Gitar Akort Olmuyor

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda Saddly tarafından 29 Haziran 2016 tarihinde açılan konu

 1. Teller cok sert az daha siksam kopacak sanirim 0.9 luk teller. O kadar sert ki bir onceki oktavda birakabiliyorum anca.Sap ayari ile alakasi var mi?Ne oldu ki boyle ?
   
 2. eğer yedek tel var ise biraz daha sık ben gitarımda iki tane ikinci tel kullanıyorum birini mi olarak tel başlarda elini acıtıyor ama kopma felan olmuyor
   
 3. Hocam biraz daha olmuyor denedim yedek var ustunde bir oktav geride :(
   
 4. akustik teli mi aldınız acaba kesin bir deneyimim olmamakla beraber ilgili olabileceğini düşünüyorum
   
 5. Hayir elektro teli, sap ayari ya da köprü, nut ayari ile alakasi olabilri mi?
   
 6. hocam bir de gitar neydi
   
 7. Squier affinity strat
   
 8. bir forumda okudum da floyd rose lu bir gitar için yaylardan olabilir demişler ama
   
 9. Telleri yanlış sırayla takmış olabileceğin düşüncesi geldi aklıma. Si telini mi'ye çekmeye çalışıyor olabilirsin mesela ya da mi telini si'ye...
   
  phanomania bunu beğendi.
 10. Bana da mantıklı göründü çünkü bahsettiğin şekilde tel o kadar gerilip bir oktav pes kalabilmesinin pek şansı yok gibi.
   
  Yetgin bunu beğendi.
 11. Maalesef dogru takili teller eminim.Sap ayari ile bir alakasi var mi?
   
 12. Sap ayarından olacağını sanmam da benim aklıma köprü geldi çünkü köprüyle uğraştığımda genelde benim de başıma saçma sapan akort sorunları geliyor. Yine de 1 oktav geride bırakacak kadar kötü değil tabi ama yine de anlayan birine baktırmakta fayda var. Bir de köprüyü, sapı falan sorun olabilecek yerlerin fotoğrafını atarsanız arkadaşlar daha iyi yardımcı olabilir bence.
   
 13. Merhabalar. 1 oktav diyorsunuz. Normal şartlarda 1 oktav geride akortlarsanız tellerin tuşe(Klavye) çarparak sallanması lazım (Hem sap gerginliği olmadığından hem de çok serbest sallandıklarından). Eğer teller gerçekten kopacak noktada gerginse; bence 1 oktav geride olamaz. Bir akort cihazı ya da akort programı kullanıyorsanız cihaz ya da programın ayarlarından (Ayar varsa) olabilir. Bir diğer hataysa siz akort cihazının verdiği yanıtı 1 oktav geride sanıyor olabilirsiniz ya da cihaz 1 oktav geride algılıyor olabilir. Şu an yaptığınız akordu internetten ya da bir arkadaşınızın gitarından la sesini dinleyerek karşılaştırın. Ben 1 oktav geride olduğunuzu sanmıyorum.
   
 14. tabii canim bir oktav geride olur mu arkadas oktav ne onu bilmiyor bence
   
 15. Köprüyü kaldırmayı deneyin. Eğer köprü çok asagida ise teller klavyeye yapisiyor bu da gerginlik hissi veriyor.
   
 16. Çok üzücü, umarım akort tutar
   
 17. Akort ederken notaları oktavlarla beraber gösteren bir tuner kullanıp en gergin haldeki sonuçları atabilir misiniz? Aşağıdan yukarıya doğru E4 B3 G3 D3 A2 E2 olmalı oktavlarıyla beraber nota değerleri. Android için PitchLab'i deneyebilirsiniz.
   
 18. Arkadaş teller gergin diyor gerginliği azaltmak için köprü kaldırılmaz, indirilir.
   
 19. ben durumu anlayabilmiş değilim. tellerin aşırı gergin olması durumunda gitarın hiçbir problemi olamaz. sonuç olarak iki ucundan çekilen bir tel parçası. istersen 30 cm'ye tutuştur, hiç farketmez. tokasını çeviremiyorum demişsin, belki tokalarda sıkıntı vardır gerilimi kaldıramıyordur. belki aldığın tel takımında yanlışlık vardır. belki de sen bir yerlerde hata yapmışsındır. yanlış anlamazsan kaç senedir müzik ile uğraştığını sorabilir miyim?
   
 20. Hayır, sanırım yanlış anladınız. Teller perde demirine yapisirsa sürtünmeden dolayi gerginlik hissi verebiliyor. Bir diğer olasılık ise floyd rose varsa onun yatik olmasi. İkisi de aynı kapıya çıkıyor.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş