Custom Guitar Turkey

Daha önce gitarınızı görüntü ve teknik acıdan modifiye yaptırdınız mı?

• EVET

Oylar: 29 61.7%
  • HAYIR

Oylar: 18 38.3%

• Toplam oy veren
    47
C

cagrigulumser

Herkese merhaba,
Türkiye'de layıkı ile mevcut bir gitar üzerinde gövde ya da klavyesinde motif, resim, teknik ekipman değişiklikleri, modifikasyonlari yapabilecek dogru isim ya da yer kimdir, neresidir?
Biliyorsunuz herkes herseyi yaptığını iddia edip bilgisizce ve cahilce her şeyi berbat edip eline yüzüne bulastirabiliyor. Sonrada adı ben yapıyorum bu ısın ustadıyım oluyor. Gerçekten yaptığı isleri yayınlayan, dogru dürüst bu isi yapabilen birileri varsa bilmek isterim. Bir isi dogru yapanda her zaman desteklenir, destekte ve iltifatta da bulunmak için de bilgi almış oluruz.

Şimdiden yorum yapan, bilgi veren herkese teşekkürler

Herkese merhaba,
Türkiye'de layıkı ile mevcut bir gitar üzerinde gövde ya da klavyesinde motif, resim, teknik ekipman değişiklikleri, modifikasyonlari yapabilecek dogru isim ya da yer kimdir, neresidir?
Biliyorsunuz herkes herseyi yaptığını iddia edip bilgisizce ve cahilce her şeyi berbat edip eline yüzüne bulastirabiliyor. Sonrada adı ben yapıyorum bu ısın ustadıyım oluyor. Gerçekten yaptığı isleri yayınlayan, dogru dürüst bu isi yapabilen birileri varsa bilmek isterim. Bir isi dogru yapanda her zaman desteklenir, destekte ve iltifatta da bulunmak için de bilgi almış oluruz.

Şimdiden yorum yapan, bilgi veren herkese teşekkürler

fatih yilmaza gitmeyin yeter
cunku aynen su tarif ettiginiz konusmayi yasadik
Biliyorsunuz herkes herseyi yaptığını iddia edip bilgisizce ve cahilce her şeyi berbat edip eline yüzüne bulastirabiliyor. Sonrada adı ben yapıyorum bu ısın ustadıyım oluyor.
F Gitar Atölyesi

benim de tavsiyem yer, imkan, merak ve beceri varsa kendiniz yapın.. yurtdışında sadece boya için fiyatlar 300$dan (body, bolt on) başlayıp 600$+a (set neck ve türevleri) gidiyor.. türkiye'de bu paraya iş yapsa luthierler linç edilirler.. bu rakamların hakkını verecek çok adam yoktur bu işin bir ayağı, ucuz etin yahnisi de diğer ayağı.. layıkıyla yapacak insanlar da var, burada da var ve okuyordur.. ama yaparım demek için ben olsam şunu sorarım size: uluslararası custom shop kalitesi arıyorsunuz, ululaslararası custom shop ödemesi yapmaya hazır mısınız? 1000-2000₺ vermeye yani?

Biliyorsunuz herkes herseyi yaptığını iddia edip bilgisizce ve cahilce her şeyi berbat edip eline yüzüne bulastirabiliyor. Sonrada adı ben yapıyorum bu ısın ustadıyım oluyor.
F Gitar Atölyesi
Fatih Yılmaz ile nasıl bir olay yaşadığınızı da anlatabilir misiniz? Kuru kuru karalama kampanyası olmaz. Şahsen ben kendi gitarlarımın bakımı için ta Kıbrıs'tan kalkıp o adama gidiyorum. Kendisinin de işini titiz ve gayet iyi yaptığını düşünüyorum.

F Gitar Atölyesi
Evet kuru kuru karalama yerine ne yasadiginizi anlatsaniz daha iyi olur.. Sahsen bende butun gitar islemlerimi kendisine yaptiriyorum ve gayette memnunum..

Fatih Yılmaz ile nasıl bir olay yaşadığınızı da anlatabilir misiniz? Kuru kuru karalama kampanyası olmaz. Şahsen ben kendi gitarlarımın bakımı için ta Kıbrıs'tan kalkıp o adama gidiyorum. Kendisinin de işini titiz ve gayet iyi yaptığını düşünüyorum.
ne is yaptirdiginiz ve beklediginize bagli. misal kendi gitarinin sap ayarini yapmayi beceremeyen insanlar var bunun icin luthier'e gidiyorlar. beklenti bu seviyedeyse tabii memnun kalirsiniz.
ben kendisine vintage gitar verdim cok standart bir onarim icin
nasil yapilmasi gerektigini de arastirmis ve biliyordum kendisine de anlattim
once biz bu isin ustasiyiz abi diye ukalalik yapti dinlemedi anlattigim lafi, sonra da yapamayinca arayip abi nasildi bu is diye sordu. Anlamamis olmasina ragmen anladim deyip gitarin kicini basian tutturdu.
basligi acan arkadas da isinin ehli birini soruyor, turkiyedeki iki uc kiytirik ustanin standartlariyla mukayese edilip iyi denecek birini sormuyor.
evet uzgunum ama cidden kiytirik bizim ustalar. kadikoyde baska bir tanesi goturdugum baska vintage fender icin, bu sap bu gitarin degil dedi. sapini sokup gosterdim hem govde hem sapta ayni uretim tarihi damgalanmis. bunu neye istinaden soyluyor? hic birsey. bir camur atayim tutarsa, hem havam olur.
iyi usta Yuksel Usta vardi tunelde ben lisedeyken. Isinin ehli odur iste kulaklari cinlasin.

Son düzenleme:
benim de tavsiyem yer, imkan, merak ve beceri varsa kendiniz yapın.. yurtdışında sadece boya için fiyatlar 300$dan (body, bolt on) başlayıp 600$+a (set neck ve türevleri) gidiyor.. türkiye'de bu paraya iş yapsa luthierler linç edilirler.. bu rakamların hakkını verecek çok adam yoktur bu işin bir ayağı, ucuz etin yahnisi de diğer ayağı.. layıkıyla yapacak insanlar da var, burada da var ve okuyordur.. ama yaparım demek için ben olsam şunu sorarım size: uluslararası custom shop kalitesi arıyorsunuz, ululaslararası custom shop ödemesi yapmaya hazır mısınız? 1000-2000₺ vermeye yani?

dolayisiyla bu arkadasa katiliyorum.

ne is yaptirdiginiz ve beklediginize bagli. misal kendi gitarinin sap ayarini yapmayi beceremeyen insanlar var bunun icin luthier'e gidiyorlar. beklenti bu seviyedeyse tabii memnun kalirsiniz.
once biz bu isin ustasiyiz abi diye ukalalik yapti dinlemedi anlattigim lafi, sonra da yapamayinca arayip abi nasildi bu is diye sordu. Anlamamis olmasina ragmen anladim deyip gitarin kicini basian tutturdu.
basligi acan arkadas da isinin ehli birini soruyor, turkiyedeki iki uc kiytirik ustanin standartlariyla mukayese edilip iyi denecek birini sormuyor.
evet uzgunum ama cidden kiytirik bizim ustalar. kadikoyde baska bir tanesi goturdugum baska vintage fender icin, bu sap bu gitarin degil dedi. sapini sokup gosterdim hem govde hem sapta ayni uretim tarihi damgalanmis. bunu neye istinaden soyluyor? hic birsey. bir camur atayim tutarsa, hem havam olur.
iyi usta Yuksel Usta vardi tunelde ben lisedeyken. Isinin ehli odur iste. Gitarimi verirdim, sonra aksam evine gider babamla alirdik nerede daha sonra bulamadim kendisini kulaklari cinlasin.

diger taraftan luthier nasil olur yurtdisinda gordum. basligi acan doktor arkadas da londra'da yasamis. belki tanir soyle bir arkadasa akustik gitarimi goturdum yeni aldigim gectigimiz senelerde:
David Antony Reid Luthier :: Guitars designed, made and repaired in London
adam nasil olsun tel yuksekligi vs diye sormadi. gel oturup calalim biraz dedi, beni calarken izledi, benim calma seklime gore yapmak icin esik kopru fret yuksekligi ayarlarini ve bir hafta sonra gel dedi. senelerdir satmadigim tek gitarim budur ki sifirina 300 pound vermistim alalade bir gitar.
Simdi hocam ben gitarlarimda uygulanabilecek en uc ayarlari isteyen bir adam oldum hep.. Benim gitatlarimda fret cakmadan tutunda, kirilan gitarimin tamiratina kadar hatta elimde bir donem bulunan bir iki degerli vintage gitarin restorasyonuna kadar basari ile yapti. Gayette memnun kaldim. Simdi bu ustalar baya yogun calismaktalar.. Ama bir iki tane is dalginligina geldi diye bu sekilde bir soylemi dogru bulmamaktayim. Ona bakarsanizda sizin cok begendiginiz Yuksel ustaya bir donem gitar bakimlarimi yaptirdim. Ciziksik goturdugum gitari boya dokulmeleri ile geri aldim. Ki istedigim genel bakim ayarlar vs.. idi. Sizin durumunuzdan daha vahim ki maddi manevi degeri cok yuksek bir gitardan bahsediyorum ki herkesin ensturumani maddiyat gozekmeksizin kendisi icin kiymetlidir. Ve ayni usta hakkinda baska sikayetlerde duydum okudum. Ama canlar sagolsun. Inanin ki kendisi benden cok uzulmustu gitara.. Ama insanogludur hata yapilabilir Fatih ustada hata yapabilir , Yuksel ustada ve baskalarida.. Genel olarak surekli ayni sekilde hatalar olsa elbette haklisiniz. Ama bunlar kirk yilda bir olan seyler.. Hos degil tabi ki ama hemen de bu sekilde karalama yapilmamali diye dusunmekteyim. Haa bu arada ustalarin adi gecti.. Olumlu olumsuz cevap vermek isteyen olursa adim soyadim tam olarak budur. Alper Uluoluk.

iyi usta Yuksel Usta vardi tunelde ben lisedeyken. Isinin ehli odur iste kulaklari cinlasin.
hala daha olayı anlatmadın be kardeşim. bizi de merakta bırakma. nesini onartacaktın ve gitarına noldu?

bende internetteki yorumlara dayanarak fatih ustaya götürmüştüm gitarı pirinç üst eşik için. ankarada yaşıyorum ama orada yapan birini bulamadığım için İstanbula gittim ve 120₺ ye yaptırdım. gitarı incelediğimde eşiğin normal yuvadan küçük olduğunu ve etrafının yapıştırıcı ile doldurulduğunu gördüm. yükseklik ayarında D teli cızlıyordu sebebinin eşiğin tele değen kısmı fazla oyulduğu için olduğunu anladım. daha sonra ankarada Kenan ustayı keşfettim ve pirinç üst eşik için 60₺ dedi.

Burada luthierlarla muhabbeti arkadaşlığı olanlar çoğunlukta olduğu için, aslında luthierın işin niteliği isteneni verebilmenin önemi biraz havada kalır. Olay her zaman bir savunma veya ''hiçte öyle değil ben çok memnun oldum'a'' doğru gider. Hemen hemen herkesin yine dilinden düşürmediği, off süper harika en iyi usta dediği kişiye 5-7 senedir giderim, sık sık değil tabi. Şu ana dek 3-4 iş yaptırmışımdır, bunlardan birisi tesviye, diğerleri de entenasyon ve sap ayarı. Off süper olmuş diyemedim çünkü hala mevcut komalar bızlamalar sızlamalar vardı gitarda, tesviyede bir nebze rahatlamış gibi görünse de 15 gün dolmadan yine aynı duruma gelmişti (Hoş bu halde de gitar kullanılıyor kötü durumda değil ama bahsettiğim durumu anlamışsınızdır, sizi rahatsız eden sorunlar ufakta olsa keşke o da olmasa diyorsunuz) Mesala ben şahsen insanlara 2. 3. şansı reva görmesem bir daha aynı kişiye gitmezdim, ya da burada başlık falan açar durumu paylaşırdım. Burada uçurulan luthierlar hep olmuştur. Dediğim gibi bunun sebebi direk luthierların genelde arkadaşlarının forumda aktif olması , tabi ki buna reklam yapıyorlar demiyoruz. Arkadaş olduklarından dolayı olabilir doğal olarak.

Tartışmalardan şundan bundan sıkıldığım ve bıktığım için bu ustanın ismini vermeyeceğim. Çünkü bu iş bir şekilde ''yoo ben çok memnunum hocam'' olayına denk gelecek.

İş yaptırmadığım fakat hakkında yorumlar duyduğum bir iki usta yazacağım.

Feridun usta; İşini çok iyi yaptığı bir adam olarak ifade ediliyor. Merak ederim yıllardır ama bana uzak olduğu ve fırsat bulamadığım için bir türlü gidip deneyimleyemedim.

Yüksel usta; Gitar kozmetiği muhafazası konusunda (Ki bir kaç mesaj yukarıda da aynı durum söz konusu) dağınık ve dikkatsiz olduğu dile getiriliyor genelde ama yaptığı işten memnun olmayan duymadım şimdiye kadar.

Briken aliu; Yine hakkında azda olsa iyi şeyler duyduğum biri.

Birde yanlış hatırlamıyorsam guitart diye bir atölye vardı çok çok etkileyici tasarımları olan. Oraya da bakmakta fayda var, forumdan bir iki kişi vardı oraya gitar yaptıran.

Son düzenleme:
Sevgili cagrigulumser

Ankara'da en bilinen ve birçok kişinin şehir dışından kendisine tamir, kontrol vs. gitar getirdiği Kenan Turgut bulunmaktadır...
Luthier Kenan Turgut Handcrafted Guitars & Basses since 1983 -

Maalesef, birçok zaman çok yoğun olduğundan, belki düşündüğünüzden daha uzun zamanda teslim edebilir gitarınızı ancak özellikle el işi gerektiren işlerde Ankara'da farklı Luthierlere gitar götürüldüğüne pek şahit olmadım...Hiç değilse, kendisine danışın derim...

Sevgiler ve saygılar...

Hakan Seçkin son dönemlerin parlayan yıldızı bana sorarsanız.

Yukarıda bahsi geçen ustaların bazıları ile bizzat benim, bazıları ile de yakın çevremin işleri oldu. Şahsen benim kendi işlerimde hemen hiçbir sıkıntı yaşamadım. Hatta çok sevdiğim bir stratımın truss rot başını yanlış alyan kullanmamdan ötürü kullanılamaz hale getirdim. Sağolsun Fatih Yılmaz Hataydan kalkıp geldiğimi bildiğinden sabah beni karşıladı, akşam yolcu etti onca yoğunluğuna rağmen. Taş gibi de onarmıştı gitarı.

Yalnız benim bu konu ile ilgili şöyle bir gözlemim var. Ülkemizdeki lüthiyerlere baktığım zaman, genel olarak zamanımızı yakalayamama durumu söz konusu. Tamam; ağaç ile ilgili ya da sap ile ilgili çok temel sorunlarda bana sorarsanız gayet yetkinler, ancak daha ayrıntı sayılabilecek elektronik aksamlarla ilgili sorunlar olsun, yeni nesil gitar köprüleri felan olsun, bunların onarımlarında bazen çok yetersiz kalabiliyorlar. Mesela youtube üzerinden araştırdığımız zaman birçok insan bu bahsettiğim ayrıntı sayılabilecek sorunlarla ilgili müthiş çözümler üretmişler ve video çekip anlatmışlar. Örnek vermem gerekirse Ibanez gitarlarda kullanılan edge pro köprüleri yurtdışından sıfır olarak getirtmeye kalkarsanız, 1500-2000 tlye mal olduğunu biliyor musunuz? Bu köprülerin en kronik problemlerinden birisi olan köprü bıçaklarının yıpranması konusu ile internette videolar mevcut. Fakat bizim ülkede köprüsü yıpranmış Ibanezler ya elden çıkarılır ya o şekilde kullanmaya razı olunur ya da alternatif marka floyd rose köprüler ile modifiye edilir. Fakat 3. seçenekte görsel olarak sıkıntılar oluşur ölçüler tam oturmadığı için.

Hakan ile geçen gün sohbet ederken; adam gönder gitarı bıçakları onarayım dedi. Yahu nasıl mutlu oldum anlatamam. Gitarı felan hepsini bir kenara bıraktım, bu müthiş birşey bana sorarsanız. Çünkü benim şahsi görüşüm; bu tarz olaylar ayrıntıdır ve ülke için oldukça sevindirici bir olaydır gitar çalan bizler için. Diğer bir yandan daha birkaç yıl öncesine kadar gitar boyamaya yanaşan usta bulamıyorduk. Genelde boyayı kazıyalım, ince cila atalım hem ağaç nefes alır diyen ustalarla doluydu heryer. Hatta naturel görünümlü gövdeler trend dahi oldu sırf bu yüzden. Boya yapanlar ise 10 cm boya atıyorlardı. Tabi yine işini bu konuda iyi yapan ustaları tenzih ederim. Neyse efendim, Hakan piyasaya girdikten sonra ben ilk defa gözüme de gönlüme de hitap eden boya işleri görmeye başladım. Hatta isim vermeyeceğim ama ülkedeki bir kısım lüthiyerler bu konuda Hakan ile çalışıyorlar. İşin ilginç kısmı Hakan neredeyse bu insanların meslek hayatları ile aynı yaşta. Çok uzattım belki ama konusu açılmışken taşlarımı dökeyim istedim.

Bu yazıdan sonra Hakan bana aylık maaş bağlamazsa gönül koyacağım kendisine :p Şaka bir yana; bu kadar uzattım ama şahsen benim Hakanla henüz herhangi bir işim olmadı, yakın arkadaşlarımın işleri oldu, ben de boş zamanlarımda kendisine mesaj atıp kafasını şişiriyorum henüz. Ama yakın zamanda olacak gibi duruyor.

Geri