Maple Saptaki Vernik Çıkması

Merhaba arkadaşlar, öncelikle şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Sormak istediğim bir şey var. Fender american standart kullanıyorum. 1.5 yıl falan oldu. Maple klavyeye sahip. Ancak bazı fredlerin yanlarındaki vernikler çıkıyor. Bunu sebebi nedir?
DSC_0361.JPG
Bir zararı olur mu ilerde? Bir çözümü var mı?

Sapa vernik fretler takıldıktan sonra atılıyor.Fazla vernik fretlerin yanlarına da taşıyor.Ağaca yapışma özelliğe iyi olan vernik malesef fretlerdeki metale tutunamıyor.O bölgelerdeki cila kolaylıkla kalkıyor.zararı yoktur.Tavsiyem herçalım sonrası sapı temiz bir bezle veya uygun bir temizliyici ile silin.Ben nitro olmyan tüm maple klavyeleri sulandırılmış ahşap temizleyici ile hafif nemlendirdiğim bez,takibende kuru bezle siliyordum
Her tel değişiminde bence silin.Yoksa zamanla o aralara kir dolup hoş olmayan görüntüye de sebep oluyor..

Kontrol altinda olmasi lazimdir. Vernik dokulmesi genelde basladigi bolgelerden ilerler. Dokulmeler artarsa bir luthier baksin.

Yapacak bir sey simdilik yok, o bolgelerle oynamayin. Dokulen buyuk parcalar olursa da saklayin, luthiere goturun yapistirsin.

Çok güzel açıklamalar...
Acaba C.S. gitar saplarında da mı aynı işçilik zaafiyeti var?
Cilalı klavyeler için normal şartlarda: Klavyenin fret yerlerinin belirlenip, ardından radius işinin bitirilip sonra da fretlerinin yerlerinin titizlıkle açılması ve cila işinin bitirilip zımparalanması, ardından fretlerin çakılması ve son olarak tekrar ve fretlerin yapıştırıcı kalıntılarının temizlenip çok ince zımparayla temizlenmesi ve uygun kimyasallarla bitirilerek kullanıma hazırlanması daha iyi olurdu herhalde... Fakat, bu ince işlerın bir ek maliyeti olsa gerek...
Bazı durumlar dışında, cilanın en iyi yapıştırıcısı yine ciladır, ancak eski cilanın havayla temas eden kısımları çeşitli nedenlerden dolayı özelliklerini kaybedeceğinden yapıştırmanın geçici bir çözüm olacağını düşünüyorum... Eski cilanın temizlenerek yeniden cilalanması daha tatmin edici sonuç sağlayacaktır.

Çok güzel açıklamalar...
Acaba C.S. gitar saplarında da mı aynı işçilik zaafiyeti var?
Cilalı klavyeler için normal şartlarda: Klavyenin fret yerlerinin belirlenip, ardından radius işinin bitirilip sonra da fretlerinin yerlerinin titizlıkle açılması ve cila işinin bitirilip zımparalanması, ardından fretlerin çakılması ve son olarak tekrar ve fretlerin yapıştırıcı kalıntılarının temizlenip çok ince zımparayla temizlenmesi ve uygun kimyasallarla bitirilerek kullanıma hazırlanması daha iyi olurdu herhalde... Fakat, bu ince işlerın bir ek maliyeti olsa gerek...
Bazı durumlar dışında, cilanın en iyi yapıştırıcısı yine ciladır, ancak eski cilanın havayla temas eden kısımları çeşitli nedenlerden dolayı özelliklerini kaybedeceğinden yapıştırmanın geçici bir çözüm olacağını düşünüyorum... Eski cilanın temizlenerek yeniden cilalanması daha tatmin edici sonuç sağlayacaktır.
Denediğim custom shop gitarlarda dediğiniz gibi detay ve özenli idi.Elimdeki 62 ve 57 de bir hayli özenli...Sanırım belirttiğiniz işlemler fretlerin klavye kısmı için işe yararken, fretboard yanlarında cilanın fret çakım sonrası atılması kaçınılmaz..Sahip olduğum tüm USA standardlarda ; özellikle 2007 sonrası cilanın çok kalın ve cam gibi olması da bu durumda etkili...57 reissudaki nitro cila daha ince ...

Konu mu karıştı , ben mi yanlış anladım onu hiç anlamadım, çünkü çila kalkması şikayetiyle arkadaşımızın koyduğu fotoda kalkan cila klavyeden değil fretlerden kalkmış gibi gözüküyor :) Yoksa ben mi yanlış görüyorum

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Konu mu karıştı , ben mi yanlış anladım onu hiç anlamadım, çünkü çila kalkması şikayetiyle arkadaşımızın koyduğu fotoda kalkan cila klavyeden değil fretlerden kalkmış gibi gözüküyor :) Yoksa ben mi yanlış görüyorum
Şu an cila fredlerden kalkmış ancak ilerde klavyenin diğer kısımlarında da görülebilir mi diye konu başlığını böyle açmıştım. :)

Geri