Grg170dx - Rg370dx Takasi

Oncelikle herkese selamlar .

Suan da elimde bir adet Ibanez GRG170DX var ve artik bana yetersiz geldigini dusunmeye basladim ve sahibindende bir satici ile anlastim sahibindende gitar + 150 tl nakit para ile RG370DX gitar takaslamak uzere anlastik benim gitarimda en ufak sorun yok tum metal aksamin krom kaplamasi parlak en ufak pas kir yok sadece sol tarafında onde 2cm kareden kucuk bir vuruk var karsi gitarda ise arkada cizikler var ufak bunlar benim icin sikinti olusturmuyor ama floyd rose vidalarinda (dikkatinizi cekerim sadece vidalarda) ve manyetiklerin sadece vidalarinda pas olusumu soz konusu ve bu beni asiri rahatsiz etmekte alip wd40 benzeri bir pas sokucu ile tum vidalari sokup pasdan arindirmak sizce mantikli bir alisveris olur mu ?

Dosyalar

• IMG-20160727-WA0048.jpg
    IMG-20160727-WA0048.jpg
    159.7 KB · Gösterim: 265
öncelikle selam. rg370dx güzel gitar ama berbat ötesi bir tremolo sistemine sahip. edge 3 adındaki bu sistem , paslanmaya karşı aşırı dayanıksızdır , akort tutmaz kolay kaçırır.. ibanez gitarlarda özellikle 370dx gibi low-mid end gitarlarda en büyük problem malzeme kalitesizliği oluyor. 370dxz olsaydı eğer(edge zero köprülü olan) kesinlikle düşünme derdim. elindeki 170dx'ten tabiki daha iyidir 370dx ancak gün gelir tel değiştirmek için bile köprü pinlerini açamazsın.. dilim yandı , ordan biliyorum ;)

öncelikle selam. rg370dx güzel gitar ama berbat ötesi bir tremolo sistemine sahip. edge 3 adındaki bu sistem , paslanmaya karşı aşırı dayanıksızdır , akort tutmaz kolay kaçırır.. ibanez gitarlarda özellikle 370dx gibi low-mid end gitarlarda en büyük problem malzeme kalitesizliği oluyor. 370dxz olsaydı eğer(edge zero köprülü olan) kesinlikle düşünme derdim. elindeki 170dx'ten tabiki daha iyidir 370dx ancak gün gelir tel değiştirmek için bile köprü pinlerini açamazsın.. dilim yandı , ordan biliyorum ;)
Sanirim eski 370 lerdeki edge 3un kotu oldugunu yeni 370 lerdeki edge 2 nin cok iyi oldugunu soylemissiniz. Bende rg2xxv var sari 370(yenileri) denebilir. İbanezin en kaliteli tremololarindan biri edge 2.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Şöyle ki şarkıda gerekse dahi pek tremolo kullanan bir insan değilim hani şu an ki 170dx imin tremolo kolu gayet yatıyor aylardır .

Benim gibi baslangic seviyedeysen kesinlikle tremolo onermem. Bende ayni senin durumundaydim, alabilecegim en iyi gitarlardan birini aldim tanidik araciligiyla. Simdiki aklim olsa bi tik dusuk gitar olsun frsiz olsun derim, yada bir ihtimal alir bloklatirim ki oda yuzde yuz sabit kopru avantajli degil. Soyle soyleyeyim eger almaya cok kararliysaniz edge3 tremolo okudugum ve arastirdigim kadariyla oldukca kotu, alip bloklamak en mantiklisi olacaktir. Onun disinda grg170dx + 150 tlye en karli takaslardan birini yapiyor olabilirsiniz :) kaldiki gitariniz + 150 tl ye bu gitardan daha iyi de bisey bulunmaz diye dusunuyorum

O paslanmalar kısa sürede meydana gelmiş olamaz dolayısıyla baya bir eski gitar, iyi düşünün görmediğiniz farklı sıkıntılarda olabilir.

Pas sökücü işe yaramaz eğer kısa süre kullanmayı düşünmüyorsanız bütün aksamı değişmeniz gerekli. Oksitlenmeden ötürü vidalar yalama olmuş olabilir, olmamışsa da kısa süre içinde olacaklardır.
Özellikle Trussrot vidasına bakın. orada da paslanma varsa sıkıntı büyük değiştiremezsiniz oradaki aksamı. Ve saddle vidaları; eğer dönmüyorsa entonans ayarı yapamazsınız.
Buna ödeyeceğiniz fark dışında aksam değiştirseniz ( o da bulabiliyorsanız) artı maliyetiniz var. Elinizdekini satışa koyun, Piyasada çok daha iyi durumda ve uygun fiyatlı bir sürü 370DX bulabilirsiniz.

Son düzenleme:
Geri