İzmir Klarnetle Ilgili Özet Bilgi

'Özel Ders İlanları' forumunda sksizmir tarafından 29 Haziran 2016 tarihinde açılan konu

  1. Klarnet Hakkında Kısa Bilgi

    Klarnetin yapısı ve çalımı hakkında kısa ancak bilinmesi gereken bilgileri anlattığımız klarnet kursu izmir yazımızı mutlaka sonuna kadar okuyunuz. Klarnet, nefesli sazlar ailesine üye bir üflemeli müzik aletidir. Geçmişte genellikle batı müziğinde sıkça tercih edilen bu müzik aleti, günümüzde sık sık Türk müziği başta olmak üzere pek çok farklı müzik türünde kullanılmakta ve popülerliğini giderek arttırmaktadır. En bilinen çeşitleri sol ve si bemol klarnet olmak üzere bir çok çeşidi bulunmaktadır. Klarnetin çeşitleri ses aralıklarına ve tonlarına göre farklılık göstermekte ve ses aralıklarına uygun farklı müzik türlerinde kullanılmaktadır.

    Perdeli bir enstruman olmasına rağmen bekin sıkılığına göre sesler değişiklik gösterebilmekte ve tonun tam ayarı ağız pozisyonuyla sağlanmaktadır. Bu yüzden klarnet çalmak isteyenler ve hızlı öğrenmek isteyenler enstrumanıyla çok sık vakit geçirmeli ve sürekli etüt çalışmaları gerekmektedir. Klarnette ses oluşumunu etkileyen temel bölümler bek ve kamıştır. Dolayısıyla enstruman alınırken bu bölümlerin kaliteli olmasına önem verilmelidir.

    Sol klarnet Türk müziği alanında, si bemol klarnet ise genellikle batı müziği alanında tercih edilmektedir. Her iki klarnet çeşidiyle hem klasik hem de Türk müziği yapılabiliyor olsa da sol klarnetin aralıkları ve kullanım stili komaları daha net vermeye yatkın olduğundan dolayı ülkemizde sol klarnete Türk Müziği Klarneti denilmektedir. Ancak istekliyseniz ve iyi şekilde pratik yapabilirseniz si bemol klarnetle de etkili bir şekilde Türk müziği çalabilirsiniz.
     

Bu Sayfayı Paylaş