Analog Pedal Setup Için Amfi Tavsiyesi

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda srv975 tarafından 13 Temmuz 2016 tarihinde açılan konu

1. srv975

srv975

467
    159
    506
    Merhaba,
    Evde kullanabileceğim, analog setupa uyum sağlayacak amfi arıyorum.
    Blues'dan Metalle kadar tüm tonları elde edebileceğim bir setup kurmak istiyorum.
    Amfinin sadece clean kanalını kullanmak istiyorum.
    Drive ve modulation tonların tamamını pedal setuptan almak istiyorum.
    Benim derdim 15 farklı pedalla uyumlu olabilecek, genelde pedallarla anlaşabilecek bir amfi olması.
    Lambalı bir amfi olmasını düşünmüyorum. Transistörlü bir amfiyi tercih edebilirim.
    Sizlerin pedallarla en uyumlu bulduğunuz amfi nedir?
    Marshall MG serisi bir amfi mi alsam diye düşünüyorum.

2. Amfide fx loop olmasına dikkat ediniz.
    12" hoparlör olmasına dikkat ediniz.

srv975 bunu beğendi.
  3. Tech 21 Tm serisiydi sanirim, cok ovuyorlardı.
    Marshall mg 15 kullaniyordum, yuksek seslerde cizlama yapiyor.

srv975 bunu beğendi.
  4. Tm60 harbiden güzel bir amfi. Transistörlerin de ne kadar iyi olabileceğinin göstergesi.

srv975 bunu beğendi.
  5. Bu bahsi gecen amfileri ne kadar kullandiniz? Neye dayanarak ovuyorsunuz? Amfide fx loop neden kullaniyorsunuz? Neden 12 inch speaker?

2x10 ile de cok verimli calisilabilir. Dunyanin en unlu ve en kullanilan amfilerinden Twin Reverb de fx loop yok. Fx loop olmasi neden dikkat edilmeli? Twin Reverb, Deluxe Reverb, Blues Jr, Jazz Chorus hicbiri fx loop kullanmamakta...

EMM, srv975 ve 2013 bunu beğendi.
  6. Evet illa muhalif olma çabası kendini gösteriyor.
    En az 12" olmalı ki bas frekanslar kendini daha iyi ortaya çıkarabilsin. 2x10 hoparlörden bahsediyorsunuz bu ne saçma bir argüman? 2 tane 10 inçli hoparlörden bahsediyorsunuz.
    Kaldı ki arkadaş sadece amfi tavsiyesi istemedi pedallarla anlaşacak amfi tavsiyesi istedi. Ve her pedalı imputtan girmek pek sağlıklı değildir.
    Ve evet tech 21 tm60ı 2 seneden fazla kullandım

srv975 ve thedevilsviolinist bunu beğendi.
  7. Sacma arguman dediginiz seyler agzimi acik birakmisligi var. Her 12 inch speaker yeterli bass frekansini vermeyebilir. Bir suru model var. 10 inch speakerin daha bassli olduguna sahit oldum.

Neden fx loop?

srv975 bunu beğendi.
  8. Chorus flanger delay reverb gibi efektlerin imputtan girilince tonu bozmasından dolayı olmasın?
    Hayır ben şu noktaya saçma dedim 2x10 tabiki 1x12den daha güçlü olur hem iki tane 10"lik hoparlörünün olması hemde stereo olmasından dolayı

srv975 bunu beğendi.
  9. Arkadaşlar yeni 10 inç, 2 tane kabin alan biri olarak -yalnız altını çizeyim sadece birini kullanıyorum, bas ağırlıklı olanı-, kullanılan hoparlörüne göre bu iş çok farkediyor gerçekten. 12 inç hoparlörüm de var, ve ciddi anlamda 10 inç olan da bas sesleri gayet güzel, boğmadan verebiliyor, hoparlörüne bağlı kesinlikle @mego1 'e katılıyorum.

Fx Loop iyidir güzeldir efektler için, 12 inç de aynı şekilde iyidir ama bunlar şart şeyler değil. Çünkü drive eğer pedaldan alınacaksa, drive pedalından sonra efekt kullanmak pek de sıkıntı yaratmaz. En güzeli Fx Loop tabi ki ama mesela o da çok kablo karmaşası yaratıyor. Arkadaş zaten drive'ı pedaldan almak istiyorum demiş -ki her tarzı yapmak istiyorum diyen biri için hiç mantıksız değil-.

Burada önerilecek amfiler daha çok Jazz Chorus ya da Fender amfileri olmalı. Clean yani.

srv975 bunu beğendi.
  10. 2x10 amfinin 2x12 amfilerden daha bassli oldugunu da gordum. Ayrica modulation reverb ve delayler inputtan girince ton bozulmaz. Genelde amfi drivei kullanilacaksa tonun camurlasmamasi icin kullanilir. Ozellikle bu tarz efektleri drive oncesine koyan bir suru insan var. Biraz kaotik ton elde etmek amacli.

srv975 bunu beğendi.
  11. 2013

2013

254
    607
    2,705
    Aynı speakerın 12" olanını blues jr. da, 10" olanını princeton reverb de kullandım.
    Blues jr da basslar boğuk ve net değilken, princeton da 10" speaker volume 3 te ve karşısında çalarken bassların titreşimini ciğerinde hissediyorsun, ayrıca net ve gergin tonlar ile.
    Bahsi geçen speakerlar jensen p12r ve jensen p10r. Tecrübeyle sabittir ;)

srv975 bunu beğendi.
  12. Evde hobi amaçlı çalacaksan eğer bence analog pedal olayı para tuzağı. Bende lambalı amfi de var modellemeli amfi de aradaki fark çok az. Ya da benim kulak anlamıyor farkı.

srv975 bunu beğendi.
  13. srv975

srv975

467
    159
    506
    Ben yorumlarınız için teşekkür ediyorum.
    Görüş farklılıklarının olması çok normal, sonuçta herkesin zevki ve hissiyatı farklı.
    Küçük anfiler de FX bulmak zor oluyor.
    Haklısınız hoparlörler çok önemli ve bildiğiniz gibi hoparlörlerin fiyatları zaten kalitesini belli ediyor.
    Bazı amfilere 10$ hoparlörde takılıyor, bazısına 1000$ hoparlör takılıyor veya siz modifiye edebiliyorsunuz.
    Şuan firmalar bizlere inanılmaz sayıda ürün ve çözüm sunuyorlar, ben evde setup ve gitarlarımla uyumlu olabilecek, transtörlü (lambalı olunca evde ses açamayacağımdan düşünmüyorum.) 15watt 20m2 oda için yeterli. zaten amfi ile aramda 1m mesafe var :)
    Kafa Kabin şeklinde de olabilir. Çok yüksek bütce ayırmak istemiyorum.

Şuan 15 kadar pedal var. Bu arada pedal sisteminin pahalı bir hobi olduğunu biliyorum.
    Benim de evde ki hobim bu :) Birileri şu pedal harika diyor, ben o pedalı alıp setupta denediğimde bu zevki yaşamıyorum. Amfiden olabileceğini düşünüyorum.

3 farklı gitar kullanıyorum, Stratocaster, Prs, LP tarzında, bu 15 pedal ve amfiyi farklı 3 gitarlar ile kullanıyorum.
    Şuan 5 tane drive, 3 reverb, 2 tane chorus, comp, wah, Flanger, acustic, delay vb pedallarım var.
    Farklı gitar ve pedallar ile orta karar başarılı olabilecek bir amfi arıyorum.

Son düzenleme: 17 Temmuz 2016
  14. Randall rg serisine göz atmanı öneririm. 12" celestion hoparlör var ama bildiğim kadarıyla celestionun da orta karar bi hoparlörünü kullanmışlar. Fx send return girişleri de var. 75w transistörlü. 2. Eli uygun fiyata bulunabiliyor. Fakat şöyle birşeyde var. Clean headroomu yüksek lambalı bir amfide alınabilinir. Zaten drive'ı amfinin lambasından değil pedallardan alacaksınız. O yüzden sesi pek dert etmeyin derim.

srv975 bunu beğendi.
  15. Drive pedaldan alınacağı için fx loop a hiçmi hiç ihtiyaç yok. 12" speaker ise solid state amplilerde gerekli değil, zira topolojisi sebebiyle solid state amplilerin alt frekans cevapları gayet başarılı.

rosto bunu beğendi.
  16. srv975

srv975

467
    159
    506
    Siz benim yerimde olsanız hangi marka ve model tercih ederdiniz

17. Ben sarışınım, zenci bir hatunla evlensem çocuğumuz japon olurmu?

mego1 bunu beğendi.
  18. srv975

srv975

467
    159
    506
    Hocam, hangi marka hangi model tercih edersiniz. Pedal setup için en uygun amfi nedir

19. Ben ufak bir lambalı alırdım yerinde olsam. Lambalılar bildiğin gibi pedallar ile çok iyi geçiniyorlar. Türkiye' de piyasayı tam bilemiyorum ama en ucuz lambalı sanırım mooer, bütçene göre vox lil night train falan bakabilirsin.

20. srv975

srv975

467
    159
    506
    Kabin ne tercih ederdiniz

Bu Sayfayı Paylaş