceğiniz, örnek parçalardaki gitar kanalını kapatıp davul üzerine backing track yapabileceğiniz, her alıştırmayı yavaşlatıp veya hızlandırıp istediğiniz tempoda rahat rahat çalışabileceğiniz hatta isterseniz üzerinde değişiklik bile yapabileceğiniz anlamına geliyor ki bu başlangıç aşamasında bulunmaz bir nimettir.

  Ben genelde yabancı kaynakları kullanıyorum. Aynı zamanda bu içerikleri .pdf formatında arşivliyorum ama elimdeki Türkçe kaynaklar şimdilik bunlar.
   
  Son düzenleme: 23 Haziran 2016
 8. Hocam bende armoni ve soloda hızlanmam istiyorum ama armoni kitabı için nota bilgim yok sizce alsam öğrenebilir miyim
   
 9. Ufuk Önen Ses kayıt ve Müzik teknolojileri benim de okuduğum çok şey öğrendiğim bir kitap. Abdurrahman tarikci da bu konu hakkında bir kitap çıkarmış. Yeni karşılaştım. Acaba okuyan , inceleyen birisi var mı? Çok merak ediyorum çünkü o kitabı.
   
 10. Konu çok faydalı olmuş, düşünenin aklına sağlık.
   
  Gürkan Zengin bunu beğendi.
 11. EMM

  EMM

  Solfej konusunda en iyi kitaplardan biri, belki de en iyisi.

  [​IMG]
   
  forbidden_city bunu beğendi.
 12. Başlığı her türlü kitap algılayıp geldim :D Tüh :D
   
  Nicovrobi bunu beğendi.
 13. Canım sen solfej de mi yapıyorsun : )
  Solfej diyince favorim Lavignac, yıllar sonra bile akılda kalan melodiler ve çok geliştirici. Muammer Sun da ayrı tabi. Tabi seviye seviye bunlar, okul sınavları için daha üst seviye şeyler gerekebilir, gerekir. Yeni başlayanlar için Lavignac diyorum.
   
 14. EMM

  EMM

  Hahaha, canım ben solfeje başlamıştım lise son sınıftayken. Bir ara hocamın baskısıyla konservatuar için çalışmaya başlayacaktık. Sonra Lavignac falan tam başladık çalışmaya, kariyer hedefleri değişti. Malesef hakkını vererek çalışamadım, başında kaldı öyle. :)
  Otto Karolyi, Paraşkev Hacıev, Lavignac'lar, Muammer Sun falan hep kütüphanemde duruyor şu an evde.
   
  forbidden_city bunu beğendi.
 15. En çok ihtiyacımız olan şey!..
  Aklınıza sağlık.:)
   
 16. Ne yazık ki Türkçe'de doğru düzgün bir foksiyonel armoni kitabı yok. Türkçe'deki hep klasik armoni, piyano için tasarlanmış ve popüler müzik için pratik değil.
  Ben buradaki Türkçe müzik teorisi kitaplarının hiç birini o nedenle tavsiye etmiyorum. Hele hele Nurhan Cangal gibi klasik armoni kitaplarından bir halt öğrenilmiyor. (hadi hakkını yemiyeyim, kromatik armoni kısmı fena değildir...) Ama modal armoni filan zaten yoktur onda (klasik armoni açısından Lydian ve Locrian dizileri "yanlış" dizilerdir çünkü dördüncü veya beşinci dereceleri tam yani "perfect"değildir...)
  Nail Yavuzoğlu'un kitabı bu anlamda çok önemli, ama o da çok formülize edilmiş ve işin mantığına yeterince girmiyor. En kötüsü de, caz emprovizesini diziler üzerinden öğretmye çalışıyor ki, bu şekilde bebop filan kesinlikle çalınmaz. Ama melodik ve armonik analiz kısımları iyidir.
  Ne öğrendiysem İngilizce kaynaklardan öğrendim. Berklee'nin A Modern Method for Guitar normalde tavsiye ettiğim bir kaynak değildir ama armoni kısımları gerçekten iyidir. Eğer gitar üzerinde teori ve armoni öğrenmek konusunda ciddiyseniz size de bunu öneririm. Klasik teori için John Duarte'nin kitabı vardır gitara has, türünün belki de tek örneği. Mike Christiansen - Fingerboard Theory for Guitar da iyi bir kaynaktır.
  Ayrıca, kuru kuru teori değil de amaca yönelik armoni çalışmak isteyenlere The Songwriter's Workshop - Harmony (Jimmy Kachulis) öneririm.
  Gitar klavyesinin mantığını çözmeye yönelik bir şey arayan arkadaşlara Fretboard Logic serisnin ilk iki cildini öneririm. Bill Edwards yazarı.
  Eğer gerçekten klasik armoni öğreneceğim diyorsanız, o zaman adres: Harmonic Practice for Tonal Music - Gauldin. 800 sayfalık referans kitabıdır ve her konuyu en basitten başlayarak anlatır. Popüler armoniye de bir miktar giriş yapar. Ayrıca yanında bir CD ile geliyor, ayrıca satılan bir workbook da var.
   
  bababon, guitarology, kutay ve 3 kişi daha bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş