Pedalsız Ton Değiştirme

Arkadaşlar merhaba elektro gitara yeni başladım elimde ltd/esp nin m-10 modeli var blackstar id core 10 amfisi var. Hangi şarkıyı öğreniyim derken enter sandmane başladım fakat şöyle bi sorunum var şarkı başta başlarken clean ton da ama bir anda james hetfield yani ritimci bir anda distortion moduna geçiyor fakat pedla basmıyor. Nerden biliyorum; burdaki video da adam yerde diz çökmüş biçim de pedala basması imkansız gibi. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Bu tür dünya çapında ki grupların sahne arkası ekipleri de var onları atlamamak lazım. Bazı şarkılarda aktif manyetikli gitarların nimetlerinden de faydalanabiliyorlar.

Metallica'da Kirk'ün wah kullanımı hariç tüm tonal değişimler backstagede gerçeleşiyor. Birçok grupta da süreç böyle. Temel amaçlardan biri sahne şovunu belirli alanlarda kısıtlamamak diğeri ise müzisyenin aklının ton değişiminde olmamasını sağlayıp çalımına ve şovuna daha çok odaklanması. Bazı gruplarda şarkıdan şarkıya amfinin bile değiştiği oluyor, bir ton pedal vs açılıp kapanıyor. Ama eminim ki üşengeçlikten teknisyenine yaptıran da vardır :D Ama bileğe kuvvet hocam, daha çok basacaksın :D

Aktif olunca gitardan değiştirebiliyor mu yani? İlla ki pedal mı alıcam şimdi veya ilk 20 saniyesini es geçicem
Zaten evde kendiniz egzersiz yaptığınızı söylemişsiniz parça parça çalışın bir süre, seviyenizi bilmiyorum ama en azından bu tür şeylere hakim olana kadar araştırma yapın keyif almaya bakıp daha sonra istediğiniz şekilde oluşturursunuz ekipmanlarınızı, şarkıdan ziyade tarz ve kulağınıza hoş gelen tonlara yönelirsiniz..

@J-P bazıları istese de bilemiyor ton potansının nimetini. Cort X2 ile 1 yıla yakın ton potansını ne kadar çevirsem de çok ciddi, bariz bir fark hissedemiyordum. Ton potansının gerçekten "bir işe yaradığını" ibanezimi aldıktan sonra öğrendim.

@J-P bazıları istese de bilemiyor ton potansının nimetini. Cort X2 ile 1 yıla yakın ton potansını ne kadar çevirsem de çok ciddi, bariz bir fark hissedemiyordum. Ton potansının gerçekten "bir işe yaradığını" ibanezimi aldıktan sonra öğrendim.
Aynen "alt segment" olarak tabir edilen gitarlarda ton potansı bariz bir değişim hissi yaratmıyor :) Bende sonradan anlamıştım sizin gibi.

Arkadaşlar merhaba elektro gitara yeni başladım elimde ltd/esp nin m-10 modeli var blackstar id core 10 amfisi var. Hangi şarkıyı öğreniyim derken enter sandmane başladım fakat şöyle bi sorunum var şarkı başta başlarken clean ton da ama bir anda james hetfield yani ritimci bir anda distortion moduna geçiyor fakat pedla basmıyor. Nerden biliyorum; burdaki video da adam yerde diz çökmüş biçim de pedala basması imkansız gibi. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Pedalınız yok ve ille de bunu evde yapmak istiyorsanız ayak başparmağınızı ile amfi üzerindeki düğmeye basın:) İşe yarıyor, tecrübe ile sabittir.
Yeni başlayan birisi için gereksiz bir detaya takılmışsınız. Siz parçanın riflerini kusursuz çalın da, o kısım kusurlu oluversin.

Cleande çal drive geçerken hızlıca amfi üzerinden kanal değiştir biraz Zaman farkı olur ama refleks kasmış olursun taping de gelişir :D

Geri