İnceleme Behringer V-amp 2

Arkadaşlar merhaba,

Daha önce Blackburn kullanıcı adıyla girdiğim Turkrock a maalesef şifremi unuttuğum için bu yeni kullanıcı adıyla gireceğim artık. (blackburns)

Bazılarınız hatırlar gerçi uzun zaman oldu Ultra-G nin 4X12 Kabin Simulasyonu diye bir başlıkta Ultra-G yi tanıtıp ses örnekleri vermiştim başlıkta sizin ilginizle bayağı bir konuşup tartışmıştık Ultra-G üzerine. (http://www.turkrock.com/ftopic33728-0.html)

Aradan uzun zaman geçti bir müddet müziğe ara verdim. son 4 aydır tekrar müzikle uğraşmaya başladım. Foruma girmediğim onca zaman zarfında yine onlarca ekipman satın aldım kullandım inceledim vs. Ancak yaşadığım ilginçliği paylaşmak için bu başlığı açtım.

XT Live, GT-8, Digitech GNX-2 son kullandığım processorlerdi. Gayet te memnun kaldım cihazlardan. 2-3 senedir aklımda hep "yahu şu v-amp 2 yi de bir alıp denemedim adam gibi" diye hayıflanırdım. Ama kimi, alet gecikme yapıyor demiş kimi dış plastiği dandik demiş sesi çok çok da övülmemiş diye hep yüzümü v-amp 2 den çevirirdim. Ta ki geçtiğimiz 2 ay öncesine kadar.

Tüm processorlerimi satmıştım dedimki ya hadi uyduruk ta olsa bir v-amp 2 alayım alet kötü de çıksa en fazla 150-200-YTL param yanar diye düşündüm. Bariz bir aşağılama ve isteksizlikle v-amp 2 yi aldım. Eve geldim aleti direkt ses kartıma bağladım sesini iyice bir açtım factory presetlerde gezinmeye başladım ki o da nesi ? V-amp 2 den çıkan seslere inanamadım uzun süre öyle kalakaldım. O kadar gt-8 , xt live falan kullandım böyle şaşırmamıştım. İster inanın ister inanmayın. :LOL:

Nelere mi şaşırdım :

1- Cihaz daki amfi simulasyonlarının dinamiklere verdiği cevaplara

2- Üzerindeki Delay in performansını XT Live da alamamış olmama

3- Delay ve Reverb ün oluşturduğu ambiyansı boss tekli delay pedallarıyla bile bir türlü elde edemediğime. Daha kaliteli demiyorum ama oluşan ambiyans gerçekten bir cd album deki derinlik hissini veriyor. Tonda reverb yüzünden veya delay yüzünden metalik bir sound oluşmuyor. Özellikle v-amp nin bu özelliği tonlarınızı bambaşka bir havaya büründürüyor. Yani delay ve reverb ü fazla da kullansanız tonunuz ölmüyor. Transparanlığını koruyor.

4- Amfi ve Kabin simulasyonları kopardı beni, hele "modern hi-gain" deki tonun analog hissine hala inanamıyorum iddia ediyorum bu doğallığı diğerlerinde göremedim.

5- Üzerindeki efektlerin özelikle XT Live dan kat kat iyi olduğuna şaşırdım.

6- Tonun legato ve tappinglere verdiği harika cevaba şaşırdım.

7- Evde Satriani gibi bir tona bu kadar kolay 150-200-YTL ye nasıl ulaşılabildiğine şaşırdım :LOL:

8- Veeeee bana göre herşeyden önemlisi teller arası hacimi bu kadar güzel farkettiren bir processore kolay kolay rastlamadım. Çıkıyorsunuz üst tele, üst tellerin kalınlık farkından oluşan bas hissi inanılmaz doygun birşekilde hissediliyor. Legatolar harikaaa oldu. Eskiden sansamp 2 vs kullanırdım hatta forumda üstadlardan birisi de yazmıştı unuttum kim olduğunu onun da dediği gibi üst tele çıkıyorsun alt tele iniyorsun hacim hep aynı. Telin o kalınlığı hissettiren tondaki genleşme falan yok. Oysa V-amp 2 de bu apayrı bir zevk uzun süredir üst telleri bu kadar zevkle kullanmamıştım.

9- V-amp editoru kullanması çok kolay ve zevkli. İstediğiniz tonu yazıp kaydedebiliyorsunuz. Yine bu başlıkta kullanımını ve bağlantı şeklini de ayrıca anlatacağım.

10 - Henüz denemedim ama Internetteki bir convertor programı sayesinde POD XT patch lerini V-amp 2 ye dönüştürüp kullanabiliyorsunuz. Tabi bu durumda Line 6 patchleri de emirinize amade oluyor. :LOL:

11- Pod XT de sese belirgin bir karakter nufuz ediyor hangi tonu kullansanız ben pod xt de yapıldım diye bağırıyor. Bendeki XT Live dan biliyorum bu beni çok sinir ediyordu. Oysa V-amp 2 de tonlar acayippp transparan ve çok gerçekçi.

12- GT-8 de drive lar daha gerçekçi Xt-live dan. Ama onda da kabin simulasyonları çok kötüydü. Aleti amfi de kullanınca canavar evde veya PA sistemde çok kötüydü. Yani GT-8 in kabin simulasyonlarını hiçmi hiç beğenmedim ve iddia ediyorum V-amp 2 nin kabin simulasyonları GT-8 den daha iyi. Tabi bu bir inceleme yazısı ve ben kendi görüş ve kanaatlerimi yazıyorum fikirler değişebilir kimse alınmasın.

Aklıma daha çok şey geliyor ama onları da sonra yazarım. Bu yazıyı yıllar önce yazmam lazımdı ama maalesef V-amp 2 ye çok önyargılı davrandığım için alıpta denememişim. Şimdi kaçan yıllarıma yanıyorum :LOL:

Gecikme varmı evet çok çokk rahatsız etmese de var. Plastiği kalitelimi? Yok POD XT kadar değil. Ama bana böyle bir ton güzelliği sunan cihazı ben, kartondan yapmış olsalar alır başımın tacı yapardım.

Aşağıda V-amp 2 ile yapılmış bir deneme kaydı var Satriani ezgileri vs karışık bir kayıt oldu idare edin daha iyilerini koyacağım. Yüksek sesle dinlemenizi tavsiye ederim. Fark daha iyi anlaşılıyor, tonun hırçınlığı minik pena hareketlerine ve farklı basış basınçlarına verdiği değişiklikler daha iyi anlaşılıyor..

V-amp 2 Ses Örneği-1

V-amp 2 Ses Örneği-2

ben şu an kendim çalarken ki kullandığım ayarları yazayım:

gitarım(tb11 li dk2) --> boss mt2 [ses saat12 , high saat12, low11, middle saat5 (yani 0), mid freq saat10, distort saat9] --> vamp2 [treb 10, bass9, mid11, delay, gain 12, modern hi gain amp, 14 no lu kabin] --> marshall mg30dfx

ton olayından çok anlamam ama fikir vermesi açısından yazdım. daha iyi fikirleri olanlar paylaşabilir:)

bu mt2 ye veya herhangi başka hiç bir pedala gerek yok yaw bu aleti kullanırken... rectified head ile savage beast çok güzel. özellikle rectified head ı çok beğendim şu sıra onunla çalıyorum...

Rectified head biraz fazla bass geliyor ama ona yakın karakterde Modern Hi-gain modellemesi gayet başarılı bence. Ayrıca Savage Beast de süper hakkaten :)

thunderhead demiş ki:
V amp2 icin ne tur bir midi kablosu almak lazim???

Kullanan birisi bir resim koyabilir mi??

Daha bir-iki gün önce İzmir Trigon müzikten midi kablosu aldım vamp2 için bugün deneme şansım oldu açıkçası bilgisayardan ton yazıp kullanmak o kadar rahat ve detaylı ki bir daha mecbur kalmadıkça vamp2 nin üzerindeki knobları kullanmam muhtemelen :D

Bu arada aslen hiçbir atraksiyonu olmayan bir kabloya 25 ytl bayılmam sinirimi bozdu içinde elektronik bir devre olsa bişi demicem direk lehim yav!! (usb midi kablolarının fiyatlarına değinmiyorum bile.)

son olarak bu şekilde ses kartına direk girmek için (usb olmayan) midi kablosu bulana kadar canım çıktı izmirde sadece trigon da var. Ankarada da panmusic de vardı sanırım.

haplo_trm demiş ki:
thunderhead demiş ki:

Daha bir-iki gün önce İzmir Trigon müzikten midi kablosu aldım vamp2 için bugün deneme şansım oldu açıkçası bilgisayardan ton yazıp kullanmak o kadar rahat ve detaylı ki bir daha mecbur kalmadıkça vamp2 nin üzerindeki knobları kullanmam muhtemelen :D

Bu arada aslen hiçbir atraksiyonu olmayan bir kabloya 25 ytl bayılmam sinirimi bozdu içinde elektronik bir devre olsa bişi demicem direk lehim yav!! (usb midi kablolarının fiyatlarına değinmiyorum bile.)

son olarak bu şekilde ses kartına direk girmek için (usb olmayan) midi kablosu bulana kadar canım çıktı izmirde sadece trigon da var. Ankarada da panmusic de vardı sanırım.

Yazık olmuş ben çankaya bit pazarındaki necip bilgisayardan 15 ytl'ye aldım.Adam üstüne yanında bir kaç tane stereo kulaklık çoğaltıcısı verdi ben isteyince :)

Vamp'ı D ve E butonlarını basılı tutarak açıyorsun. ekranda "CL" yazısı görününce D ve E yi bırakıp ok tuşlarına aynı anda bastığında fabrika ayarlarına dönüyor alet.

kolay gelsin ;)

cevat_kelle demiş ki:
haplo_trm demiş ki:
thunderhead demiş ki:

Yazık olmuş ben çankaya bit pazarındaki necip bilgisayardan 15 ytl'ye aldım.Adam üstüne yanında bir kaç tane stereo kulaklık çoğaltıcısı verdi ben isteyince :)

keşke yollasaydın onu da :) zira gain ve mid düğmeleri işlevlerini kaybettiği için bunları kullanamıyorum, bilgisayardan ayar yapmış olurdum.

pan müziği az önce aradım yok dediler, ankara'da başka nereden bulabilirim ki bu kabloyu?

vamp

bende laptop var bitane midi kablosu aldım takacak yer bulamadım :) joistik girişi gibi bişey var ama midi kablosununki büyük geldi!Nasıl yaparım acaba??
Dostum ulusta midi kablosu bulursun bu arada bulamazsan benimkini veririm...

bi dipnot geçeyim (belki bilmeyen vardır diye çok bilmişlik olmasın aman diyim :) );

midi kablosu ile vamp2 yi amfi&kabin sim. + 3 tane stompbox gibi kullanabiliyorsunuz.

normalde ton yazarken amfi&kabin+reverb+1modülasyon (veya kombine edilmiş mod. chorus+delay gibi) kullanabiliyorken (ve bu mod. ayarlarını yüzeysel yapabiliyoruz);

midi kablosuyla amfi&kabin+reverb+ 3modülasyon [delay (mono delay, echo, ping pong delay) + modulation(chorus, flanger, rotary, phaser, tremolo) + pre-fx (compressor, auto wah)] kullanılabiliyor.

kanımca faydalı bi olay baya cıngıllı şeyler yapılıyo bu sayede ;)

bu arada konya sokağa gidecekseniz şayet alın parçaları kendiniz yapın midi kablosunu (lehim yapmayı biliyorsanız tabi :)) hala sinirliyim s.kik bi kabloya 25ytl verdiğim için :evil:

sertsessiz demiş ki:
cevat_kelle demiş ki:
haplo_trm demiş ki:
thunderhead demiş ki:

keşke yollasaydın onu da :) zira gain ve mid düğmeleri işlevlerini kaybettiği için bunları kullanamıyorum, bilgisayardan ayar yapmış olurdum.

pan müziği az önce aradım yok dediler, ankara'da başka nereden bulabilirim ki bu kabloyu?

Ozan,olayı anlatayım.Kablo bozuk çıktı :D Zaten çalışsaydı sendeki usb to midi yi istemezdim.Ben bir kaç gün önce dükkana götürüp iade ettim.Ama istersen sana yenisini alıp gönderebilirim izmirden.ihtiyacın varsa burdan temin etme olanağımız var yani ;)

Bu arada gain ve mid düğmeleri çalışıyor abi,keşke bana özelden sorsaydın,düğmeyi biraz yukarı çekince (hafif ama) ayarları değiştirebiliyorsun.Neyse sen ihtiyacın olan bişi olursa ulaş bana.
Alette kesinlikle sorun yok çalışmayan bir fonksiyon da yok zaten bilinen birşey behringer stabilitesi yüksek aletler maalesef üretemiyor :(

Edit:imlâ

yanlış anlama kargoda da oluşmuş olabilir tam öğrenmek istediğim de oydu zaten suçlama yapmak istemedim. mebran bana yardımcı olmaya çalışıyor kablo konusunda sağolsun :)

iki gündür aleti kırmamak için çaba gösteriyorum!!!

birkaç aydır kullandığım ve 3 haftadır midi kablosuyla sorunsuz bir şekilde bağladığım aleti bilg. nedendir bilinmez birden bilgisayar vamp2 yi görmemeye başladı kablodandır dedim uğraştım biraz hallettim. ama iki gündür durduk yere presetleri silip saçma sapan presetler oluşturuyor bilg. takınca presetlerin ismi "kdjtn??d*09*" gibi görünüyor. birkaç kere factory setting e getirdim aleti ama bugün stüdyoda beklenmedik bir ibnelik yaparak yine mahvetti presetlerimi!!!

ben içindeki presetleri hafızada tutmaya yarayan ince pilin bitmeye yüz tuttuğunu düşündüm başka bir sebebi olabilir mi acaba ya??? bilen varsa yardım etsin Allah rızası için kırcam cidden ya :evil:

Geri