Focusrite Scarlett Solo & Cubase Input Sorunu

10 sene sonra merhaba arkadaşlar ,

Cubase de Stereo kanal açtığım zaman inputlarımdan hiç ses alamıyorum. Mono kanal açıp inputu Right yaptığım zaman ses alabiliyorum.Left seçili oldugu zaman yine ses alamıyorum.

10 sene sonra merhaba arkadaşlar ,

Cubase de Stereo kanal açtığım zaman inputlarımdan hiç ses alamıyorum. Mono kanal açıp inputu Right yaptığım zaman ses alabiliyorum.Left seçili oldugu zaman yine ses alamıyorum.

cubase'de stereo kanal açıp stereo kayıt alabilmek için 2 input'un da dolu lazım olması lazım çünkü :) tek bir DI giriş yada tek bir mikrofonla stereo kayıt alamazsınız, mono kanal açarsınız ama sağ ve sol hoparlöre herhangi bir panlama yapmazsanız eşit olarak ses gider. muhtemelen DI giriş kullanıyorsunuz ve ses kartınızın input2'si bu girişe tekamül ediyor, cubase'e mono kanal açtıktan sonra input2'yi seçmeniz doğru bir işlem.

stereo genişliği kazandırmak ayrı bir konu, duble kayıt alırsınız, yani önce bir adet mono çalar sola panlar, sonra bir mono daha açar aynısını ya da akustik-klasik gitarsa çevrim akorlarını basar sağa panlarsınız, bu şekilde geniş ve hacimli bir duyum elde edersiniz. duble çalamayacağınız durumlarda ise mikrofonla kayıt alırsanız iki adet mikrofon bağlar, farklı açılardan konumlandırma yaparsınız, bağlantı DI ise stereo imager plugini ile bir miktar genişlik verebilirsiniz. eğer bass gitar ise DI'dan kaydedilen bunlara gerek yok, ortada bırakın, panlamayın, imager vs. kullanmayın bırakın mono duyulsun :)

Geri