Canlı Performansta Istek Istenmesi Sorunsalı

'Müzik - Genel' forumunda Single_FACTOR tarafından 23 Temmuz 2016 tarihinde açılan konu

 1. Oldum olası uyuz olduğum dünyanın hiçbir yerinde olmayan bize özgü görgüsüzlüğün ciddi bir boyutudur.
  Başlangıcı çoook eskilerde Meşhur gazino sayasinde olmuştur ve gelenek haline gelmiştir (mekan ismi paylaşmıyorum şu ara davalarla oldukça meşgulüm :) ) şöyle ki; Kulise program öncesi ön masalarda oturan iş adamları, paralı müşterilerin listesi gider, sahneye çıkan assolist gelenleri ismiyle taktim ederdi. Tanınmayanlar ya da daha fazla isim duyurmak isteyenler gerek şampanya açtırır gerek para saçarak istediği şarkıyı anons ettirirdi.

  "Parasıyla çalacaksın" demek de olsa, rica da olsa müzisyene saygısızlıktır. Ama işin komiği kendine "profesyonel müzisyen" diyen kişiler tarafından teşvik ediliyor ve gereklilik olarak görünüyor olması da acınasıdır. Bu kişiler zaten 3 akorla bilmedikleri şarkıları kurtarmaya çalışırlar, Ortaya çıkan rezil işi kendilerine pek yakıştırır düştükleri zavallı durumdan ise nedense müthiş keyif alırlar. Bir mekana şarkı dinlemeye gidersiniz, bir şarkıyı çaldırmak-dinletmek için değil.
   
  Son düzenleme: 23 Temmuz 2016
  tunckk, CAJEMIR, brown ve 7 kişi daha bunu beğendi.
 2. Konuyla alakasız biraz ama,
  Örneğin evlenme programlarında bir kelime geçiyor hemen onunla ilgili şarkı çalmaya başlıyorlar. Bu tüm şarkılar repertuarlarında var mı yoksa doğaçlama falan mı yapıyorlar? Eğer doğaçlamaysa birbirleriyle bu kadar uyumlu, kulağa ciddi derecede batmadan nasıl yapabiliyorlar?

  Konuyla ilgili ise haklısınız. Ancak bahsettiğiniz tip mekanlarda, veya ne bileyim türkü barlarda falan istek olayı bence güzel bir şey. Gelenek haline gelmiş artık zaten :)
   
 3. Bunun bir çeşiti daha var. Çaldığınız yerlere sıklıkla gelen müşteriler çaldığınız parçalardan hoşuna gideni unutmuyor. 2 hafta sonra gelip aynı şarkıyı tekrar isteyebiliyor. Bu noktada saygısızlıktan çok "Önceden çaldığınızı da hatırlıyorum, çok güzel çalmıştınız." maksatlı istek yollayabiliyor. En azından durum bu şekilde geliştiği için anlayabiliyoruz. Ancak bahsettiğiniz durum gerçekten içler acısı.
   
  ExclusiveBFS bunu beğendi.
 4. bu saçma sapan olay yüzünden hep biletli sahne yaptım. biletli olunca yap(a) mıyorlar benim gördüğüm
   
 5. Herhangi bir bar programında(Şanssız grup çeşitli metal türlerinde çalarken)"slayeaaaaaaaa !!!! " diye bağıran andavallara çok ayar oluyorum.Slayer'dan soğutacaklar insanı :)
   
  spitz bunu beğendi.
 6. Şimdi abartalım. C tonda olan bir şarkıda, sadece C akorunu tınlatıp gamı içeren notalarla şarkı söyleyebilirsiniz. Vokalde detone değil dissonant sesler duyarsınız. Ton içinde olan uyumlu ama uzak seslerdir. Onu da kalıbına uydurup ton içindeki minor major akorlarla ritm le desteklerseniz, Şarkıyı orjinal akorlarla söylemeseniz bile eğitimsiz bir kulak bunu anlayamaz zaten. Gitar-vokal çalanların yaptığı iş de budur her şarkıyı çalarlar bu sayede.
   
  Son düzenleme: 25 Temmuz 2016
  tunckk, blackfriday666 ve ExclusiveBFS bunu beğendi.
 7. Yani şarkı çalmıyorlar, seslerine akor uyduruyorlar.
   
  blackfriday666 bunu beğendi.
 8. Şuan zaten müzik ses çıksa yeter seviyesinde. Yakında gruplar ellerinde gitarlarla playback yapmaya başlayabilir.
   
 9. zamanında konserde sanctuary çaldıktan sonra ısrarla nevermore istenmişliği var. bir anda kalbe inen ilhamla çalarlar diye düşündüler herhal...

  bir de tabi klasik "sileyaaaaaar" var önceden yazılmış.
   

Bu Sayfayı Paylaş