Backing Track

'Müzik Teknolojileri ve Kayıt Forumu' forumunda JohnFrusciante tarafından 10 Temmuz 2016 tarihinde açılan konu

 1. Backing trackı olmayan şarkılar için şarkı da gitarın çaldığı yerleri yok edip sadece vokal, bas ve davulun kalmasını istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?
   
 2. EMM

  EMM

  - Guitar Pro dosyasını bulun.
  - Davul, Klavye, Yaylılar gibi kanalları Midi olarak ayrı ayrı Export edin.
  - Garageband tarzı bir programda bu Midi'leri Import edin.

  Bu yöntemde vokal işi olmuyor tabi.
   
 3. Yok öyle hem vokal olmuyor hemde dijital bir seste oluyor.
  Ben orijinal şarkının gitarı çıkarılmış bası, davulu, vokalı duran aynen halini yapmak istiyorum.
   
 4. Maalesef elinizde asıl şarkının midi dosyası olmadan KALİTELİ BİR ŞEKİLDE bunu yapmanız imkansız. Bazen grup üyeleri şarkıları evde çalışmak için ses kayıt yaptıkları şarkıları gitarsız, davulsuz, vokalsiz istiyorlar onlar da internete sızabiliyor şanslıysanız size de denk gelebilir. Ama olan bir şarkıdaki enstrumanların seviyeleriyle oynayabilme lüksü bir bilgisayar oyununun bize koduyla beraber gelmesi ve kodu değiştirerek istediğimizi yapabilmemiz gibi olurdu. :) Umarım yardımcı olabilmişimdir.
   
 5. EMM

  EMM

  Bundan daha iyi bir yöntem maalesef yok.
   
 6. Youtube den istedigin parcayı backing track yaz.

  Örnek; Fare Well Ballad Backing Track
   
 7. Çıkmıyor ki bende buralarda uğraşıyorum.
   
 8. Hadi ya bende programla falan olur diye düşünüyordum guitarbackingtrack.com da bazı şarkıların vokal, bas, davul olarak gitar çıkarılmış şekilde orijinal halde backing trackleri oluyor demek onlarda bahsettiğiniz gibi oluyor. Midi dosyaları da çıkmadı ne yazık ki :(
   
 9. Backing trackleri çok kaliteli yapan insanlar oluyor aslında ama onların çoğunda da vokal olmuyor ne yazık ki..
   
 10. Kaliteli olup vokal olanları da var ben o backing tracklerı açıp üzerine gitarı çalıyorum çok iyi oluyor.
   
 11. Bu tip programlarla kaliteden biraz ödün vererek istediğini elde edebilirsin. Ben öğrencilerime Türkçe Rock repertuvarı çalıştırırken kullanıyorum. Gayet verimli.

   
  bg453 ve oldiesngoldies bunu beğendi.
 12. Baya karmaşık duruyor istediğim gibi olur mu ki olursa indirip deneyeceğim programın adı Riffstation galiba.
   
 13. Programı ilk defa gördüğünden karmaşık gelmiştir sana. Frekans kısıyor program senin yerine,bunu da son derece görsele dayalı bir yolla yapıyor. Biraz vakit ayırırsan kolaylaşır diye tahmin ediyorum.
   
  JohnFrusciante bunu beğendi.
 14. Program çalışmıyor bir türlü windows 10'da uyumluluk sorunu var. Bir çok yerde indirdim ama nafile.

  Tamamdır oldu yani program çalıştı bakalım istediğim gibi backing track yapabilecek miyim. Size de çok teşekkürler :)
   
  Son düzenleme: 11 Temmuz 2016
 15. Ben orijinalini kullanıyorum. Ayrıca Windows için olup olmadığını kontrol et istersen. Eğer yoksa muadili programları araştırabilirsin.
   
 16. takip edeyim bunu..
  örnek bir bt yollayan olursa sevinirim
   
  oldiesngoldies bunu beğendi.
 17. Programı kurdum baya uğraştım ama hem bir türlü anlayamadım hemde olmuyor yapamıyorum yapmak istediğim Alice in Chains - Nutshell şarkısının albüm versiyonunun akustik gitar kısmını kaldırıp vokal, bas, davul ve arada giren elektro gitar solosu kısımlarının kalmasını istiyorum fakat bir türlü beceremedim.
   
 18. ben riffstation kullanıyorum. özellikle şarkıları drop d gitarıma uydurmada çok işe yarıyo. gitarı silme konusunda her şarkıda çok verimli değil ama iş görüyor diyebilirim
   
 19. Bu konu başka başlıklarda daha önceden tartışıldı defalarca. Eğer şarkının içindeki akustik gitarları silmek, geri kalanını bırakmak, sonra da solo gitarlarını silmek istiyorsan, Alice In Chains'le bağlantıya geçmen gerekir. Sıkıştırılmış, yani 50-60 kanalın birleşip tek bir kanal haline gelmiş bir formdan söz ediyoruz. Yiyip,yutup,öğüttüğün bir yemeğin içinden 4-5 saat sonra tek bir patatesi çıkartmak istemeye benziyor ki,o patates ya da o yemek artık başka bir şeye dönüşmüş durumda midende. Biraz iğrenç oldu ancak umarım konuyu açıklığa kavuşturmuştur biraz.

  Riffstation'u sabırsızlıkla kurup knobları sağa sola çevirip, istediğin olmayınca "olmuyor bu" demediğini varsayarak, tekrar bakmanı öneriyorum. Dediğim gibi, tek bir kanalın içindeki öğeleri frekans traşlayarak yok edebilirsin. Bunu da kocaman bir stüdyoda,profesyonel ve farklı çalışma prensipleri olan equalizerler ile değil, bir bilgisayar programı ile yapıyorsun -ki asıl önemli olan, elindeki müziğin kalitesi,onu da internetten indirdiysen daha kötü sonuçlar alman kaçınılmaz-, o yüzden çıkan sonuç mükemmel olmayacak,idare edecek.
   
  aiyiadam bunu beğendi.
 20. Haklısınız dediklerinize aynen katılıyorum.

  Bu arada hallettim akustik gitarın sesini azaldı arkada ufak bir uğultu ve çızırtı şeklinde çıkıyor daha fazla da yok edemedim.
  Bas ve davul gitara göre daha çok belirgin oldu vokalde ve soloda ses kalitesi düştü ama yine de şarkıyı çalarken akustik gitar rifflerinin çızırtısının yerini benim gitarım kapattığı için çaldığım şeyi daha hissedilir kıldı hatta o çızırtı metronom görevi bile görüyor diyebilirim.

  Program için tekrar teşekkür ederim :)
   
  guitarology bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş