Pedalsız Ton Değiştirme

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda DeadlyShredding tarafından 11 Temmuz 2016 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar merhaba elektro gitara yeni başladım elimde ltd/esp nin m-10 modeli var blackstar id core 10 amfisi var. Hangi şarkıyı öğreniyim derken enter sandmane başladım fakat şöyle bi sorunum var şarkı başta başlarken clean ton da ama bir anda james hetfield yani ritimci bir anda distortion moduna geçiyor fakat pedla basmıyor. Nerden biliyorum; burdaki video da adam yerde diz çökmüş biçim de pedala basması imkansız gibi. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
   
 2. Bu tür dünya çapında ki grupların sahne arkası ekipleri de var onları atlamamak lazım. Bazı şarkılarda aktif manyetikli gitarların nimetlerinden de faydalanabiliyorlar.
   
 3. Aktif olunca gitardan değiştirebiliyor mu yani? İlla ki pedal mı alıcam şimdi veya ilk 20 saniyesini es geçicem
   
 4. Amfin lambalı veya iyi bir transistörlü ise, gitarında da logaritmik potans varsa, potansı kısarak da clean ton elde edebilirsin. Aktif manyetik şart değil.
   
  uvidinli ve programci_84 bunu beğendi.
 5. Metallica'da Kirk'ün wah kullanımı hariç tüm tonal değişimler backstagede gerçeleşiyor. Birçok grupta da süreç böyle. Temel amaçlardan biri sahne şovunu belirli alanlarda kısıtlamamak diğeri ise müzisyenin aklının ton değişiminde olmamasını sağlayıp çalımına ve şovuna daha çok odaklanması. Bazı gruplarda şarkıdan şarkıya amfinin bile değiştiği oluyor, bir ton pedal vs açılıp kapanıyor. Ama eminim ki üşengeçlikten teknisyenine yaptıran da vardır :D Ama bileğe kuvvet hocam, daha çok basacaksın :D
   
 6. Zaten evde kendiniz egzersiz yaptığınızı söylemişsiniz parça parça çalışın bir süre, seviyenizi bilmiyorum ama en azından bu tür şeylere hakim olana kadar araştırma yapın keyif almaya bakıp daha sonra istediğiniz şekilde oluşturursunuz ekipmanlarınızı, şarkıdan ziyade tarz ve kulağınıza hoş gelen tonlara yönelirsiniz..
   
  Mustafa İLKER ve eyazıcı bunu beğendi.
 7. @hackeiommi aslında evde uygulanabilecek taktiği vermiş:
  Volume potunu minimuma yakın bir konumda tutarsanız kırık clean alabilirsiniz. Sonra şarkının artık hangi noktasında ise, bir anda Volume potunu fullersiniz.
   
 8. J-P

  J-P

  Ton potansı çok işe yarar bu konuda ve çoğumuz bu olayı bilmeden başladık gitara.
  Halbuki ne büyük nimettir ton potansı ah ah.
   
  wolkN bunu beğendi.
 9. @J-P bazıları istese de bilemiyor ton potansının nimetini. Cort X2 ile 1 yıla yakın ton potansını ne kadar çevirsem de çok ciddi, bariz bir fark hissedemiyordum. Ton potansının gerçekten "bir işe yaradığını" ibanezimi aldıktan sonra öğrendim.
   
  wolkN bunu beğendi.
 10. Aynen "alt segment" olarak tabir edilen gitarlarda ton potansı bariz bir değişim hissi yaratmıyor :) Bende sonradan anlamıştım sizin gibi.
   
 11. Andy Timmons çok güzel kullanır o potu
   
 12. Pedalınız yok ve ille de bunu evde yapmak istiyorsanız ayak başparmağınızı ile amfi üzerindeki düğmeye basın:) İşe yarıyor, tecrübe ile sabittir.
  Yeni başlayan birisi için gereksiz bir detaya takılmışsınız. Siz parçanın riflerini kusursuz çalın da, o kısım kusurlu oluversin.
   
  kapci42 ve Mustafa İLKER bunu beğendi.
 13. Çok teşekkür ederim :)
   
 14. Cleande çal drive geçerken hızlıca amfi üzerinden kanal değiştir biraz Zaman farkı olur ama refleks kasmış olursun taping de gelişir :D
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Pedalsız Değiştirme
 1. nocebo
  Yanıt:
  6
  Gösterim:
  1,271

Bu Sayfayı Paylaş