Kromatik Dizilerin Alabileceği Akorlar Hakkında

'Müzik - Genel' forumunda xxKovakafa tarafından 16 Temmuz 2016 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba arkadaşlar, kromatik bir dizinin alabileceği akorları bulurken nelere dikkat etmeliyiz? Örneğin Minör ve Majör dizilerde olduğu gibi bir formülü var mı?
   
 2. Aynı soruyu ben de merak ediyorum. Ayrıca kromatik dizilerde majör-minör diye bir ayrım yoktu değil mi arkadaşlar? Bilenler yanıtlayabilirse çok sevinirim
   
 3. Tüm akorlar.
  Açmak gerekirse, kromatik dizi, tüm dizilerin içinden doğduğu en geniş kümedir. 12 sesten oluşur. Klavye üzerindeki her ses kromatik diziye aittir. Gitarı yere düşürdüğünüzde bile çıkan ses -akor denirse de akor - kromatik dizi ile uyumludur.
   
  Son düzenleme: 13 Ekim 2016
  AtoFi ve uvidinli bunu beğendi.
 4. 1) "Kromatik diziler" diye bir şey yoktur. Tek bir kromatik dizi vardır. 12 sesin tümünü içerir.
  2) Bir dizi üzerine kurulan akorlar, bu dizinin başlangıç notası ile diğer notalar arasındaki mesafenin farklı olması nedeniyle farklı fonksiyonlara sahiptir. Kromatik dizide böyle bir şey olmadığı için, kromatik dizi konvansiyonel anlamda akor yapıları üretmek için kullanılmaz. Elbette kromatik diziden teorik olarak "akorlar" üretilebilir ama bunlar oldukça sıradışı şeyler olacaktır. "Atonal" tabir edilen müzikler için kaynak olarak kullanılabilirler.
  3)Kromatik sözcüğünün anlamı ne yazık ki yanlış biliniyor. Herkesin aklına kromatik dizi geliyor. İşin aslı şu ki, bir diziye ait olmayan her sese kromatik denebilir, ama bu sesler tonaliteyi bozmadan kullanılabilirler. Klasik armoni kitaplarında yer alan "kromatik armoni" bölümleri bu işin kurallarını anlatır. Bazılarının sandığının aksine, kromatik dizinin armonizasyonunu anlatmaz:)
  4) Cazda kullanılan ve majör diziye kromatik bir veya bir kaç sesin eklenmesi ile oluşturulan dizilerde bu notaların armonizasyonu için genellikle diminished akorları kullanılır. Ama bu notalar çoğu zaman kuvvetli vuruşun üzerine denk getirilmez ve er ya da geç kuvvetli bir akor sesine çözülür. Teknik olarak bu notalara "yaklaşma" ya da "geçiş" sesleri denir.
  Buna iyi bir örnek, Korsakoff'un ünlü "Flight of the Bumblebee" eseridir. Bir dizi kromatik ses yana gelmiştir, ama kuvvetli zamanda vurgulanan sesler aslında son derece konvansiyonel akorlara denk gelir. O yüzden de kromatik diziden epeyce bir pasaj çalınsa da aslında eser tonal yapıdadır.
   
  Kutay_, fjc, dream ve 6 kişi daha bunu beğendi.
 5. Teşekkürler. Bu aralar teori üzerine çalışıyorum. Amatör bir genç olarak her şeyi şu an için bilmem zor. Cahilliğimi mazur görün. Tekrar teşekkürler. Gayet bilgilendirici bir cevaptı.
   
 6. Estağfurullah. Spesfik örnek ya da sorunuz olursa daha da net cevaplamaya çalışırım.
   
  AtoFi bunu beğendi.
 7. Diyatonik, 'bir diziye ait' gibisinden bir anlama geliyor. Yani 'dizi içerisinde' olarak düşünebiliriz.
  Kromatik (chromatic) ise, bildiğim kadarıyla chroma* yani renkten geliyor. Bir notanın farklı renkleri, farklı görünümleri gibi. Yani tanımladığımız nota üzerinden değiştirici işaretlerden bemol, diyez ya da duruma göre naturel koyarak, farklı bir görünüme/renge büründürüyoruz. Yunanca kaynaklı ifadeler diye biliyorum.

  Ek bir bilgi olarak belirteyim dedim. Tolga abi her şeyi yazmış zaten yine.
   
  Son düzenleme: 13 Ekim 2016
  koray7, barrios ve AtoFi bunu beğendi.
 8. Peki Tolga Abi, kromatik dizi başladığı ve bittiği sese göre isim almaz mı? Örneğin, D notasında başlayıp tekrar D notasında bitti diyelim. Yada, G'de başlayıp G'de bitti. Buna göre isim alırlar mı? Uzun zaman önce bir yerde böyle bir şey okumuştum. Okuduğum yerde yanlış bilgi verilmiş sanırsam?
   
 9. Bir dizinin isimlendirilme mantığı, diziye ismini veren nota ile diğer notalar arasında kendine has bir aralık ilişkisi bulunmasına dayanır. Kromatik dizinin herhangi bir sesi ile diğer sesler arasındaki ilişki tümüyle aynı olduğu için, böyle bir isimlendirmenin mantığı yoktur. Ben G# kromatik dizisi veya C kromatik dizisi diye bir şey hiç duymadım:)
  Ama tümüyle teorik olarak konuşursak, kromatik dizinin her bir sesi aynı zamanda başlangıç notası olabilir. Bu mantıkla devam edersek, 12 kromatik dizi vardır ama hepsi de birbirinin aynısıdır diyebiliriz:) Belki okuduğun yerde de bu mantık kullanılmıştır. Ama pratikte bu tümüyle anlamsız geliyor.
   

Bu Sayfayı Paylaş