Tube Screamerla Eq Kullanmak

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda markosegueda7819 tarafından 29 Temmuz 2016 tarihinde açılan konu

 1. Merhabalar , geçen gün kendime Orange Micro Dark amfinin driveına boost için bir Tube Screamer Mini pedalı edindim . Sesin hacmini arttırdım ancak ton aralığını genişletmek istiyorum. Amfimde eq sadece tone olarak var , bass mid treble knobları yok. Sizce Eq ve Tube Screamer 'ı birlikte kullanmak mantıklı mıdır? ( MXR KFK eq düşünüyorum)
   
  Onur Yahya Öner bunu beğendi.
 2. Elbette mantıklı.
   
 3. 7r7

  7r7

  Yalnız bildiğim kadarı ile o seri biraz dip gürültüsü yapıyordu, (yanlışım varsa düzeltin) o yüzden od pedalını değiştirip bas mid treble gibi bi kaç ayarı bulunan bişey alman bence daha mantklı olur.
   
 4. @Onur Yahya Öner peki sizce KFK Eq mantıklı mıdır , metal çalıyorum en çok. İlk kez Eq kullanacağım , volume ve gain i olduğu için Mxr 6 band dan daha cazip geldi. Ve daha sert karakterli olduğu söyleniyor , sizcr mantıklı mı almak? Yoksa daha basit bir şey mi almalıyım?
   
 5. Sert karakterli ne ya, ekolayzır pedalı iyi olur kötü olur da, sert olması garip geldi.
  Mxr 10 band kullanıyorum, KFK'nın olayı ne bilmem ama bildiğim kadarıyla eq pedallarının şahı. On numara beş yıldız pedal.
   
 6. Kfk zaten Mxr 10 band baz alınmış bir eq. Ancak gaini daha belirgin olduğu söyleniyor, bu yüzden sert karakterli dedim . Her neyse , pedalı nasıl kullanıyorsunuz ( amfi önü mü fx loop mu) , dip gürültüsü var mı , tonu gerçekten etkiliyor mu? Ben amfimin tek eq knobu olduğu için tube screamerımın yanında kullanmayı düşünüyorum ? Fx loop da mı daha çok etkileniyor ton?
   
 7. Eğer amfi kullanıyorsanız kesinlikle Fx Loop öneririm. Önüne koyarsanız, istediğiniz frekanslar 'drive' altında pek boostlanmayacak, kompreslenecek. Yani drive arttırır o şekilde. Eq pedalını o şekilde kullanmam ben, genel kullanım şekli de budur. Gain'miş falanmış, bunlar için booster/overdrive pedalları kullanmak daha mantıklı diye düşünüyorum.

  Amfiden (preamp) geçmiş tona müdahale etmek ile, henüz preamp'e girmemiş sinyale müdahalede bulunmak çok farklı yani. Amfilerin üstündeki bass, mid, treble potunu düşünün mesela ordaki işleyişi de böyle, drive'ı aldıktan sonra o işlemden geçer. Aksi durumda dediğim gibi mid desteği yaptınız eq'dan, daha çok mid bekliyorsunuz ama tam istediğiniz gibi temiz şekilde boostlanmış bir mid boost gelmeyecek kulağınıza.

  Dip gürültüsü tabi ki yok. Sinyal neyse onu işliyor.

  Şimdi durum şu, özet geçelim; drive'ı pedaldan alıyorsak, eq'yu drive pedalından sonra koymak durumu büyük oranda çözer. Yine de en sağlıklısı Fx Loop. Yok ama amfi drive'ı kullanıyorsak o zaman bence kaçınılmaz oluyor Fx Loop. Amaç tonu şekillendirmekse böyle yani. Yok ben gain'i boostlayacağım derseniz o zaman ayrı, Fx Loop'tan girince çok bir şeye yaramıyor o gain kontrolü ama onu da söyleyeyim. En güzeli siz inputtan girecek şekilde bir booster/od pedalı kullanın yanında :)
   
 8. Şöyle ki , amacım amfi drive ını tube screamerla destekleyince aldığım dolgun metal tonunu şekillendirmek , tam istediğim bu. Bunun için Tube screamerı inputa takıp eq'ı fx loop 'a takmak . Doğru muyum?
   
 9. Aynen öyle. 10 band Mxr süper olur.
   
 10. ilk eq pedalım olacak , yeni analog setup kurmaya başladım , sizce kolayca kullanabilir miyim?
   
 11. Eq dediğimiz şey, mix yapmanın temellerinden biri. Dolayısıyla iş biraz kulak ve tecrübeyle alakalı ama yalnızca gitar kullanacağınızdan bir süre sonra olayı çözersiniz diye düşünüyorum. Duyduğunuz sesi tanımlamanız, zevkinize göre fazla ya da eksik olan frekanslar varsa, bunların ne olduğunu tanımlamanız biraz zaman alabilir. Bir iki gün kurcalayın, mutlaka hoşunuza gidecektir yarattığınız farklı sesler :)

  Bu işin bir standardı yok, zevkinize göre yapacaksınız ayarı. İsterseniz dümdüz V eq yapın, ister mid açarak riff çalın :)
   
 12. High gain amfilerde drive boostlamak için ts olarak size maxon od808 öneririm, tone knobu da çok hassas ..
   
 13. teşekkürler yardımınız için :)
   
 14. bütçem kısıtlı ve maxon sanırım biraz pahalı...
   
 15. KFK 10 band kullanıyorum gerçekten enfes bir pedal. Dediğin gibi gain ayarı biraz daha keskin ve sert. ek olarak 2 tane output'u var .Bu sayede output'dan 2 amfiye giriş yapabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla MXR normal 10 band eq tek output'a sahip. Ben de alırken 6 ile arasında kalmıştım ve KFK 10 aldım pişman değilim.
   
 16. Ben ilk kez analog setup diziyorum ve ilk eq pedalım olacak , eq pedallarını hiç kullanmadım önceden , sizce çözebilir miyim?
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş