Bu Gitarın Mi Teli Kaymis Mi?

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda asdf0010 tarafından 16 Temmuz 2016 tarihinde açılan konu

 1. Gitatım japon jackson warrior. Bugün telleri exl120 ile degistirdim ince mi teli cok asagida gibi geldi. Çalarken de bir iki defa aşağı kaçırdım. Bu konuda ne yapılabilir?[​IMG]
   
 2. kaymış evet.. iki mi'nin dışında eşit mesafe olmalı.. nut ya da köprüde sorun olabilir (muhtemelen ikincide, yerine tam oturmama vb).. değilse sap vidalarını 2 tur gevşetip eşitletecek şekilde sapı kastırıp eşzamanlı vidalama çözüm olabilir (youtubeda masa üstünde güzelce yapan bi ani var, zor değil)
  daha kötüsü ne olur bilemiyorum..
   
 3. Üst eşik kaymış olabilir, sap da bağlantı yerinden dönmüş olabilir. Eğer sapı düzeltme niyetiniz varsa telleri gevşetip yapın. Aklınızda olsun yeni tel seti takarken ya da telleri komple gevşetip geri sıkarken akorda gelene kadar bir teli sıkmayın, her telden biraz birax sıkarak akort yapın. Telin tek tarafta uyguladığı gerginlik iyi değil.
   
 4. Gitarim floyd rose lu yani üst eşik Vidalı. Kayabilecegini düşünüyorum köprünün tel yuvalarında da sorun yok. Köprü yükseklik vidalari etkiler mi acaba?
   
 5. Kesin konuşmayayım ama nut da bir sıkıntı yok gibi tel yukarıda normalde aşağıya doğru kaymış gibi duruyor
   
 6. Bugün nutla oynadim. Su anda ölçüm yaptım. Nut 4.2 mi 4.3 mu emin değilim.

  Nut: 6.tel: 0.3 1.tel:3.9
  24. Perde: 6.tel: 0.5 1.tel 5.3[​IMG]
  [​IMG]
   
 7. ikinci fotoda aşağı (köprüye) gittikçe sağa (aşağı) doğru kayıyor teller.. ya sap aşağı doğru eğim almış, ya da köprü saat yönünde dönmüş bir miktar.. arkadaki yayların dizilimi simetrik mi ve bağlandığı metal parça paralel mi? köprünün oturduğu vidalarda ya da bağlantı noktasında köprüde bir sorun var mı?
   
  Kemal ERTÜRK bunu beğendi.
 8. Arkadaki yaylar simetrik ama pararel olmayan şekilde bağladım üçgen seklinde. Ama demiri pararel. Sapı nasıl teşhis edebilirim acaba?
   
 9. bi yolı var mı bilmiyorum, deneme yanılma anca.. neck pocket vidalarını söküp uçtaki iki vidanın alt tarafına birer kürdan ya da kibrit sokup vidalayıp bakabilirsiniz düzeliyor mu diye.. düzeldiyse ok, biraz düzeldiyse aynı yana birer kürdan daha, çok olduysa çıkarıp inceltip tekrar dneyerek falan.. aklıma gelen bir fikir sadece, denemekten zarar gelmez..
   
 10. EMM

  EMM

  Sapı tüfek gibi tutarak, bir gözünüzü kapatarak, köprü tarafından sapa doğru bakınız. Sap dönmesi de olabilir.

  Eğer sap dönmesi ise vidalarla bağlantıyla bir ilgisi olmaz. Luthiyelik uzun bir işi olur.
   
 11. Bakıp sonucu yazıyorum. Peki bu durumda kalsa biraz rahatsızlık dışında zararı olur mu? Ölümcul birsey gıbı durmuyor.
   
 12. Jacksonların sap cebi güzel açılmış oluyor genelde, köprü yerine oturmamış olabilir. Köprünün ayaklara tam oturup oturmadığını kontrol et. Sonra sapın fretboard altında kalan kısmına iki yandan da bak, ince mi telinin olduğu kısımda çok az bir boşluk varsa sap yamuk takılmıştır.
   
 13. Sapri
  Sapı sokup kendimce düzgün şekilde taktım. Son durum bu
  [​IMG]
   
 14. Düzelmiş gibi duruyor. Japon jacksonların işçiliği düzgündür, sapı söküp takan yanlış yapmış.
   
 15. Ama tel emg logolarinin aynı yerinden gecmiyor mesela. Birisi g başı birisi çizgisi
   
 16. Orayı dert etme, logoların yeri referansın değil, tel klavyenin sonunda dengeliyse sıkıntı yok demektir. Mühim olan çalarken telin klavyeden dışarı kaçmaması.
   
 17. manyetiklerin ölçüsü ve yatayda konumları aynı ve sabit, teller ise birbirlerinden uzaklaşıyorlar giderek, aynı yerden geçse sorun var demektir.. fena görünmedi bana da bu hali..
   
 18. Teşekkürler, tekrar sorun yaşarsam hortlatirim. :)
   
 19. Bazen sap gevşiyor sıcak soğuk vs derken. Benim ibanez prestijim vakti zamanında böyleydi vidaları biraz sıkmıştım düzelmişti.
   
  asdf0010 bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş