Ibanez Ts10 Tubescreamer Classic Incelemesi

IMG_20160801_214251.jpg

Merhaba arkadaşlar, bu incelemeyi yazmamın sebebi pedalı edinmeden önce, hakkında bilgi ararken birkaç yorum dışında Türkçe kaynak bulamamış olmamdır.
Umarım faydalı olur...

Öncelikle biraz bahsetmek gerekirse, İbanez "Power Series" ailesinden olan bu pedalın iki farklı versiyonu bulunuyor,

V1
1986 - 1990 yılları arasında piyasaya sürülen japon üretimi olan modelidir.
Bu versiyonda JRC4558D çip kullanılmıştır ve seri numaraları 2xxxxxxx / 4xxxxxxx ile başlar. Benim elimdeki ts10 da bu versiyon yani japon.

V2
1990 - 1993 yıllarında Taiwan yapımı olan ve MC4558 çip kullanılan versiyonudur.
Seri numaraları 8xxxxx / 9xxxxx ile başlar.

Her nekadar Brian Setzer , S.R.V. gibi isimler kullanmış olsa da, John Mayer ile tekrardan ünlenmeye başlamış bir pedaldır.

Kendi deneyimlerime gelecek olursam, herşeyden önce net bir pedal diyebilirim.
Ts808 ile uzun uzun bir kıyaslama yaptım, 808 de ekipmanlarım arasında olan ve uzun süredir kullandığım bir pedaldı.
Ts10 geldikten 1 hafta kadar sonra yollarımızı ayırdık ;)
Ts10 ve ts808 esasen aynı karakterde olan pedallar, bu yüzden aralarındaki farklardan biraz bahsedeyim.
Ts10'un midleri ts808'e göre biraz daha az, daha kuru bir soundu var. Bass frekanslara cevabını ben 808'e kıyasla daha çok sevdim, sürekli texas shuffle ritmler çaldığım için bassların gergin ve net gelmesi benim için önemli. Ts10 ile ts808 arasındaki bir diğer farkta ses seviyesi, örnek vermek gerekirse ts808 volume potu saat 3 yönü civarındayken ts10'un full volumune denk geliyor. Lambalı bir amfiyi boostlarken ts808 lambaları daha fazla zorluyor ama midlerin fazlalığından dolayı daha dağınık bir ton oluşturuyor, bu konuda ts808 önde diyebilirim. Ama ben amfimi break up sularında tutup üstüne bir miktar drive açarım diyorsanız ts10 açıkara önde, bana da ts808'i sattıran bu özelliği oldu ;)
Drive tarafına gelecek olursak Ts808'e kıyasla bir miktar daha drivelı.

Benim pedal hakkında anlatmak istediklerim bu kadar ve yorumlarım tamamen kişisel görüşlerimden oluşuyor bunu baştan belirtmek isterim. Vakit bulduğum zaman bir de inceleme videosu ekleyeceğim. Deneyen, kullanan arkadaşlarım da görüşlerini yazarsa sevinirim.
Saygılar...

Geri