Gibson Vs Fender

Merhabalar değerli forum üyeleri,
Ben yakın bir zamanda Almanya'ya gideceğim inşallah (OHAL kalkınca). Almanya'daki enstrüman mağazaları (thomann ve musicstore) 2015 model Gibsonlarda çok güzel indirim yapmışlar. Benim Gibson'lara hep bir sevgim olmuştur hatta şuanki gitarım da bir Les Paul kopyası. %60 single-coil, %30 humbucker, %10 Aktif Manyetik adamıyım ben yani metal de çalıyorum blues da. Bu kampanyadan önce Fender Limited Edition American Telecaster almayı düşünüyordum lakin bu Gibson kampanyası hayli aklımı karıştırdı. Sizin de bildiğiniz üzere çok pahalı gitarlar bunlar ve almadan önce çok iyi bir araştırma yapılması lazım. Kampanyaya göre;
- Gibson Les Paul Standard 2015: 1600€
- Gibson Les Paul Deluxe 2015: 1222€
- Fender Limited American Telecaster.: 1500€
- Fender American Standard Stratocaster: 1500€

Gibsonlarda coil split denen özellik mevcut sizce humbucker'ı single'a çevirmek gerçek bir single gibi tonlar verebilir mi? Teşekkürler.

Kardeşim anladığım kadarıyla epey gençsin. Burda birçok kişi açtığın bu konuya yorum yapabilir kafanı karıştıracak konular anlatabilirler :) fakat ben o kadar teknik kısımlarına girmeyeceğim. Sadece şu var iki gitarında karakterleri çok çok farklı. Mademki oraya gideceksin evdeki amfi ve ekipmanına yakın ekipmanlarla ikisinide dene kulağına güven teknik olarak kafandakileri bir kenara bırak ve gitarların rahatlıklarına ve aynı ekipmanlara verdikleri farklı tepkileri kıyasla. En doğrusunu kulağın seçecek. Müzikle kal kardeşim.

Merhabalar değerli forum üyeleri,
Ben yakın bir zamanda Almanya'ya gideceğim inşallah (OHAL kalkınca). Almanya'daki enstrüman mağazaları (thomann ve musicstore) 2015 model Gibsonlarda çok güzel indirim yapmışlar. Benim Gibson'lara hep bir sevgim olmuştur hatta şuanki gitarım da bir Les Paul kopyası. %60 single-coil, %30 humbucker, %10 Aktif Manyetik adamıyım ben yani metal de çalıyorum blues da. Bu kampanyadan önce Fender Limited Edition American Telecaster almayı düşünüyordum lakin bu Gibson kampanyası hayli aklımı karıştırdı. Sizin de bildiğiniz üzere çok pahalı gitarlar bunlar ve almadan önce çok iyi bir araştırma yapılması lazım. Kampanyaya göre;
- Gibson Les Paul Standard 2015: 1600€
- Gibson Les Paul Deluxe 2015: 1222€
- Fender Limited American Telecaster.: 1500€
- Fender American Standard Stratocaster: 1500€

Gibsonlarda coil split denen özellik mevcut sizce humbucker'ı single'a çevirmek gerçek bir single gibi tonlar verebilir mi? Teşekkürler.
Coil split, single ile aynı sonucu vermez.
Bence gitmişken birde P90 dene derim. Single kadar yumuşak ama bir o kadarda hacimli ;)

benim anladigim kadariyla biresey denemeyecek arkadas
sadece almanyaya gitmisken oradaki internet sitelerinden alayim gumruk vesaire basim agrimasin diye dusunuyor
yoksa ayni gitarlari buradan da ismarlayabilir, vergisiz ismarlayacagi icin 1500 euro sinirini da gecmemis olur
single coil telecasterla metal calamazsin zaten
strat'i cok bilmiyorum
les paul ile cidden hepsi calinir.
ama ben neden hem metal hem blues calmak isteyesn tabii anlamadim
aralarinda bir de scale length farki var ki bu cok onemli.
sonra agaclar vs vs ahiret sorusu ayrintilari kalanlar

Daha çok hangi gitaristleri seviyorsanız onun gitarı alın örneğin, hendrix, srv john mayer falansa strat fakat joe bonamasa gibi daha çok les paul gitarlar kullanan bluesçu seviyorsanız les paul derim.Ama herkesin dediği gibi iki gitar çok farklı özellikle les paulü ayakta çalmak çok zorlayabilir.İkinci el piyasasında ise fenderlerin değeri daha az gibson muadillerine göre.

kafandaki tum gitarlari denersin sana en yakin senin en cok yapmak istedigin tona yakini hangisi verirse onu alirsin soyle bir ornek vereyim iki sene once heves ederek gibson standard sg aldim fakat aradan gecen zamandan sonra aradigimin o olmadigini fark ettim cunku hicbir fenderi denenemistim o zaman simdi ise huzuru meksika fenderle bile bulabildim o yuzden dene dene dene

Kardeşim anladığım kadarıyla epey gençsin. Burda birçok kişi açtığın bu konuya yorum yapabilir kafanı karıştıracak konular anlatabilirler :) fakat ben o kadar teknik kısımlarına girmeyeceğim. Sadece şu var iki gitarında karakterleri çok çok farklı. Mademki oraya gideceksin evdeki amfi ve ekipmanına yakın ekipmanlarla ikisinide dene kulağına güven teknik olarak kafandakileri bir kenara bırak ve gitarların rahatlıklarına ve aynı ekipmanlara verdikleri farklı tepkileri kıyasla. En doğrusunu kulağın seçecek. Müzikle kal kardeşim.

O kadar genç değilim öncelikle olayın teknik kısmına girebilirsin ama dediğim gibi blues da çalıyorum metal de o yüzden kafam çok karışık bazıları stratla metal çalıyor yani mümkünmüş böyle bişey o yüzden o zaman size sorayım strat'ın mı yoksa les paul'un mu ton skalası daha geniştir?

benim anladigim kadariyla biresey denemeyecek arkadas
sadece almanyaya gitmisken oradaki internet sitelerinden alayim gumruk vesaire basim agrimasin diye dusunuyor
yoksa ayni gitarlari buradan da ismarlayabilir, vergisiz ismarlayacagi icin 1500 euro sinirini da gecmemis olur
single coil telecasterla metal calamazsin zaten
strat'i cok bilmiyorum
les paul ile cidden hepsi calinir.
ama ben neden hem metal hem blues calmak isteyesn tabii anlamadim
aralarinda bir de scale length farki var ki bu cok onemli.
sonra agaclar vs vs ahiret sorusu ayrintilari kalanlar

mesela Eric Clapton'ın stratına bayılıyorum ama "V" shape sap bana çok uygun değil gibi geliyor denemedim daha ama.

O kadar genç değilim öncelikle olayın teknik kısmına girebilirsin ama dediğim gibi blues da çalıyorum metal de o yüzden kafam çok karışık bazıları stratla metal çalıyor yani mümkünmüş böyle bişey o yüzden o zaman size sorayım strat'ın mı yoksa les paul'un mu ton skalası daha geniştir?
Metal yapabileceğiniz bir strat ile blues tonu almanız olanaksız olurdu, çok ters köşe tarzlar.

Stratla metal çalan adamların manyetikleri farklı ama. Hem öyle İsveç çakısı misali gitar -bir iki modelleyici gitar hariç- daha icat edilmedi.

Ama iki türden birini en azından yaklaşık olarak çalayım dersen, Gibson bu konuda humbucker avantajına sahip. Normal bir single manyetikle de hard rock falan rahatça çalarsın, ama daha heavy civarı çalacaksan, en azından 7.00 - 7.2 kohm çıkışlı köprü manyetiği gerekecek.

Son düzenleme:
Ben mi yanlış anladım yaşın 15 değilmi emre? Beni yanlış anlamışsın sanırım:) birçok değişkenin sonucu olan tondan bahsediyorsun. Eğer eline alıp çalmaz isen istediğine hangisi hitap eder anlayamazsın. Ayrıca şunu unutma ne alırsan al hata yapacaksın ve hata yapa yapa konuya hakim olacaksın.

Geri