Gibson Les Paul Standard 2016 T Vs Hp

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda OsmanKb23 tarafından 3 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba arkadaşlar Fender ile Gibson arasında kaldıktan sonra tarzım,tonu,manyetikleri ve tahtası gereğiyle bir Gibson Les Paul Standard 2016 almaya karar verdim fakat bunun High Performance mı Traditionalmı olmasına karar veremedim yardımcı olursanız sevinirim :)
   
  Son düzenleme: 3 Ağustos 2016
 2. Mayetikler değiştirilebilir çok takılma derim, sen nasıl bir "tahta" istiyorsun? ;)
   
  Oguz92, uvidinli, Chardx ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 3. Kararı ancak deneyerek verebilirsin, bu imkanın varsa kullan.

  Tahta ikisinde de aşağı yukarı aynı ama HP'nin hardware çok daha kaliteli.
   
  2013 bunu beğendi.
 4. Malesef deneme imkanım yok çünkü Kıbrıstayım ve alacağım yerin elinde yok sadece istediğim modeli getirtme imkanı var eğer hp den vintage veya gary moore gibi tonlar alabileceksem tabiki hp
   
 5. Maple gövde ve mahun arka
   
  2013 bunu beğendi.
 6. O iş kullanacağın ekipmana da bağlı, sadece gitara değil.
   
 7. Öyle diyorsunuz da, 24.75" klavyeli bir Les Paul ile 24.5" klavyeli bir Prs arasında ton ve hissiyat farkı muhakkak olur. Bence en uygunu temiz ikinci el bir alet düşürmek.
   
  welmour bunu beğendi.
 8. Sevgili @welmour

  Buna hiç katılmıyorum, böyle genelleme yapmak doğru değil :stop:, manyetik elbette bir etken ancak asıl olay gitarın çiğ sesi ile ilgilidir :coffee:...Ancak PRS önerisi gayet yerinde bir öneri...(y)

  Normalde bu şekilde öneri başlıklarına cevap yazmıyorum ancak madem başlığa yazdık, ben fiyat konusunda sevgili @welmour a sonuna kadar katılıyorum, sıfır ürün yerine ikinci el bir gitar öneriyorum, sıfır Traditional alacağınıza neredeyse aynı fiyata ikinci el custom Gibson alırsınız...

  Sevgiler ve saygılar...
   
 9. Abalı yakaladım hemen bir tekme de ben atayım :D

  Skala netlikte önemli. Kısaldıkça netlikten az çok gidiyor. Bir de ağaç seçiminde ve işçilikte hata oldu mu ortaya sağır bir gitar çıkma riski daha yüksek.
   
 10. Ben PRS konusunda sana nispetle cahilimdir. Benim lafım, ucuza uyduruk LP ve o skalada yapan, kendini kanıtlamaktan aciz pek çok tapon marka için geçerli aslında.
   
  welmour bunu beğendi.
 11. Fiyat önemli değil custom alma durumumda var tabi ama standardı tercih ediyorum.Kıbrısta pek 2.el gibson bulma durumu yok birtane buldum ama yine standarddan daha pahalı :)
   
 12. Bulsan da denemeden alma. Alma, getirme imkanın varsa Tokai, Burny, Greco Aria gibi vintage Japon LP'leri araştır. En fazla vereceğin bin yüz dolardır, onlar da standard Gibson'u çatır çatır yer.
   
 13. Sevgili @welmour

  Maalesef bu konuda da hem fikir değiliz, manyetiklerin elbette tonu değiştirdiği aşikar ancak bu bakış açısı ile, en kötü gitardan da iyi manyetikle iyi drive tonu alınır anlamı çıkar ki, bunu kabul edemem...Ton denkleminin gitardaki en başı, gitarın çiğ sesine etki eden bileşenlerdir...Scale ile ilgili bir eleştiride bulunmuyorum, ancak o da ton anlamında fark yaratacaktır...

  Sevgili dostum Barış Şahin'in blog'un bir makaleyi paylaşıyorum, keyifli okumalar...

  Gitarizm Blog: Strat Modifikasyonları 1 - Stratın Doğal Tonunu İyileştirmenin 12 Yolu

  Sevgiler ve saygılar...
   
  Erdem Kumlu ve welmour bunu beğendi.
 14. Elbette kürek vb. ton alınabilir, bu beğeniledebilir ancak manyetik ister clean, ister drive asla ana tona etki edecek bir bileşen değildir, bu kapsamda devamlı drive kullananlar (ki blues için bile geçerli olabilir, iyi ton alıyorsam devamlı drivelı ton kullanmaya razıyım) alsınlar kalitesiz (genelde ucuz) gitarları manyetik değiştirerek iyi tonlar elde etsinler, ama maalesef bu böyle olmuyor...Değerli gitar= iyi ton da pek katılmıyorum, değerli gitar, değerlidir, tonu beğenmezsen, benzer değerde elden çıkarabilirsin...Neyse konuyu daha fazla baltalamayalım, ben sadece genellemeye itiraz ediyorum... ;)

  Sevgiler ve saygılar...
   
  Coder_ ve OsmanKb23 bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş