Barlarda Sahne Almak

'Müzik Endüstrisi' forumunda Darestan tarafından 2 Mart 2007 tarihinde açılan konu

1. Bu forumda arattım ama buna yakın bir başlık bulamadığım için açmaya karar verdim.

Esas soru şu:bir barda nasıl sahneye çıkılır =).Şimdi daha önce hiç sahneye çıkmamış olduğum için nasıl ayarlarız neler yapmamız gerek hiç bilmiyorum bu konuda.Sanırım benim gibi bilmeyen arkadaşlarda vardır.Öncelikle şunu belirtmek istiyorumki pek bar müdavimi bir insan değilim o yüzden herhangi bir tanıdık mekan yok.İstanbulda mesela hangi barlarda sahne almak iyidir yani özellikle böyle amatör gruplara yer veren yerler nedir nerdedir?Buralardaki insanlarla nasıl irtibata geçiyorsunuz, direk gidip barmene demo mu veriyorsunuz, vermiyorsanız nasıl oluyor.Nasıl anlaşıyorsunuz, para veriyorlarsa adam başı ne kadara geliyor,kaç şarkı lazım, soundcheck olayı nasıl oluyor,ses teknisyeni var mı mekanda, sizin tanıdığınız bildiğiniz iyi yerler nerelerdir..Çok soru sordum belki ama benim için bilinmez konular bunlar.Bu konuda tecrübeli arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim.

Teşekkürler.

2. bendee merakk ettimm bolee bişeyii iyikii açtınn saul bilenn varmııııııııııııııııı

3. benim de merak ettiğim bir konu... yazan olursa sevinirim...... en önemlisi de, yapılınası bir iş mi... yani, zor yanları neler?? aldıgın ucret ve çalarkenki zevk bu zorlukları unutturabiliyor mu???

4. Sanırım bu Soruya en iyi yanıtı ben veririm heralde:))

Öncelikle Her müzik tarzina göre barların oldugunu belirtmek isterim Bu barlar istanbul olarak el alırsam..

Metal Barlar:

Caravan rock bar

Dorock Bar

Studio Live Konser mekanı.

Sin City istanbul bar [ Yeni acıldı sevdigimiz bir arkadaşımızındır.. katharsis sokagındadır.. hayal kahvesi yanı..

Alternatif Gruplar içinse şu şekilde..

Bronx

Gölge Bar

Pulp[ yanlış yazmadıysam umarım[ Dorock bar ın üst katıdır..

Ekşi Limon [ eski gandalf yeridir..

Diger iller icin böyle festival afişlerin oldugu genel afişlere bakarsanız durumu anlarsınız..

Şimdi böyle Amatör organizasyonlarda Gruplar para almaz.. Sadece Grup başı 2 3 bira konumunda hem muziğini yapar hem eglenir hemde kendini seven bir kitle oluşturur.. bunun getirisi elbet yoktur ama sizi dinleyen ve sizin oldugunuz universite ve diger organizasyonlara gelen bir grup fan diyelim oluşur buda size studyo provalarından artık sahneye adım atmaktır. bir nevi..

Genelde böyle organizasyonlarda Organizasyon Ekipman Konusunu saglar yani sahne kurulum davul zil amfi monitor.. vs sen alır gitarını cıkarsın tabiki buda organizasyondan organizasyona epey degişir.. Sahnede Duruş Süresi 1. saattir.. 15 20dk grubun sahne deneyimine göre zamanlanır.. Genelde gruplar beste üzerinde agırlık ve cover parcalardan oluşan bir playlist hazirlar.. buda sehircinin bazı bölümlerde gaz moduna sokma amaclı olur:)

Gelelim Bar Programına..

Bu digerlerine göre adı üstünde bir bar programıdır..

Buda Playlisti genelde piyasa grup tabiri bilindik genc kitlenin sevdigi bir cover durumu söz konusu artık playlistiniz Mekanla anlaşmanıza baglı saat 00:00 Gibi Sahne, alıp sınırsız alkol modu ve sabahın ilk ışıklarına kadar ayakta kalabildikce söylemektir yer, yer, mola, verilir.. sahne, sizindir kimse karışmaz:) Bu gibi Bar programlarında grubun topladıgı dinleyici ve sehirciyi memnun etmeye baglı uzun süreli bir bar programı istiyorsanız eger... ve mümkün oldukca her hafta playliste yeni 2 3 şarkı eklemek cuk diye oturtmak demektir..

Tabiki Bu Gece için belli bir ücret alınır siz mekana grup kişi başı Örnek: Her cumartesi bar programı icin kişi başı 100 150 ister, Tabiki ortaya iyi bir proje sunmak tabiki önemlidir.. bunu icinde bir kac cumartesi ceşitli mekanlara gidip ufaktan ortama göz atmak yeterli olacaktır.. sonrası anlaşılır..

Şimdi Cıkıp biri soracak sen nerden biliyorsun böyle oldugunu tabi:) yaklaşık 2 senedir amator grupların bir cok konser organizasyonunu üstlendim.. izmir ankara izmit istanbul ve şuan hala ugraşmaktayım..

aklınıza takılan soru olursa gene sorabilirsiniz özel msj atmak isteyende olursa sorun degil elimden gelen konuda acıklarım..

5. ayrıca kendi başınıza amatör organizasyonlara bar programlarına girmek ve sürekli konserlerde sahne almak istiyorsanız elbette bazı organizasyonlar sizden demo talep edebilir. 1. 2. şarkılık temiz demo kayıt yeterlidir.. birde özellikle grup uzun süreliyse bir olaylara el atacaksa güzel bir biyografi ve resim gibi bazı sitelerde tanıtım amaclı yayınlatabilir.. en azından birden cok kişiye ulaşmış olup yakında vermek üzere olacagınız ilk konserde sizi merak edip dinlemeye gelmelerini beklemektir.. Başarılar..

6. 4 yıldır barlarda çalmaktaym kişisel olarak bikaç önerm olabilir nacizane..Öncelikle işletmecinin tavrı,mekana devamlı olarak gelen kitle,ses sistemi hatta çalışanların tavrıdır bunların hepsi bir şekilde etki eder müzisyene.Her anlamda ideal biyer bulmak zor tabi önemli olan optimum şartları yakalamak ve mümkünse bırakmamak böyle mekanları, çünkü göçebe gibi ordan oraya bi süre sonra sıkar kesinlikle.Alıştığınız ve rahat ettiğiniz bir mekandaki performans çok daha sağlıklıdır kanımca.

7. Ek olarak KopuK un dediği gibi grup hakkında fikir verecek bir demoda bulunmalı ki bu canlı kaydedilmiş bir performanssa daha iyi fikir verir dinleyene.

8. Her Türlü Soruyu İstediğiniz Şekilde Danışabilirsiniz Çünkü Bazı Haklarınızı Kullanmanız Gerekli!!!
    Saygılar...

9. ankarada asırı amatör bir grubun gitaristiyim...

bir kaç sorum olacak...

biz konserlere çıkmaya çok hevesli bir grubuz...ve kesinlikle yapmak istiyoruz grup kurulalı iki hafta oluyo ve gerçekten yorumlar çok iyi...

ankarada 20 yaş altı adamlara sahne verirlermi acaba?nerelerde çıkabiliriz?

çok tesekkürler...

10. hocam ben sana şöyle belirtiyim bu durumu benim eski caldığım arkadaşlarımla konsere cıkmamız gerekiyordu ( bizimki daha cok inat işiydi) biz ilk lisede cıkalım dedik bize cok sorun cıkarttılar bizim arkadaş sağolsun bize nedjimayı ayarlayın dediler gittik konuştuk bizde benim ilk sahnemdi orası para almadık sadece bizim götürdüğümüz arkadaşların içkilerinden otlandık kısacası abi gidiceksin tarzına uyan bi yerle konuşucaksın biz konser wermek istiyoruz diyerek ayrıca 20 yaş altına sahne verirler benim bildiğim kendimden biliyorum cünki bence nedjima gayet iyi bi mekan size benden tavsiye konsere 2 gün kala gitarist değiştirmeyin konser cok iğrenç olabiliyor :D

11. Ankara'dayız ve haftanın en azından 1 günü bar programı düşünüyoruz... 20 yaşın altındayız arkadaşların dediği gibi. Nereyi önerirsiniz? Kendimizi pişirmek maksatlı sonuçta. Zira grup olarak canlı performansa çok meraklıyız. Kurulalı 3-4 ay oldu... Nedjima'yı biliyorum bi tek böyle bizim seviye için. Ama oranın çalışma sistemi nedir bilmem. Gidip de adama abi bizim demomuz var falan diye bi girişeceğiz yoksa, na biz bunlar gibi çalarız falan bi diyiyoruz, işe amcalar dayılar mı devreye giriyor? :D nedir işin özü...

Bu Sayfayı Paylaş