Heavy , Thrash , Death Metal Amfi Seçimimde Yardımcı Olur Musunuz ?

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda markosegueda7819 tarafından 13 Temmuz 2016 tarihinde açılan konu

1. Merhabalar , birkaç aydır kullandığım Orange Micro Dark ve 8 inch lik kabinimden yeterince pişman olunca komple seti değiştirmeye karar verdim. Aslında büyük bir kabin alıcaktım ama hazır birikmiş param da varken bu seti 500 e sattım ve şu an 2000 gibi bir bütçem var. Gitarlarım PRS Fredrik Akesson Signature ve Jackson JS11 . Kullandığım pedal yok. Yukarıda yazdığım türlerde çalacağım amfi önerilerinize açığım. Şu ana kadar sadece Blackstar HT Metal 5 Kafa Kabin ve aynı modelin kombosuna baktım. İkisi de hoşuma gitti ancak kararsızım. Kafa Kabin Lambalı bir set mi yapsam yoksa kombo mu alsam bilemedim . Evde kullanacağım en çok amfiyi. Ayrıca Laney Ironheart da internetten baktığıma göre çok hoş. Blackstar konusunda yardımcı olursanız ve amfi önerilerinizi yazarsanız sevinirim.

2. Engl denedigim kadariyla basarili tabi senin de denemen lazim. Bence her yola gider :D

3. @jemini hangi modelleri önerirsiniz engl dan ?

4. Evde kullanacaksan tam lambalının sesini adam gibi açamayacaksın demektir. Bu da demektir ki kısık sesteki performans önemli. Bu yüzden ne önersen boş bir yerde. Kendin denemedikten sonra bir kıymeti olmaz.

Bugera'nın high gainlerini, Engl IronBall modelini, rahatça önerebilirim. Ama lambalı amfinin hakimiyet istediğini de eklemem gerekir. Kısık seste iyi ton yakalamak için bol bol eq katını kurcalamalısın.

5. @hackeiommi Engl ironball un kaç watt lığını almak uygun olur eve ?

6. Olay watta değil. Öyle sanılır ama değil. 1 watt amfi bile ev için büyük gürültü üretir. 5 watt ile 100 watt arasında ev açısından çok çok büyük bir fark yoktur. Bu yüzden doğru soru "kaç watt?" değil, "yüksek ve kısık sesteki performansları nasıl?" olmalıdır. O taraf da zevk renk meselesi. Bu yüzden sürekli "denemeden almayın" diyoruz.

Benim evde 50 watt amfi var. Çünkü kısık seste bir iki ayarla iyi performans veriyor. Yoksa at veya sat gitsin.

J-P bunu beğendi.
  7. powerball denemiştim ben kısık seste ne kadar verim alabilirsin bilemiyorum, denenerek alınması taraftarıyım bende

en azından kısık seste hangisinin tonu hoşuna gider ya da gitmez onu ayırt edebilirsin

8. Kısık ses muhabbeti ne kadar kısık? Müstakil evde oturuyorum komşuları rahatsız etme derdi yok denecek kadar az. Test etme amaçlı birkaç kez lambalı amfi çaldım ancak hiç evde çalmadım bilmiyorum o yüzden. Çaldığım yerler hep sesi yüksek açma imkanı olan yerlerdi.
    Atıyorum blackstar ht1 gibi bir amfiyi aldım elime. Sesi % kaç açmalıyım ki tatmin edici ses alayım?
    Ya da biraz uçalım, elime aldım 100w dual rectifier'ı, taktım 4x12 kabine. Buna yüzde kaç gider? Evde o yüzdede açsam kulaklarım patlar, gözlerim kanar mı? Daha önemlisi gökkuşağı kusabilir miyim?

9. dream bunu beğendi.
  10. @dream olabilir mi?

gurkanisevic ve dream bunu beğendi.
  11. Sorularının çoğu tasarıma bağlı olaylar. Ben master volume 1'de, ev seviyesinde iyi performans veren 100 watt Soldano Hot Rodded ve Decatone ve Engl Screamer 50 watt da gördüm, sesini 2,5 seviyesinde açamadığım 1 watt Blackstar da.

Kesin cevap alabilmek için onlarca lambalı amfi marka ve modelini denemiş olmak gerek. O tecrübe de ya @sixfeetunder Ertunç abide, @scalloped Erdem Birgül'de bulunur.

sixfeetunder ve ExclusiveBFS bunu beğendi.
  12. Ironball için konuşuyorum;
    1 Watt modunda ve 5/20 watt modunda aynı volumde alacağınız verimlilik farklı olacaktır.
    1 watt modunda 20 watt'a nazaran ben riffleri ve palm mutingleri güçsüz buluyorum. O yüzden 20 watt'da kullanıyorum. Ha ne kadar verim alıyorum orası ayrı tartışma konusu. Bir kaç kere evde sesi sona köklediğim oldu bayram zamanı apartman sakinleri tatile gitmek üzere terketmişlerken :) Hakkaten dedim bu amfiler sesi açıldıkça güzelleşiyor.

kutay, dream ve hackeiommi bunu beğendi.
  13. O senin güvenilirliğin ve güzelliğin sevgili @gurkanisevic

gurkanisevic bunu beğendi.
  14. Evet olabilir sevgili üstadımız @hackeiommi abimiz

hackeiommi bunu beğendi.
  15. Buluşmalar sağolsun, adın kullanıcı adınla direk eşleşmiş durumda kafamda abi :D

dream bunu beğendi.
  16. Bir Ironball kullanıcısı olarak söylemlerinin bir çoğuna katılsamda , gece geç saatlerde bile apartman dairesinde lambalı sesi almak için 1 watt modu candır. 20 watt da iken master ve/veya drive in volume potunu kısınca verimsizlik hat safaya çıkıyor. Onun için müsait zamanlarda 20 watt , namüsait zamanlarda 1 watt ta kullanmakta fayda var diye düşünüyorum.
    Sevgili @sixfeetunder nickli Ertunç abimiz sürekli 20 watt ta ve atenüş ile kullanıyordu alternatif olarak

sixfeetunder ve hackeiommi bunu beğendi.
  17. Her zaman iyinin iyisi vardır ve olacaktır. Önemli olan seni tatmin edecek doğru amfiyi bütçe dahilinde bulmak ve kullanabilmektir.
    Blackstarlar fiyat/performans olarak başarılı amfilerdendir , alternatifleri değerlendirilebilir.
    Ama eski bir ıronheart kullanıcısı olarak istediğin tarza bakılınca kesinlikle uzak durulması gerektiğini düşünüyorum. Bu benim kişisel fikrimdir sonra kavga çıkmasın Alacağın amfiyi kullanacağın oda, hoparlörün inçi bakımından önemlidir ama ıronheart ta ciddi drive ve tayt sorunu olacaktır diye düşünüyorum .

18. @hackeiommi @dream ben bugün engl gigmaster 30 kombo denedim . Engl ların sound unu beğendim ancak bütçemi aşacak olduğu için Blackstarlar arasında seçim yapmaya karar verdim. Bana Blackstar Ht Metal 5 Kafa Kabin mi yapmamı önerirsiniz yoksa Ht Metal 5 komboyu mu? Ht Metal 5 kafa 5 Wattmış ev için uygun mudur sizce?

19. İronball atenatörle kullandıktan sonra atenatörsüz denediğimde arada çok fark vardı..

20. Thomann'a bakmayı unutmayın. Ben DoRe'ye nazaran yaklaşık 1000 tl az fiyata aldım. DoRe nakit 3700 civarı fiyat çekti. Ben gümrük vergisi dahil 2600 kusure aldım.

hackeiommi bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş