Strat Deneyimleriniz, Uygun Fiyatlı Stratlar

aslında 1-2 gün ayırıp tüm piyasayı denemek gerekiyor öyle direk usa>mexico>sx falan demek çok doğru değil çünkü ucuz gitar amerikandan iyi çıkabiliyor ve buna şahsen çok denk geldim o yüzden o farkı ayırt edebiliyorsanız kendiniz deneyin veya anlayan biriyle gidip almak daha mantıklı tabi ama sırf gitarla bitmiyor lambalı amfide gerekiyor bu yüzden bütçe kısıtlıysa 2.el piyasasını talan etmek gerek çekinmeden gidip denemek lazım.Hem mex strat alıp hemde 1500 civaında lambalı amfi alma şansı varsa en optimal seçim o olur fakat squier veya sx in işçiliği iyi denk gelmiş olanlardan alıp daha iyi bir amfi almak daha mantıklı ucuz gitar daha iyi amfi iş görür ama daha pahalı gitar ucuz amfi çok iş görmüyor diye düşünüyorum.İyi bir gitarist 500 liralık stratla sahneye çıkar kimse onun düşük kalite olduğunu anlamayabilir iş çalan kişide bitiyor.Bu soruyu genelde tüm yeni başlayanlar soruyor ve direk açıklaması budur kanımca.
yazım kurallarını geçtim, hiç olmazsa arada bi virgül ve nokta kullanın lütfen.

aslında 1-2 gün ayırıp tüm piyasayı denemek gerekiyor öyle direk usa>mexico>sx falan demek çok doğru değil çünkü ucuz gitar amerikandan iyi çıkabiliyor ve buna şahsen çok denk geldim o yüzden o farkı ayırt edebiliyorsanız kendiniz deneyin veya anlayan biriyle gidip almak daha mantıklı tabi ama sırf gitarla bitmiyor lambalı amfide gerekiyor bu yüzden bütçe kısıtlıysa 2.el piyasasını talan etmek gerek çekinmeden gidip denemek lazım.Hem mex strat alıp hemde 1500 civaında lambalı amfi alma şansı varsa en optimal seçim o olur fakat squier veya sx in işçiliği iyi denk gelmiş olanlardan alıp daha iyi bir amfi almak daha mantıklı ucuz gitar daha iyi amfi iş görür ama daha pahalı gitar ucuz amfi çok iş görmüyor diye düşünüyorum.İyi bir gitarist 500 liralık stratla sahneye çıkar kimse onun düşük kalite olduğunu anlamayabilir iş çalan kişide bitiyor.Bu soruyu genelde tüm yeni başlayanlar soruyor ve direk açıklaması budur kanımca.
Ben de diyorum "Neden bende Tele'ye karşı bir merak yok?". Galiba imla kuralları olmadan yazamadığım için. :)

Strat formatında çok gitar var. Eğer bütçe 250 - 400 TL. arasıysa SX, Stagg, Jay Turser, Squier Bullet güzel seçenekler (2. el tabi).

Eğer 450 - 500 TL. civarı bir bütçe varsa Yamaha Pacifica 112 serisi en güzel seçeneklerden ama HSS formatında tabi.

Klasik SSS formatında ise Squier üst modelleri "denenerek" alınabilir 600 TL. ve üzeri bütçe için.

Eğer bütçe 1000 TL. ve üzerinde ise Meksika stratlar bölgesine girilebilir.

Eğer 1500 TL. ve üzeri bir bütçe varsa 2. el neredeyse hiç bulunamadığı için sıfır bir G&L Tribute en güzel seçenek olabilir. Tabi bu noktada 2. el 50's ya da 60's gibi üst seviye bir Meksika Fender de alınabilir.

Eğer 1500 TL. ve üzeri bir bütçe varsa 2. el neredeyse hiç bulunamadığı için sıfır bir G&L Tribute en güzel seçenek olabilir. Tabi bu noktada 2. el 50's ya da 60's gibi üst seviye bir Meksika Fender de alınabilir.

Çok ama çok yerinde bir öneri, hele ki 50s 60s Mexico stratlar gerçekten inanılmaz olabiliyor, hiç ama hiç küçümsenmeyecek gitarlar...

Sevgiler ve saygılar...

1000 liranın altında strat isteyenlete 890 liraya esp ltd 213r tavsiye ederim. Cangöz müzikte indirimde şu anda. Çok güzel bir fiyat bu gitar için. Sx'i adam etmek için gitar dahil 1000 lirayı gözden çıkarmanız lazım. Ltd 213ü hazır adam edilmiş sx olarak düşünebilirsiniz. Daha da iyi olacağını düşünüyorum hatta.

Ltd denince akla sert müzik geliyor ama hiç aldanmayın 900 liralık bir strattan beklediğinizden çok daha fazlasını buluyorsunuz

Suana kadar okuduklarima gore modifiyesiyle beraber toplam 800-1000 tl ye gercekten iyi bir sx strat sahibi olabilmek mumkun... Mod parasini sadece can alici seylere harcayarak daha tasarruflu bir (hem idare ederin ustunde, hemde ucuz) strat macerasina cikmak da imkansiz degil. Yanliz yukarida bahsedilen LTD cok iyi birseyse direk o alinabilir modla ugrasmamak icin... Yok sx modlaninca daha iyi olacaksa 3-5 farkli sx deneyip oyle alim isine baslamak lazim, bilindigi gibi kalite farki cok olan aletler bunlar. @hackeiommi abim sx ustadidir, mod vb isler icin tecrubelerinden faydalanarak isabetli modlar yapabilirsin...

Suana kadar okuduklarima gore modifiyesiyle beraber toplam 800-1000 tl ye gercekten iyi bir sx strat sahibi olabilmek mumkun... Mod parasini sadece can alici seylere harcayarak daha tasarruflu bir (hem idare ederin ustunde, hemde ucuz) strat macerasina cikmak da imkansiz degil. Yanliz yukarida bahsedilen LTD cok iyi birseyse direk o alinabilir modla ugrasmamak icin... Yok sx modlaninca daha iyi olacaksa 3-5 farkli sx deneyip oyle alim isine baslamak lazim, bilindigi gibi kalite farki cok olan aletler bunlar. @hackeiommi abim sx ustadidir, mod vb isler icin tecrubelerinden faydalanarak isabetli modlar yapabilirsin...

MIM 60's strat bu kadar efor istemez ama.

Schecter california vintage vs-1 modellerinin sıfırı şuan 1300 TL olmasına rağmen çok ilginçtir ikinci elde 500 TL'ye falan çok rahat bulunabiliyor. Gayetde güzel bir strat modeli. 300 TL'ye sıfır sx almaktansa bu modelin ikinci elide tercih edilebilir.

800-1000 TL vb. bir fiyat aralığı gibi bir talep göremedim,

Üzerine yorum yapıyorum...Ancak şunu belirteyim, Sx vb. bir gitar ile karıştırılmamalı Fender 60s serisi, denk geldi mi, gerçekten çok ama çok güzel oluyorlar...Sevgili @dthakankoca da da vardı sanki yada 50s miydi onunki tam hatırlayamadım...

Sevgiler ve saygılar...
Gibson les paul studio vintage sunburst gitarım var bu gitarım ile birebir teklif geldi şuan bir yanım Gibson diyor bir yanım Fender ondan çok kararsız kalıyorum.
Forumda birde sx çok tutuluyor acaba Gibsonı satmayıp sx mi alsam diye düşünüyorum ama dediğim gibi bir türlü karar veremedim
Bu arada teklif edilen gitar Fender MIM 60s stratocaster

Gibson les paul studio vintage sunburst gitarım var bu gitarım ile birebir teklif geldi şuan bir yanım Gibson diyor bir yanım Fender ondan çok kararsız kalıyorum.
Forumda birde sx çok tutuluyor acaba Gibsonı satmayıp sx mi alsam diye düşünüyorum ama dediğim gibi bir türlü karar veremedim
Aslında, başından beri (gitar öneri talebinizden beri) takip ediyorum, bence Gibson Studio gayet güzel bir gitar hatta başlangıç için fazla bile...Dost acı söyler, henüz gitar seçebilecek tecrübe, bilgi, yetkinlik vb. sahip olduğunuzu düşünmüyorum...Bu kapsamda, bu kadar çok ekipman temin etmeye çalışmak yerine, elinizdeki ekipmana konsantre olmanızı ve bol bol gitar çalmanızı öneririm...

Ampli felan da hikaye, amplisiz de egzersiz yapabilir, repertuar çalışabilirsiniz, bol bol bol bol çalın...Evde, 1 tane Ltd Edition 65 DRRI, 1 tane hot rod deluxe, onlarca son sınıf pedal var, genelde kayıt, sahne vb. olmadığı zaman Roland Micro cube ile çalışıyorum...

Sevgiler ve saygılar...

Eğer teklif edilen şu gitarsa o maalesef 60's strat değil. Sadece 60. yıl logolu bir standard Meksika strat. Linki de şu:

Satılık - Fender Stratocaster 60.yıl Mexıco

Nedense içime bu strat teklif edilmiş gibi doğdu.

Uzun yıllar sonunda şunu gördüm ki, ucuz seçenekler hissiyat olarak insanı olaydan soğutuyor. Evet, bu bir bütçe işi ama ben yine de mümkünse sabredip en azından sizi iyi hissettiren bir Meksika Fender Stratocaster almanızı tavsiye ederim.

Her Amerikan'da da aynı sonucu alamıyorsunuz. Bu tamamen gitarı elinize aldığınızda nasıl hissettiğinizde alakalı bir şey. Elimde 2 adet Amerikan Fender Strat var. Biri Ash, diğeri alder. İkisinden aldığım hazzı birçok strat'ta bulamıyorum.

Elimde 1 adet te Meksika yapım Ash Stratocaster var 70'ler serisinden. Deli bir alet. Artık benim şahsi tercihim ash strat'lardan yana. Tabii bu kişisel tercih meselesi.

Sözlerimi kimse yanlış anlamasın ama gitar görünümlü odun parçaları insanı gitar çalmaktan soğutuyor. Öğrencilik, yetersiz bütçe, maddi imkansızlıktayız falan hepsine katılıyorum. Ben de öğrenciyken 1987'de Vision marka ilk gitarımı aldığımda acayip mutluydum ama ta ki bir Fender'e dokununcaya kadar. Bazı şeyleri sözle tarif etmek zordur. Ucuz diye nitelendirilen bazı seçeneklerin şaşırtıcı bir şekilde başarılı çıktığı durumlar olabiliyor ama bu durumun bir istisna olduğunu unutmamak gerekir.

En azından benim tecrübelerim bu yönde.

Eğer teklif edilen şu gitarsa o maalesef 60's strat değil. Sadece 60. yıl logolu bir standard Meksika strat. Linki de şu:

Satılık - Fender Stratocaster 60.yıl Mexıco

Nedense içime bu strat teklif edilmiş gibi doğdu.
Yok sahibinden üzerinden ulaştı bana :)
@Grundar 'ın dediğine saygı duyuyorum ve benim için söylediklerin gerçekten doğru , gitar hep çaldım ama kendimi geliştirebildiğimi pek düşünmüyorum.
Ama sizin dediğinizi dinleyerek kendi gitarıma ve eğzersizlere yoğunlaşıcam gerçekten bilgi ve deneyimleriniz için çok teşekkür ederim

Artık benim şahsi tercihim ash strat'lardan yana. Tabii bu kişisel tercih meselesi.

USA Deluxe'lerden Ash govde - RW tuse bir model var bende de, cidden Ash harika bir olay. Uzun sure bir suru Alder strat caldiktan-kullandiktan sonra bu aleti aldim, Alder'lere tekrar isinamiyorum... Ama Ash'in degerini anlamak icin sanirim once bir sure Alder kullanmak gerekiyor.

Bence zaten Alder, Superstrat icin bicilmis kaftan. Bu da kisisel bir yorum olarak kalsin :)

herkes bişeyler demiş bende bi deneyim paylaşayım sss olan strat ile bile güzel bi setup ile sağlam bi rock belki metal tonları alabilirsin amfiden az bir gain ve over drive ile boostlanınca mütiş olur bence en klasik ve tatlısı budur
az buçuk üstünde oynamak mümkün sigle manyetiği humbucker a çevirme gibi o konuya girmicem
ve fiyat muhabbeti
500 civarı sakın bullet strat alma :D sx ash al çok daha karakteristik olarak uygun olur
700 civarı eski squierlere bakabilirsin ben değişik bi seri düşürdüm mesela bu fiyata çok iyidirler 96 affinity 95 kore serileri
1200 civarı 200 300 koyarak meksika fender veya sx alıp modifiye işine gidebilirsin modifiyeyi tavsiye etmem
1800 ile bitiriyorum 2. el amerikan highway one görmüştüm sahibindende bu fiyatlara görmek mümkün veya G&L nin stratlarını öneririm

ve alırken akça ağaç tuşe özentisi olma bende olmuştu 1. gitar hep gül ağacı sap olur akça ağaç olsun özentiliği olur bende fazlası ile oldu ve fikrim tam ters şu an ikisini de dene tarafını seç
hadi bol şans

Herkese teşekkürler mesajlar için. Başlığı açarkenki amacım tam olarak buydu, herkesin ne tip nasıl stratları sevdiğini/kullandığını öğrenip ona göre kafamda bir şeyler oluşturup alternatiflerimi biraz kısıtlamaya çalışıyordum. Bu yaz gidemedim istanbula, gelecek yaza kaldı strat işi. O zamana kadar araştırmaya devam.

Ucuz bir sx bulup onu kötü emellerime alet etmeyi düşünüyorum. Seneye bunun için vaktim ve param olacak. Eğer üşengeç anıma gelirse meksikalar çok cazip geliyor. Amerikan fender'lere ise bütçe ayırmak istediğimi sanmıyorum :)

Lütfen vaktiniz oldukça yazmaya devam edin :)

Herkese teşekkürler mesajlar için. Başlığı açarkenki amacım tam olarak buydu, herkesin ne tip nasıl stratları sevdiğini/kullandığını öğrenip ona göre kafamda bir şeyler oluşturup alternatiflerimi biraz kısıtlamaya çalışıyordum. Bu yaz gidemedim istanbula, gelecek yaza kaldı strat işi. O zamana kadar araştırmaya devam.

Ucuz bir sx bulup onu kötü emellerime alet etmeyi düşünüyorum. Seneye bunun için vaktim ve param olacak. Eğer üşengeç anıma gelirse meksikalar çok cazip geliyor. Amerikan fender'lere ise bütçe ayırmak istediğimi sanmıyorum :)

Lütfen vaktiniz oldukça yazmaya devam edin :)
sx ash alıp modifiye edersen muhtemelen baya tatlı olumlu sonuç alırsın ancak fiyat fender fiyatına çıkıyo burgu 150 köprü 200 400 manyetik desen 100 potans switch desen gitara 450 desen 1300 oluyo zaten hepsini yapıcaz mı veya o parayı basıcaz mı illa dersen kesinlikle basmak gerekiyo köprüyü en azından bi wilkinson manyetiği de hatrı sayılır markalardan alman gerek yoka hüsran oluyor malesef o fiyata bahsettiğim eski squierlere bakmanı tavsiye ederim internette var bir kaç tane

Geri